Abonament medyczny a polisa zdrowotna. Różnice, wady i zalety

Abonament medyczny, podobnie jak polisa zdrowotna stają się coraz popularniejsze. Im gorzej wiedzie się publicznej służbie zdrowia, tym chętniej wybierane są przez pacjentów programy, które zapewniają dostęp do prywatnych lekarzy. Czym różni się abonament od polisy? Wyjaśniamy.

Chcąc skorzystać z prywatnej opieki medycznej, możemy zdecydować się na samodzielne opłacane wizyt przy okazji każdych odwiedzin w placówce medycznej lub też wykupić abonament medyczny albo polisę zdrowotną. Jak działają?

Jak działa abonament medyczny?

Może się wydawać, że różnice między abonamentem a polisą nie są duże. Warto jednak wiedzieć, że są to dwa zupełnie inne produkty. Adresowane są do różnych grup klientów. Właśnie dlatego sprawdzą się w innych sytuacjach. Jak działają?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa abonament medyczny. W największym uproszczeniu jest to przedpłata w formie ryczałtu, za który otrzymujemy opiekę medyczną. Oferują je określone placówki medyczne. W ramach ryczałtu możemy skorzystać z określonych z góry świadczeń medycznych.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Jak działa polisa zdrowotna?

Polisa zdrowotna natomiast oferowana jest przez firmę ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel w ramach umowy zgadza się pokryć koszty usług medycznych. W zależności od pakietu, ubezpieczenie zdrowotne może „ruszyć” w ramach określonego pakietu, np. po wypadku.

Czym więc różni się abonament medyczny od polisy?

Podstawa różnica wynika z zakresu świadczeń. Abonament medyczny to zestaw określonych procedur medycznych (zależny od pakietu), który możemy zrealizować tylko w określonej placówce medycznej. Polisa ubezpieczeniowa natomiast pozwala nam korzystać ze świadczeń w różnych placówkach medycznych (które oczywiście są oznaczone w ramach umowy).

Warto wiedzieć, że ani abonament medyczny, ani polisa zdrowotna nie zastąpią publicznej służby zdrowia finansowanej przez NFZ. Na dziś nie znajdziemy na rynku żadnego komercyjnego produktu, który dawałby taki zakres jak to, co oferuje ubezpieczenie w ramach NFZ.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest WIBOR i jaki ma wpływ na raty kredytów?

Abonament medyczny będzie dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które regularnie korzystają z lekarzy, chcą systematycznie wykonywać badania. To również świetnym wybór dla rodzin z dziećmi. Dzięki abonamentowi uzyskamy możliwość skorzystania z porad lekarzy specjalistów bez konieczności długiego oczekiwania.

Ryzyko ubezpieczeniowe

Z biznesowego punktu widzenia, abonament medyczny zmniejsza zysk placówki medycznej. Jeśli w ramach abonamentu często korzystamy z lekarzy, to płacąc stały ryczałt, wykonujemy więcej wizyt lekarskich. Jeśli do lekarza przychodzi w ramach polisy ubezpieczeniowej, zarabia na tym placówka medyczna. To ubezpieczyciel płaci bowiem za każdą procedurę medyczną.

Jeśli abonament medyczny proponuje niewielka placówka medyczna, może okazać się, że nie będzie w nim pełnego wachlarza usług medycznych. Weźmy np. leczenie szpitalne. Jeśli placówka medyczna nie ma w swojej grupie szpitala, nie będziemy mogli w ramach abonamentu mieć komercyjnych usług szpitalnych. Co innego polisa medyczna. Jeśli pakiet to zawiera, polisa sfinansuje pobyt w szpitalu.

Polisy zdrowotne często oferowane są pracodawcom jako ubezpieczenia grupowe, które można potraktować jako benefit pracowniczy.

Polisa zdrowotna obarczona jest ryzykiem ubezpieczeniowym. To jakiego rodzaju usługi medyczne będą wykorzystywane przez klienta w dużej mierze zależy od jego wieku, ale i stanu zdrowia. Wszystko to ubezpieczyciel musi skalkulować w swojej polisie, by właściwie obliczyć składkę za polisę.

Zdarza się, że ubezpieczyciel nakłada karencję na możliwość korzystania z polisy. Powoduje to, że nie zawsze od razu po jej wykupieniu można skorzystać z usług medycznych. Abonament medyczny bardzo rzadko opiera się na badaniu ryzyka w stosunku do klienta. To raczej chęć „ściągnięcia” pacjentów z określonym schorzeniem, w którym specjalizuje się dane centrum medyczne.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!