Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne.

Przedsiębiorcy marzą o stabilnym prawie, o tym by przepisy nie zmieniały się co kilka miesięcy. Dzięki temu łatwiej planować inwestycje i rozwój firmy. Jednak w polskiej rzeczywistości biznesowej nie jest łatwo o taką sytuację. Śledząc propozycje zmian w prawie na 2023 rok, można dojść do wniosku, że nie jest ich znów tak dużo. Wybraliśmy kilka.

Limity podatkowe 2023

Limity podatkowe 2023 to wartości, które zależą od średniego kursu euro, który NBP publikuje pierwszego roboczego dnia października. Pierwszym roboczym dniem w 2022 był 3 października. Wtedy średni kurs euro to 4,8272 zł.

Ta wielkość powoduje, że wszystkie podmioty, które przekroczą obroty 9.654.400 zł (2.000.000,- euro x 4,8272 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w 2022 roku. W sytuacji, gdy limitu tego nie przekroczymy, możemy rozliczać się podatkową księgą przychodów i rozchodów.

Ryczałt w 2023

Limit ten wpływa również na ryczałt. Ryczałtem można się rozliczać, jeśli przychody nie przekraczają 2 000 000 euro. W 2023 r. limit dla prowadzenia ryczałtu wynosi więc 9.654.400 zł.

Amortyzacja

Wskaźnik limitu podatkowego wpływa też na wysokość limitu jednorazowej amortyzacji. Zakładając, że jest to 50 000 euro, to w 2023 limit jednorazowej amortyzacji to 241 000 zł.

Zmiany w kodeksie pracy

Zmieni się też kodeks pracy. Chodzi przede wszystkim o uwarunkowania dotyczące pracy zdalnej. Dodatkowo podczas zwalniania osób zatrudnionych na czas określony będzie trzeba zawsze podać przyczynę wypowiedzenia umowy. Wcześniej było to obowiązkowe w przypadku umów na czas nieokreślony.

Badanie alkomatem w pracy

Pracodawcy otrzymają możliwość sprawdzenia trzeźwości pracownika w miejscu pracy i to w formule prewencyjnej. Wystarczy, że pracodawca uzna, że kontrola jest niezbędna do ochrony zdrowia i mienia. Pracownicy otrzymają też dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego. Jest to jednak urlop bezpłatny.

Dodatkowo będą też wolne dodatkowe 2 dni albo 16 godzin roku kalendarzowego z powodu siły wyższej (pilna sprawa rodzinna spowodowana chorobą lub wypadkiem i to tylko w sytuacji, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika). W tym jednak wypadku wynagrodzenie będzie wynosił 50% stawki.

Wyższe podatki od środków transportu

W 2023 wzrasta opodatkowanie od środków transportu, czyli pojazdów powyżej 3,5 tony, przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą powyżej 7 ton – z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą, a także autobusów.

Stawki podatku od środków transportowych ustalane są przez gminy. Nie mogę jednak przekroczyć maksymalnych stawek ustanowionych w przepisach krajowych.

SLIM 3 w VAT

Jedną z większych zmian będzie tzw. SLIM VAT 3 – czyli nowelizacja ustawy o VAT i kilku innych ustaw. Ostateczny kształt przepisów wciąż nie jest jeszcze znany. 4 listopada 2022 r. raporcie z konsultacji publicznych tego projektu, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie do projektu kilku zmian.

O wszystkim, co dzieje się w prawie dla przedsiębiorców, przeczytasz w Poradniku Biznesu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!