Niewystawiona faktura. Co mi grozi?

Czy trzeba zawsze wystawić fakturę? Jakie konsekwencje przyniesie niewystawiona faktura? Jaki jest termin wystawienia faktury? Na te pytania odpowiadamy w naszym materiale.

Każdy przedsiębiorca powinien wystawić dokument potwierdzający zawarcie danej transakcji. Takim dokumentem może być paragon albo faktura. Dotyczy to również przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową. Zgodnie z zasadami karty podatkowej nie muszą oni prowadzić dokładnej ewidencji przychodów i kosztów. Jednak na wyraźne żądanie klienta, taką fakturę lub rachunek musi wystawić.

O karcie podatkowej przeczytasz tutaj

Termin wystawienia faktury

Mówiąc o samej fakturze jako takiej, to obowiązek jej wystawienia mają czynni podatnicy VAT. Nie muszą wystawiać faktury, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna i kupuje produkt dla celów prywatnych. W każdym wypadku, gdy kupujący tego zażąda, sprzedawca musi wystawić fakturę.

Fakturę najlepiej wystawić od razu po sprzedaży. Podstawowa zasada mówi jednak, że fakturę powinniśmy wystawić nie później niż do 15. dnia następnego miesiąca, w którym została wykonana usługa lub dostarczono produkt. W sytuacji, gdy nabywca zapłacił za towar całość lub część kwoty jeszcze zanim jego kontrahent wywiązał się ze swoich obowiązać, to od tego momentu istnieje już obowiązek wystawienia faktury. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z fakturą VAT to nie można jej wystawić wcześniej niż 30 dni przed dostawą towaru lub usługi albo przed wpłatą zaliczki.

Niewystawiona faktura – opóźnienie

Skoro ustaliliśmy, do kiedy powinniśmy wystawić fakturę, pora zająć się opóźnieniem. Każdy dokument, który został wystawiony po 15 dniu następnego miesiąca, albo wcześniej niż 30 dni przed usługą lub dostawą towaru, jest uznany za dokument, który nie został wystawiony w terminie.

Konsekwencja opóźnienia terminu wystawienia

Faktura VAT jest potwierdzeniem dokonania transakcji, jednak pod względem prawnym jest to mniej istotna czynność niż poprawne obliczenie podatku. Niezależnie od tego, czy fakturę wystawimy we właściwym terminie i prawidłowo, zawsze obowiązkiem przedsiębiorcy jest właściwie obliczyć i wykazać do urzędu skarbowego należny podatek VAT. Istnieje bowiem coś takiego jak termin obowiązku podatkowego.

Nawet jeśli faktury nie wystawimy w określonym terminie, to i tak zacznie biec obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy liczymy od momentu upływu terminu do wystawienia faktury, jeśli dla danego dokumentu nie został określony w przepisach termin wystawienia. Niezależenie, od tego, kiedy wystawimy fakturę, to i tak trzeba wykazać urzędowi skarbowemu należny podatek VAT w danym okresie rozliczeniowym.

SPRAWDŹ TAKŻE: Faktura korygująca – wszystko co musisz wiedzieć 

Faktura wystawiona za wcześnie

Jeśli fakturę wystawimy wcześniej niż 30 dni przed terminem dostawy produktu lub wpłaty zaliczki, może zostać uznana za tzw. „pustą fakturę”. W takiej sytuacji powinno się fakturę anulować albo wystawić fakturę korygującą. Anulowanie faktury możliwe jest tylko w sytuacji, gdy nie została ona jeszcze przekazana odbiorcy. W przeciwnym razie trzeba będzie skorygować fakturę (poprzez fakturę korygującą do zera) i wystawić nową fakturę w określonym czasie.

Niewystawiona faktura

Weźmy jednak pod uwagę sytuację, gdy przedsiębiorca nie wystawi w ogóle faktury. W takim momencie przedsiębiorca podlega odpowiedzialności zgodnie z kodeksem karnym skarbowym. Podstawową sankcją jest kara grzywny do 180 stawek dziennych. Oznacza to, że taka grzywna może wynieść od 534 do nawet 3 840 000 zł.

SPRAWDŹ TAKŻE: Wszystko, co musisz widzieć o duplikacie faktury

Jeżeli niewystawienie faktury zostanie uznane za przypadek mniejszej wagi, może zostać  zakwalifikowany jako wykroczenie. Wówczas grzywna może wynieść od 160 do 32.000 zł.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!