Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się, jak w polskim prawie ujęta została darowizna samochodu od rodziców.

Darowizna samochodu to przekazanie bezpłatne własności pojazdu innej osobie. W naszym przypadku będą to rodzice, którzy przekazują samochodów dziecku. Powinna być udokumentowana umową darowizny. Na jej mocy można też przekazać własność określonej części samochodu. Wtedy dziecko staje się współwłaścicielem pojazdu. To dobry sposób na obniżenie składki ubezpieczenia OC.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes, dla tych, którzy mają samochód

Czy umowa darowizny samochodu musi być sporządzona u notariusza?

Umowy darowizny samochodu nie musi sporządzać notariusz. Ważne, by w umowie oprócz danych samochodu (rzeczy darowanej) określić dokładne dane obdarowanego i darczyńcy. Dodatkowo koniecznie warto umieścić informację o stopniu pokrewieństwa. To pozwoli nie zapłacić podatku od takiej darowizny.

Dlaczego? Bo darowizna rodziców dla dzieci (a także odwrotnie) ze względu na najbliższe pokrewieństwo jest zwolniona z podatku. Trzeba jednak spełnić jeden warunek. W ciągu sześciu miesięcy od przekazania podatku zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Pierwsza grupa pokrewieństwa to oprócz rodziców i dzieci również żona, mąż, a także dziadkowie, pradziadkowie, wnuki, prawnuki, pasierbowie, ojczym, macocha i rodzeństwo.

Zgłoszenie darowizny samochodu od rodziców

W przypadku darowizn istnieje limit darowizny. Dla pierwszej grupy do 10 434 (od lipca 2023 ma to być nawet 36 120 zł). Warto zgłosić taką darowiznę, nawet jeśli wartość przekazanego samochodu jest niższa. Wszystko dlatego, że limit dotyczy ostatnich pięciu lat. Jeśli w tym czasie otrzymamy kolejną darowiznę, możemy nie pamiętać o wcześniejszych i przekroczymy limit, co może skutkować koniecznością rozliczenia podatku.

Nie zgłosiłem darowizny samochodu. Co teraz?

Jeśli nie zgłosisz darowizny samochodu, obdarowany będzie musiał zapłacić podatek. Mało tego. Grozi mu też odpowiedzialność karno-skarbowa.

Choć w materiale zajmujemy się darowizną samochodu przekazywaną dzieciom przez rodziców (czyli najbliższej spokrewnionym osobom) to dobrze jest zdać sobie sprawę, że w przypadku osób niespokrewnionych również trzeba zgłosić taką darowiznę. Szczególnie że tutaj limit darowizny jest zdecydowanie niższy. Dla III grupy to 5308 zł.

Podatek od darowizny

W przypadku niezgłoszenia darowizny podatek wyniesie od 3% do 20% za kwotę ponad limit. Wysokość tego podatku będzie zależała od stopnia pokrewieństwa obdarowanych i kwoty nadwyżki ponad limit.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek od darowizny

Rejestracja samochodu po darowiźnie

Gdy ma miejsce darowizna samochodu od rodziców, trzeba też zgłosić zmianę właściciela. Może być też konieczność przerejestrowania auta. Mamy na to czas w ciągu 30 dni od przekazania darowizny.

Dodatkowo trzeba też zaktualizować dane u ubezpieczyciela. Mamy na to 14 dni. Obdarowany może zostać przy starej polisie albo wypowiedzieć aktualną i zawrzeć nową. Jeśli stara polisa zostanie wypowiedziana, to obdarowujący otrzyma zwrot niewykorzystanej części składki.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!