Samodzielne prowadzenie księgowości firmy. Samodzielna księgowość krok po kroku

Samodzielne prowadzenie księgowości może być dobrym sposobem na to, by mieć pełną świadomość finansów firmy i stały dostęp do całej dokumentacji.

Samodzielne prowadzenie księgowości nie jest trudne. W przypadku małej firmy może być okazją do oszczędności, a także lepszego zrozumienia jak działa biznes. Gdy będziemy wiedzieć, jak rozlicza się konkretne transakcje, zdecydowanie łatwiej będzie nam prowadzić firmę.

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy – czy to się opłaca?

Koszt obsługi biura rachunkowego jest coraz wyższy. Nawet w przypadku małych firm, ceny ich usług to przynajmniej 150-200 złotych miesięcznie. Jeśli samodzielnie poprowadzimy księgowość, to nie dość, że ta kwota zostanie w naszej kieszeni, to dodatkowo przedsiębiorca zyska sporo dodatkowej wiedzy o sytuacji finansowej swojego biznesu.

Samodzielna księgowość jest opcją dla małego przedsiębiorcy. Jeśli nie zatrudniasz pracowników, działasz sam, to i z samodzielną księgowością sobie poradzisz. Szczególnie gdy nie wystawiasz wielu faktur, a i kosztów nie generujesz zbyt wysokich.

Jest to zadanie tym łatwiejsze, że wszelkie sprawy związane z księgowością załatwisz obecnie online.

Księgowość może być prowadzona na trzy sposoby: poprzez biuro rachunkowe, zatrudnienie swojego księgowego albo samodzielnie prowadzić księgowość.

Więcej o tym, dlaczego warto zdecydować się na samodzielną księgowość, przeczytasz w Samodzielne prowadzenie księgowości – dlaczego warto?

Czy potrzebuję certyfikatów, żeby rozliczać się samodzielnie?

Żeby prowadzić samodzielnie księgowość, nie potrzeba żadnego specjalnego zezwolenia. Dzięki programom do automatycznej księgowości można to zrobić łatwo.

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy – to zrobić?

Jeśli wcześniej twoją księgowość prowadziło biuro rachunkowe, a chcesz samodzielnie prowadzić działalność, najpierw trzeba wypowiedzieć umowę z księgowym. Jeśli dopiero otwierasz firmę, to wystarczy zgłosić fakt samodzielnego prowadzenia działalności w CEIDG. Wypowiadając umowę z biurem rachunkowym, musisz pamiętać, że teraz samodzielnie będziesz odpowiedzialny za przechowywanie dokumentów.

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy – odpowiedni program do księgowości

Na rynku jest dostępnych wiele programów do prowadzenia samodzielnej księgowości. Ich obsługa jest bardzo prosta. Po ściągnięciu programu na dysk komputera wprowadzamy dane firmowe (zwykle wystarczy numer NIP – system sam „ściągnie” potrzebne dane z rządowych rejestrów).

Po zatwierdzeniu danych firmowych będziemy mogli od razu wystawiać faktury sprzedażowe. Dane naszej firmy będą już w systemie i nie trzeba będzie ich każdorazowo wprowadzać. Gdy dokonamy zakupu potwierdzonego fakturą, wystarczy wprowadzić fakturę zakupową do systemu.

Program księgowy samodzielnie dokona klasyfikacji określonego wydatku, a także na bieżąco będzie obliczał zysk firmy i przedstawi symulację podatku, który trzeba będzie zapłacić. Jeśli prowadzisz działalność, która podlega zwolnieniu z VAT, to akurat ten element też jest uwzględniony w systemie. Zaznacza się to, na etapie rejestracji programu księgowego.

Programem, którzy znacznie ułatwi Ci zajmowanie się księgowością na własną rękę, jest Mała Księgowość Rzeczpospolitej.

Najlepszy program księgowy dla małej firmy

Dobry program do samodzielnego księgowania generuje rejestry VAT – jeśli przedsiębiorca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencje przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT.

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy – co muszę zrobić, aby samodzielnie prowadzić księgowość?

Zgłoś samodzielną księgowość w CEIDG

Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci samodzielnie prowadzić księgowość w swojej firmie, jest zgłoszenie tego w CEIDG. Zrobisz to przy rejestracji swojej działalności gospodarczej, lub poprzez formularz zmiany danych CEIDG-1.

Wystawiaj faktury

Wystawianie faktur jest podstawą. Dzięki rzetelnej dokumentacji odpowiednio obliczysz wysokość przychodów, poniesione koszty i podatek, który musisz zapłacić. Pamiętaj, by natychmiast po ich wystawianiu wprowadzać faktury do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Księgi rachunkowe przy samodzielnym prowadzeniu księgowości

W przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości będziesz prowadził księgę przychodów i rozchodów. We wszystkich działaniach może pomóc specjalny program księgowy. Taki program sam wylicza zaliczkę na podatek dochodowy, a jeśli jesteś płatnikiem VAT, również kwotę podatku VAT do zapłaty.

Księga Przychodów i Rozchodów, która jest podstawą prowadzenia księgowości w małej firmie, jest po prostu ewidencją konkretnych zdarzeń gospodarczych. W KPiR są zapisane przychody, które uzyskano ze sprzedaży, ale i wszystkie inne przychody, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością. KPiR służy też do zapisów zakupu towarów handlowych, a także materiałów wykorzystywanych w działalności.

Księga Przychodów i Rozchodów to też spis kosztów, które są ponoszone w związku z prowadzeniem działalności. Co miesiąc przedsiębiorca przygotowuje wydruk zapisów, których dokonuje się w konkretnym miesiącu. Odpowiedni system księgowy sam wygeneruje odpowiednie deklaracje i dokumenty, które trzeba wysłać do urzędu skarbowego czy ZUS.

Samodzielna księgowość w JDG na ryczałcie

Jeśli rozliczasz się za pomocą podatku od przychodów zryczałtowanych, w ramach samodzielnej księgowości będziesz prowadzić ewidencję przychodów. Musi ona zawierać:

  • datę wpisu;
  • numer dowodu księgowego, na podstawie którego dokonano wpisu;
  • datę uzyskania przychodu;
  • kwotę przychodu opodatkowanego według poszczególnych stawek.

Opłacaj zaliczka na podatek dochodowy

Jeśli przedsiębiorca chce sam prowadzić księgowość, to musi samodzielnie obliczyć zaliczki na podatek i je opłacić. Zazwyczaj system księgowy sam obliczy te wartości, a przedsiębiorcy pozostanie tylko wykonanie przelewu.

Opłacaj składki ZUS

Odpowiedni program księgowy pomoże Ci obliczyć składki ZUS i wskaże, które formularze musisz wypełniać co miesiąc, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Rozliczaj VAT i wysyłaj deklarację JPK

Jeśli jesteś podatnikiem VAT, będziesz również musiał obliczać i płacić podatek VAT, a także składać odpowiednie deklaracje – JPK_V7M jeśli rozliczać się miesięcznie lub JPK_V7K, jeśli rozliczasz się kwartalnie.

Przeczytaj więcej w kategorii Biuro rachunkowe.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!