fbpx

Czy składki ZUS można opłacać gotówką na poczcie?

Żyjemy w czasach cyfryzacji. Każdego dnia zużywamy tysiące gigabajtów transferu. Szacuje się, że statystyczny obywatel Polski miesięcznie zużywa około 7 GB tylko z transferu danych operatora. Rośnie też popularność usług cyfrowych. Czy w związku z tym, składki na ZUS wciąż można opłacić w tradycyjny sposób, czyli gotówką, na dodatek w okienku na poczcie?

Co warto wiedzieć o składkach na ZUS?

W polskim porządku prawnym muszą opłacać je niemal wszyscy. Wyjątkiem od tej reguły nie są też przedsiębiorcy, choć dla nich rząd wprowadził program Mały ZUS Plus, dzięki któremu przez pewien czas ta danina może być o wiele niższa. 

Niestety, ale w parze z mniejszymi składkami idzie też niższa wysokość emerytury. Można powiedzieć, że jest to broń obosieczna, dlatego też ustawodawca dał właścicielom firm wybór w zakresie tego, czy chcą skorzystać z tego programu, czy nie. Nie jest on obowiązkowy.

Na pewno warto zwrócić też uwagę na to, że składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mają wartości stałej. Ich wysokość zmienia się wraz z wysokością uśrednionego przeciętnego wynagrodzenia, jakie jest wypłacane w Polsce.

W praktyce oznacza to, że składka prawie zawsze będzie rosnąć. A przynajmniej taki trend obserwujemy od kilku dobrych lat. W 2022 roku jej wysokość wzrośnie o nieco ponad 160 złotych, co będzie rekordową w historii III RP podwyżką tej daniny, która dotknie zwłaszcza właścicieli firm. 

Kiedy płacimy składki ZUS?

Niestety, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zdecydował się na jedną datę dla wszystkich rodzajów płatników. Składka zawsze opłacana jest w tym samym terminie, co deklaracja rozliczeniowa. Dla jednostek budżetowych jest to piąty dzień następnego miesiąca.

Do 10 dnia miesiąca rozliczają się osoby fizyczne, które opłacają składki za siebie. Można tu wskazać na przykład jednoosobowe działalności gospodarcze, których właściciel, a jednocześnie pracownik, opłaca tylko składkę za siebie. 

Do 15 dnia miesiąca z ZUS-em muszą rozliczyć się te podmioty, które opłacają składki za zatrudnionych w firmie pracowników. Można tu wskazać niemal na wszystkie firmy, które zatrudniają takie osoby na umowę o pracę, bez względu na formę prawną takich podmiotów.

Cały system opiera się na NRS, czyli Numerze Rachunku Składkowego. W przelewie nie podajemy więc Numeru Identyfikacji Podatkowej czy identyfikatora PESEL. Wpisuje się tylko kwotę, nadawcę, odbiorcę oraz przynależny do naszej firmy numer rachunku bankowego.

Na opłaty dla ZUS składa się ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, na fundusz pracy, fundusz solidarnościowy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz fundusz emerytur pomostowych. Na szczęście nie musimy dzielić przelewu na te wszystkie świadczenia. Robi to za nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przed dokonaniem pierwszego przelewu warto upewnić się, że podczas zakładania firmy skorzystaliśmy z właściwego formularza. Wynika to w dużej mierze z tego, że ZUS wciąż wspiera program Ulga na Start, dzięki któremu młode firmy przez pierwsze pół roku są zwolnione z większości danin.

Czy składki ZUS można opłacić gotówką na poczcie?

Istnieje kilka metod, by zapłacić za ZUS. Warto jednak rozpocząć od tego, że nie trzeba wpadać w panikę, jeśli ostatni dzień, kiedy możemy opłacić składkę, przypada na weekend lub święto. W takiej sytuacji ostatni dzień na płatność automatycznie przechodzi na najbliższy dzień roboczy. Jeśli jednak pominiemy termin, to za każdy dzień będą naliczane odsetki karne.

Zgodnie z literą prawa, za ZUS można zapłacić:

  • w banku (w tym także przez internet),
  • w SKOK-u,
  • w biurze usług płatniczych,
  • w instytucjach płatniczych,
  • w instytucjach wspierających obsługę pieniądza elektronicznego,
  • w placówce pocztowej.

Mimo postępującej cyfryzacji wciąż są dostępne formularze, dzięki którym można szybko nadać taki przelew. Warto pamiętać o tym, że decyduje data jego nadania. Nie ma więc większego znaczenia to, że zanim kwota zostanie zaksięgowana przez ZUS minie kilka dni. Stan środków zawsze można sprawdzić, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. 

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!