Czy zakup opon można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Zakup opon to na przełomie pór roku spory wydatek dla wielu przedsiębiorców. Czy opony można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czy raczej traktować jako ulepszenie środka trwałego, a co za tym idzie rozliczać w formie amortyzacji?

Wielu przedsiębiorców korzysta w firmie z samochodu. Może to być typowy samochód ciężarowy lub dostawczy, którym dowozimy towar do odbiorców albo samochód osobowy wykorzystywany, chociażby na dojazdy do klientów.

Zakup opon do samochodu firmowego

Samochód wykorzystywany w firmie może być źródłem kosztów uzyskania przychodu, co skutecznie obniża podatek, który trzeba zapłacić.

Na przełomie zimy i wiosny, a także jesieni i zimy pojawia się kwestia zakupu opon. Czy taki wydatek można potraktować jako koszt uzyskania przychodu?

Opony w kosztach

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć w ustawę o podatku dochodowym (PIT). Przepisy mówią jasno: kosztami uzyskania przychodu są te wydatki, które ponieśliśmy, by osiągnąć przychód lub też zabezpieczyć go albo zachować. Warto też pamiętać, że ustawa o PIT zawiera też katalog wyłączeń, czyli wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytając przepisy, dowiemy się, że koszty związane z samochodem wykorzystywanym w działalności możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Warto jednak pamiętać, że niektóre wydatki „samochodowe” nie mogą być zakwalifikowane do KUP. Mowa tu np. o kosztach, które ponoszą pracownicy, gdy używają prywatnych samochodów do celów działalności gospodarczej. Wyłączone są też wydatki, które dotyczą pojazdu niewłączonego do ewidencji środków trwałych.

Jeśli użytkujemy samochód, który nie jest środkiem trwałym w firmie, to oczywiście można część wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Konieczne będzie spełnienie jednak dodatkowych wymogów, chociażby rozpisywanie ewidencji przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówki. Wtedy do kosztów zaliczamy kwotę ryczałtową zależną od liczby przejechanych kilometrów.

Co to jest środek trwały?

O tym, co to jest środek trwały, pisaliśmy już w jednym z materiałów. Wiadomo, że jeśli ponieśliśmy koszty na modernizację czy ulepszenie środka trwałego, to wartość tego środka trwałego zwiększa się o taką kwotę. Czy zatem zakup opon jest ulepszeniem środka trwałego, jakim jest samochód?

Żeby można to w ogóle brać pod uwagę, wartość wydatków musi przekroczyć 3500 złotych w ciągu roku podatkowego. Zakup opon nie będzie mimo wszystko ulepszeniem. Wydatek na opony to tzw. normalne użytkowanie. W takiej sytuacji wydatek będziemy traktować jako koszt uzyskania przychodów w całości.

Nawet urzędnicy skarbowi w indywidualnych interpretacjach podatkowych stwierdzają, że zakup opon, podobnie jak bieżące naprawy są wydatkami, które mają związek z użytkowaniem pojazdu.

W związku z tym można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nawet jeśli samochód zaliczamy do środków trwałych (jest w majątku firmy) to zakup opon będzie w całości kosztem uzyskania przychodu i nie rozpatrujemy go w kategorii ulepszenia.

Jeśli więc samochód wpisaliśmy do ewidencji środków trwałych, drobne wydatki, takie jak zakup opon będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!