Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne.

Przedsiębiorcy marzą o stabilnym prawie, o tym by przepisy nie zmieniały się co kilka miesięcy. Dzięki temu łatwiej planować inwestycje i rozwój firmy. Jednak w polskiej rzeczywistości biznesowej nie jest łatwo o taką sytuację. Śledząc propozycje zmian w prawie na 2023 rok, można dojść do wniosku, że nie jest ich znów tak dużo. Wybraliśmy kilka.

Limity podatkowe 2023

Limity podatkowe 2023 to wartości, które zależą od średniego kursu euro, który NBP publikuje pierwszego roboczego dnia października. Pierwszym roboczym dniem w 2022 był 3 października. Wtedy średni kurs euro to 4,8272 zł.

Ta wielkość powoduje, że wszystkie podmioty, które przekroczą obroty 9.654.400 zł (2.000.000,- euro x 4,8272 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w 2022 roku. W sytuacji, gdy limitu tego nie przekroczymy, możemy rozliczać się podatkową księgą przychodów i rozchodów.

Ryczałt w 2023

Limit ten wpływa również na ryczałt. Ryczałtem można się rozliczać, jeśli przychody nie przekraczają 2 000 000 euro. W 2023 r. limit dla prowadzenia ryczałtu wynosi więc 9.654.400 zł.

Amortyzacja

Wskaźnik limitu podatkowego wpływa też na wysokość limitu jednorazowej amortyzacji. Zakładając, że jest to 50 000 euro, to w 2023 limit jednorazowej amortyzacji to 241 000 zł.

Zmiany w kodeksie pracy

Zmieni się też kodeks pracy. Chodzi przede wszystkim o uwarunkowania dotyczące pracy zdalnej. Dodatkowo podczas zwalniania osób zatrudnionych na czas określony będzie trzeba zawsze podać przyczynę wypowiedzenia umowy. Wcześniej było to obowiązkowe w przypadku umów na czas nieokreślony.

Badanie alkomatem w pracy

Pracodawcy otrzymają możliwość sprawdzenia trzeźwości pracownika w miejscu pracy i to w formule prewencyjnej. Wystarczy, że pracodawca uzna, że kontrola jest niezbędna do ochrony zdrowia i mienia. Pracownicy otrzymają też dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego. Jest to jednak urlop bezpłatny.

Dodatkowo będą też wolne dodatkowe 2 dni albo 16 godzin roku kalendarzowego z powodu siły wyższej (pilna sprawa rodzinna spowodowana chorobą lub wypadkiem i to tylko w sytuacji, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika). W tym jednak wypadku wynagrodzenie będzie wynosił 50% stawki.

Wyższe podatki od środków transportu

W 2023 wzrasta opodatkowanie od środków transportu, czyli pojazdów powyżej 3,5 tony, przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą powyżej 7 ton – z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą, a także autobusów.

Stawki podatku od środków transportowych ustalane są przez gminy. Nie mogę jednak przekroczyć maksymalnych stawek ustanowionych w przepisach krajowych.

SLIM 3 w VAT

Jedną z większych zmian będzie tzw. SLIM VAT 3 – czyli nowelizacja ustawy o VAT i kilku innych ustaw. Ostateczny kształt przepisów wciąż nie jest jeszcze znany. 4 listopada 2022 r. raporcie z konsultacji publicznych tego projektu, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie do projektu kilku zmian.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!