Centralny Rejestr Faktur. Co to jest i jak działa?

Czym jest Centralny Rejestr Faktur? W jaki sposób działa? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Każdy przedsiębiorca musi je znać.

Centralny Rejestr Faktur ma wspomagać przedsiębiorców w rozliczeniach, a urzędnikom dać kontrolę przepływu dokumentów między przedsiębiorcami. Ma to ograniczyć nieuczciwe praktyki wobec urzędu skarbowego.

Jak działa Centralny Rejestr Faktur?

Centralny Rejestr Faktur to zbiór wszystkich e-faktur, które wystawiają przedsiębiorcy. W systemie chodzi o to, by urzędnicy mieli większą kontrolę nad poczynaniami przedsiębiorców. Dzięki dostępowi do wszystkich dokumentów będzie można znacznie łatwiej wyłapywać wszystkie przestępstwa podatkowe i związane z tym nadużycia. Pomoże to również skrócić czas kontroli przedsiębiorców.

Centralny Rejestr Faktur będzie jedną z możliwości dokumentowania sprzedaży. System oparty będzie o nową strukturę plików JPK_V7 z deklaracją.

Założenie jest proste. Dokumenty sprzedażowe będą wystawiane przez specjalną rządową platformę. W efekcie każdy podatnik będzie musiał mieć specjalne prywatne konto wykorzystywane do celów podatkowych. W koncie będzie można podejrzeć wszystkie wystawione e-faktury, a także dokumenty przekazane przez kontrahentów.

Centralny Rejestr Faktur zmienia też sposób działania systemu e-faktur. Będzie można się do niego zalogować np. poprzez profil zaufany. W przypadku jednoosobowej działalności domyślnie dostęp do systemu będzie miał właściciel. Jeśli dostęp będzie miał mieć ktoś inny, trzeba będzie o tym poinformować urzędników skarbowych. System będzie miał kilka stopni dostępu. Jedna osoba będzie mogła np. tylko wystawiać faktury, inna je rozliczać itd.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Centralna Baza Faktur

Czy Centralny Rejestr Faktur jest tym samym co Centralny Rejestr Faktur? Tak. To nazwy stosowane wymiennie. System ma działać od 1 października 2021. Od 2023 e-faktury będą obowiązkowe. Polskie przepisy w tym zakresie wzorowane są na Włochach. Tam system funkcjonuje od dwóch lat.

Czy Krajowy Rejestr Faktur będzie obowiązkowy?

KRF stanie się obowiązkowy od 2023 roku. Do tego czasu będzie trwał okres przejściowy i system będzie dobrowolny.

Co daje Krajowy Rejestr Faktur?

Jeden, scentralizowany system wszystkich faktur pozwoli na łatwiejsze rozliczanie obrotu między przedsiębiorcami, a urzędnikom pomoże np. znacznie skutecznie wykryć próbę wyłudzenia podatku VAT. Wszystko dlatego, że fiskus będzie mógł bardzo łatwo porównać faktury wystawione przez przedsiębiorcę z tymi, które wykazał w pliku JPK_V7.

Przedsiębiorcy będą też mieli o tyle łatwiej, że faktura będzie na stałe przechowywana w bazie Ministerstwa Finansów. Nie będzie mogła więc zaginąć albo ulec zniszczeniu. Mało tego. Wzór e-faktury będzie taki sam dla wszystkich i przedsiębiorca bardzo szybko sprawdzi, czy wszystkie faktury, które powinien otrzymać, do niego dotarły. Każdy, kto skorzysta z systemu e-faktur, będzie mógł otrzymać zwrot VAT-u nawet o 20 dni szybciej niż zwyczajowo. Nie trzeba też będzie samodzielnie archiwizować takich faktur.

Wady Centralnego Rejestru Faktur

Centralny Rejestr Faktur pozwoli na monitorowanie wszystkich faktur wystawianych przez przedsiębiorców w czasie rzeczywistym. Innymi słowy. Wystawienie faktury będzie praktycznie automatycznie widoczne w systemach urzędów skarbowych. Wśród minusów eksperci wymieniają konieczność zmiany większości systemów fakturowych, co podniesie koszty prowadzenia działalności. Spore ryzyko widać też po stronie zabezpieczenia danych.

Wiele z nich stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W związku z tym mogą być wykorzystane przeciwko przedsiębiorcy. No i oczywiście spora obawa związana jest z ryzykiem nadużycia ze strony urzędników skarbowych. Będą przecież mieli dostęp do danych, które znacznie przewyższają potrzebę wynikającą z konieczności ustalenia zobowiązania.

CZYTAJ TAKŻE: Duplikat faktury – kiedy trzeba go wystawić?

Wciąż problematycznie jest to czy będzie utrzymana na odpowiednim poziomie tajemnica skarbowa. Problem może też stanowić sprawa skomplikowanych faktur. Na ile będą one obciążały systemy komputerowe firm. Może to więc znacznie skomplikować zewnętrzne procesy w wielu przedsiębiorstwach.

Rejestr Faktur w innych krajach

Podobne systemy działające już w innych krajach pozwoliły na poprawę jakości raportowania przez firmy. W Portugalii np. każdy wystawiony dokument raportowany jest w czasie rzeczywistym poprzez specjalny serwis internetowy. Zmniejszył się poziom nadużyć, a system znacząco usprawnił komunikację urzędników z przedsiębiorcami.

W modelu włoskim z systemu e-faktur zwolnione są małe przedsiębiorstwa. Dla większych firm jego wprowadzenia poskutkowało zwiększoną liczbą kar.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!