Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Wiarygodność kontrahenta to bardzo ważny element prowadzenia firmy. Nierzetelny płatnik nie raz „wyłożył” inne biznesy na łopatki.

Podstawą udanej współpracy biznesowej jest uczciwość i wiarygodność partnerów biznesowych. Sprawdzenie, czy dany kontrahent jest wypłacalny i czy rzetelnie dokonuje płatności, nie jest łatwe. A wiarygodność płatnicza jest jednym z ważniejszych elementów biznesu.

Analiza wiarygodności płatniczej

Nawiązując współpracę z nowym klientem, najczęściej sprawdzamy kompetencje i umiejętności jego zespołu. Sprawdzamy oficjalnie dostępne dane rejestrowe, osoby reprezentujące kontrahenta. Trudno jest jednak na pierwszy rzut oka sprawdzić, czy ten kontrahent jest wiarygodny finansowo.

Zanim więc rozpoczniemy współpracę, dobrze będzie poznać opinie o danym kontrahencie (choćby dostępne w internecie), zorientować się jak bardzo dana firma jest znana branży. Często z rozmów z innymi współpracującymi firmami można się dowiedzieć, czy nasz potencjalny kontrahent nie zalega innym z płatnościami.

Sprawdzanie wiarygodności firmy w internecie

Choć warto poznawać opinie o naszym potencjalnym partnerze biznesowym, które są dostępne w internecie, warto podchodzić do nich z rezerwą. Może się zdarzyć, że pozytywne opinie są kupionymi opiniami reklamowymi (niemającymi wiele wspólnego z rzeczywistością).

Na szczególną uwagę należy zważać w odniesieniu do opinii anonimowych. Właśnie dlatego nieocenione stają się media społecznościowe. Eksperci od windykacji przekonują, że sporo wiedzy przynosi nam podejście potencjalnego kontrahenta do innych partnerów biznesowych i klientów. Dużo możemy dowiedzieć się, obserwując, w jaki sposób udzielane są odpowiedzi na pytania klientów czy kontrahentów.

Rejestr sądowy

Warto pamiętać, że wielu przedsiębiorców traci pieniądze, trafiając na nierzetelnych kontrahentów z własnej winy. Nie wykorzystują oni bowiem najprostszej dostępnej metody sprawdzenia legalności działania firmy, z którą chcemy współpracować. Chodzi mianowicie o sprawdzenie kontrahenta w państwowych rejestrach.

Jak pokazuje doświadczenie windykatorów, tylko kilka procent przedsiębiorców sprawdza, czy firma, z którą chcą rozpocząć współpracę, istnieje i kto jest jej reprezentantem. Te rejestry to Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej albo Krajowy Rejestr Sądowy. Wszystkie informacje zawarte w tych rejestrach są darmowe.

Jakie dane są dostępne w CEIDG?

Zaglądając do CEiDG możemy się dowiedzieć, czy kontrahent prowadzi aktywną działalność, czy może ją zawiesił lub wyrejestrował.

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami

Choć rzadko się to zdarza, warto poprosić kontrahenta o zaświadczenie o niezaleganiu z płatnością podatków. Kontrahent powinien o taki dokument wystąpić do urzędu skarbowego. Musi to zrobić samodzielnie. Jeśli chcesz takie zaświadczenie uzyskać samodzielnie, musisz poprosić kontrahenta o wyrażenie zgody na pozyskanie takich informacji. Taka zgoda musi być pisemna.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa BIK i czym różni się od BIG?

Baza dłużników

Czasem warto też zainwestować w pozyskanie informacji z baz dłużników. Warto wiedzieć, że bazy dłużników są przedsięwzięciami komercyjnymi i żeby dane jakiejś firmy się w niej znalazły, muszą tam być do niej zgłoszone przez wierzyciela. Póki żaden z nich nie zgłosi dłużnika w jednej z baz, to nawet jeśli firma będzie zalegała z należnościami, dług nie będzie widoczny.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku podatkowego

Jak działają wywiadownie gospodarcze?

Na rynku działają też wywiadownie gospodarcze. To firmy, które odpłatnie dostarczają określone informacje o naszym potencjalnym kontrahencie. Oprócz podstawowych danych adresowych, w zestawieniu dostarczonym przez wywiadownię gospodarczą mogą znaleźć się również wyniki finansowe, wartość kapitału, a także zmiany w składzie kierownictwa.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!