Czy abonament medyczny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Abonament medyczny to wydatek, który coraz częściej pojawia się w budżetach przedsiębiorców. Czy jednak można to wliczyć w koszty uzyskania przychodu, by obniżyć podatek? Sprawa nie jest tak jednoznaczna.

Rozważając, czy abonament medyczny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, warto rozróżnić dwie sprawy z tym związane. Po pierwsze, inaczej będzie wyglądać kwestia abonamentu kupionego przez przedsiębiorcę dla samego siebie, a inaczej gdy jest to abonament kupowany dla pracowników.

Czy przedsiębiorca może zaliczać koszty abonamentu medycznego w koszty uzyskania przychodu?

Jak już wielokrotnie przypominaliśmy, ustawa o PIT, a dokładnie art. 22 ust. 1 bardzo wyraźnie określa, że kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które ponieśliśmy, aby osiągnąć przychód, zachować go lub zabezpieczyć źródło przychodów.

Są tu wyjątki. Wskazuje się je w artykule 23. Abonament medyczny nie jest wyjątkiem. Można by więc przypuszczać, że jesteśmy w stanie zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu. Kłopot jednak w tym, że interpretacja organów podatkowych wskazuje, że jest to wydatek o charakterze prywatnym.

Wszystko dlatego, że abonament medyczny chroni zdrowie przedsiębiorcy. Nie powinno się więc móc odliczać wydatków na abonamenty medyczne od podatku. Mówiąc wprost – nie mogą one być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Dlaczego? Urzędnicy skarbowi stawiają sprawę jasno. Ochrona zdrowia jest ważna niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą, czy nie. Stąd decyzja o uznaniu braku możliwości zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Nawet bardzo dobre zdrowie przedsiębiorcy nie musi przyczyniać się do zachowania przychodów.

CZYTAJ TAKŻE: Abonament medyczny, a polisa zdrowotna. Różnice, wady i zalety

Abonament medyczny w prezencie

W przypadku abonamentów medycznych możemy też mieć do czynienia z sytuacją, w której jeden przedsiębiorca otrzymuje od drugiego przedsiębiorcy pakiet medyczny. Możemy mieć do czynienia z tym w przypadku gdy samozatrudniony otrzymuje abonament medyczny w ramach umowy z kontrahentem.

W takim przypadku trzeba go zakwalifikować do przychodu z działalności. Jest on bowiem częścią umowy o świadczenie usług. Wszystko dlatego, że przychód z działalności to nie tylko to, co faktycznie „fakturujemy”, ale tez wszystkie świadczenia w naturze lub te nieodpłatne, które otrzymaliśmy od kontrahenta. W takiej sytuacji wartość abonamentu medycznego będzie trzeba opodatkować. Ustala się ją zgodnie z cenami zakupu.

Samozatrudniony i pakiety medyczne

Jeśli przedsiębiorca chce samodzielnie wykupić dla siebie pakiet medyczny, to taki wydatek nie będzie uznany za koszt uzyskania przychodu. Stanowi on bowiem wydatek o charakterze prywatnym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Pakiet medyczny dla pracownika

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na zakup pakietu medycznego, abonamentu medycznego dla swoich pracowników, to w takiej sytuacji sprawa jest jasna. Taki wydatek będzie kosztem uzyskania przychodu. Zmniejszy podstawę opodatkowania.

Warto jednak wystąpić w tym przypadku o interpretację indywidualną. Wprawdzie większość urzędników skarbowych uważa, że takie pakiety medyczne przekazane pracownikom zwiększa ich motywację i można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, to może się zdarzyć, że urzędnicy będą mieli inne podejście.

Pakiet medyczny dla rodziny pracownika

Jeszcze inaczej sprawa wygląda z abonamentami medycznymi dla rodziny pracowników. Często zdarza się, że oprócz samego pracownika, pakietem medycznym objęta jest również jego rodzina. I tu należy uznać, że taki benefit wpływa pozytywnie na lojalność pracowników.

Mało tego. Lepsze dbanie o zdrowie powoduje, że pracownicy rzadziej wykorzystują zwolnienia na opiekę nad członkiem rodziny. Powoduje to, że pakiet medyczny dla członka rodziny, jak i dla samego pracownika jest kosztem uzyskania przychodu.

Trzeba jednak pamiętać, że każdorazowo będzie to świadczenie niepieniężne dla pracownika i jako takie jest objęte podatkiem dochodowym. Trzeba więc je doliczyć do opodatkowania dochodu pracownika.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!