JPK_V7 – Jednolity Plik Kontrolny

Status czynnego podatnika VAT to, poza koniecznością regularnego opłacania zobowiązań wobec fiskusa, przede wszystkim obowiązki sprawozdawcze. Należy wówczas składać Jednolity Plik Kontrolny w formacie JPK_V7. Co warto wiedzieć na jego temat?

JPK_V7 – kogo dotyczy?

Przedsiębiorcy, którzy byli aktywnymi płatnikami VAT,  w okresie do 30 września 2020 roku składali dwa rodzaje dokumentów:

 • deklaracje podatkowe VAT-7,
 • JPK VAT (Jednolity Plik Kontrolny — w zależności od wybranej opcji za miesięczne lub kwartalne okresy rozliczeniowe).

Takie rozwiązanie było o tyle czasochłonne, że pliki zawierały powielające się dane, aczkolwiek JPK VAT wymagał przekazania organom podatkowym większego zakresu informacji niż deklaracja vatowska. W związku z tym zdecydowano się na nowy, zawierający elementy z obu tych dokumentów Jednolity Plik Kontrolny w układzie JPK_V7.

Obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego według struktury JPK_V7 to rozwiązanie, które obowiązuje od dnia 1 października 2020 roku. Wymóg ten obejmuje podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które były aktywnymi płatnikami podatku od towarów i usług oraz składały z tego tytułu dotychczas deklarację VAT-7.

Początkowo planowano wdrożenie nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK V7 jedynie dla największych przedsiębiorstw. Według pierwotnych zamierzeń miało to nastąpić w dniu 1 kwietnia 2020 roku. Z uwagi na skomplikowaną sytuację pandemiczną zdecydowano się jednak na zmianę planów — wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego zostało zrealizowane:

 • z opóźnieniem wynoszącym sześć miesięcy, co oznacza, że nowe rozwiązanie wprowadzono w październiku 2020 roku,
 • jednocześnie dla wszystkich przedsiębiorców rozliczających się z podatku od towarów i usług, bez rozróżnienia na firmy duże oraz działające w sektorze MSP.

Jak wyglądają główne elementy struktury JPK V7?

Nowy Jednolity Plik Kontrolny składa się z dwóch logicznych struktur: ewidencyjnej i deklaracyjnej. Część ewidencyjna odpowiada strukturze JPK_VAT, którą stosowano przed październikiem 2020 r., natomiast moduł deklaracyjny to zaktualizowana, nieco zmodyfikowana wersja deklaracji VAT.

Do danych zawartych w takiej strukturze dodano ponadto trzy dodatkowe rodzaje informacji, czyli:

 • kody GTU,
 • kody procedur transakcji,
 • kody typów dokumentów.
Warto wiedzieć – kary za błędy w Jednolitym Pliku Kontrolnym JPK_V7

Jeśli w przesłanym do organów podatkowych pliku JPK_V7 znajdują się błędy (mogą być to np. błędy rachunkowe), które uniemożliwiają fiskusowi przeprowadzenie kontroli danej transakcji, przedsiębiorcy muszą liczyć się z karą administracyjną w wysokości 500 złotych ZA KAŻDY popełniony błąd w JPK_V7.

Oczywiście, z taką karą administracyjną należy liczyć się jedynie w sytuacji, w której nie skorygujemy błędu i nie prześlemy poprawionego Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Mamy jednak dobrą informację, jeśli obawiasz się, że kara finansowa zostanie nałożona nagle, bez żadnego ostrzeżenia. Wręcz przeciwnie: organ podatkowy, który zajmuje się weryfikacją prawidłowości rozliczeń, najpierw wyśle odpowiednią informację.

Podatnik ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi i złożenie wyjaśnień/korektę błędu. Jeśli okaże się, że błąd był wynikiem zwykłej pomyłki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że urząd nie nałoży kary.

Jakie transakcje szczególne należy oznaczać w JPK V7?

Podobnie jak w innych kwestiach dotyczących podatku od towarów i usług, również w odniesieniu do struktury JPK_V7 stosuje się różne wyjątki. Do takich należą m.in. transakcje szczególne JPK_V7 – jeśli one wystąpią, należy odpowiednio je oznaczyć:

Skrót Rozwinięcie
SW Sprzedaż wysyłkowa na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej
TT_WNT Transakcje WNT u drugiego w kolejności podatnika w transakcji trójstronnej uproszczonej
TT_D Transakcje WDT dla ostatniego podatnika w transakcji trójstronnej uproszczonej
I_42 WDT po imporcie tych towarów w ramach procedury 42
B_SPV Transfer bonu jednego przeznaczenia SPV
B_MPV_ Transfer bonu różnego przeznaczenia MPV
IED Sprzedaż wysyłkowa do państw członkowskich UE realizowana przez podatników, którzy ułatwiają dostawę dzięki interfejsom elektronicznym
I_63 Transakcje WDT po imporcie tych towarów w ramach procedury 63 (powrotny przywóz towaru z jednoczesnym dopuszczeniem do swobodnego obrotu)
EE Świadczenie usług:

 • telekomunikacyjnych,
 • nadawczych,
 • elektronicznych

Kiedy rozliczać plik JPK_V7?

To kiedy rozliczać plik JPK V7, zależy od sposobu rozliczeń wybranego przez płatnika. W 2023 roku dostępne są dwa warianty w tym zakresie, czyli:

 • JPK_V7M – deklaracja miesięczna oznacza, że podatnik jest zobowiązany wysyłać kontrolny plik JPK_V7M co miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następnego po danym okresie rozliczeniowym. W każdym miesiącu plik ten musi zawierać dwie części: ewidencyjną oraz dekoracyjną,
 • JPK_V7K – co ciekawe, Jednolity Plik Kontrolny JPK_V7K również wysyłamy co miesiąc, do 25. dnia miesiąca po zakończeniu miesiąca, którego dotyczy dane rozliczenie. Różnica polega jednak na tym, że plik JPK_V7K w pierwszym i drugim miesiącu kwartału rozliczeniowego powinien zawierać jedynie część ewidencyjną. Co innego, jeśli chodzi o moduł deklaracyjny; ten bowiem powinien znaleźć się jedynie w ostatnim, tzn. miesiącu kwartalnego okresu rozliczeniowego. Część deklaracyjna zawiera z kolei dane za cały kwartał.
Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!