Zastrzeżenie numeru PESEL – czy jest możliwe?

Zastrzeżenie numeru PESEL to dość nowy pomysł. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Na jakiej zasadzie miałaby działać blokada numeru PESEL? W czym by pomagała?

Zastrzeżenie numeru PESEL to mógłby pomagać w sytuacji, w której nasz numer PESEL, wraz z innymi danymi osobowymi wpadnie w ręce przestępców. Czy jest możliwa?

Zastrzeżenie numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL mogłoby być bardzo pomocne. Jedenastocyfrowy numer, który towarzyszy nam przez całe życie jest w wielu przypadkach kluczową daną, która pozwala na naszą identyfikację. Kredyt, pożyczka, najem mieszkania, umowa z telekomem, wizyta u lekarza, ślub, założenie firmy…  To sytuacje, w których numer PESEL jest nam absolutnie potrzebny, można rozszerzać w nieskończoność.

A co w sytuacji, w której nasz numer wpadnie w ręce przestępców. Niestety w społeczeństwie nie brakuje osób, które się o tym boleśnie przekonały. Świetnym wyjściem byłaby blokada numeru PESEL. Niestety to rozwiązanie nie jest obecnie możliwe, choć… trwają pracę nad jego wdrożeniem.

W dobie powszechnej cyfryzacji, zastrzeżenie numeru PESEL byłoby skuteczną metodą na zablokowanie przestępczych działań oszustów w przeróżnych sytuacjach. Tym samym ograniczyłaby sytuacje, w których ktoś musiałby spłacać nieswoje kredyty, lub opłacać czyjeś zobowiązania.

Pomysły na blokadę numeru PESEL

Powyższe argumenty przewijały się już w wielu dyskusjach. Argumentowano, że blokada numeru PESEL nie jest możliwa m.in. ze względu na fakt, iż prawo nie przewiduje wydania nowego, innego numeru ewidencyjnego tej samej osobie.

Okazuje się jednak, że możliwe jest wprowadzenie skutecznego mechanizmu pośredniego. Numeru PESEL wprawdzie nie zmienimy, jednak… będziemy mogli go zamrozić.

Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatelu?

Cyfryzacja KPRM poinformowała właśnie, że przygotowywany jest dość prosty w swym zastosowaniu mechanizm zastrzegania numeru PESEL. Ma być ono dodatkową funkcją m.in. w rządowej aplikacji mObywatel.

Jak ma to działać w praktyce? Instytucje finansowe udzielając kredytu lub pożyczki będą miały obowiązek sprawdzenia w bazie, czy osoba legitymująca się danym numerem PESEL nie zastrzegła, że nie chce zaciągać żadnych zobowiązań finansowych.

Cyfryzacja KPRM wyjaśnia, że projektowane właśnie przepisy „będą blokować możliwość dochodzenia roszczeń udzielonych pomimo dokonanego zastrzeżenia”. To z kolei ma zdjąć z osób, którym skradziono tożsamość „konieczność obrony przed długami, które powstały w wyniku działalności przestępców”.

Zastrzeżenie PESEL a konsekwencje prawnego

Zgodnie z proponowanym prawem nowa usługa będzie miała charakter nie tylko czysto informacyjny. Ma ona także wywołać konsekwencje prawne. Zgodnie z projektowanymi przepisami, każda instytucja finansowa będzie miała obowiązek sprawdzić, czy osoba, która w danym momencie zaciąga jakiekolwiek zobowiązanie, nie zastrzegła takiej możliwości w bazie prowadzonej przez rząd.

Rejestr zastrzeżonych numerów PESEL

Propozycja zakłada powstanie nowego rejestru, który będzie gromadził informacje o zastrzeżonych numerach PESEL. W tej sytuacji każda instytucja, która udziela pożyczki, czyli bank, SKOK, czy firma pożyczkowa, a także notariusze i sądy, będą miały obowiązek sprawdzenia w nim czy dane wnioskodawcy nie widnieją we wspomnianym rejestrze.

Jeśli nie dopilnują tej procedury, będą mogły zapomnieć o dochodzeniu jakichkolwiek roszczeń od osoby, która padła ofiarą przestępców. Mechanizm ten ma dotyczyć także takich obszarów jak obrót nieruchomościami.

Cyfryzacja KPRM planuje także stworzenie specjalnego trybu zastrzeżenia dla osób, które nie potrafią poruszać się w sieci i korzystać z aplikacji. W takim przypadku będzie można złożyć pisemny wniosek, który przyjmie dowolny urząd gminy.

Stan przed wprowadzeniem nowego prawa

Niestety do chwili, wprowadzenia nowego prawa, osoby, które straciły dowód osobisty, mogą zastrzec sam dokument. Nie daje to jednak „spokoju” i pewności, że ktoś nie posłuży się danymi, w celu popełnienia przestępstwa. Proponowane rozwiązanie zdaje się ten problem rozwiązywać w całości.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!