Podatek od darowizny – ile wynosi? Kto zapłaci podatek od darowizny? [Zmiany po 1 lipca 2023 r.]

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od podatku oraz jakie są konsekwencje niezgłoszenia darowizny. Sprawdź, jak skorzystać ze zwolnienie z podatku od darowizn.

Żeby mówić o skutkach niezgłoszenia darowizny, przypomnijmy sobie, czym jest darowizna. Zgodnie z zapisami ustawy o podatku od spadku i darowizn, a także kodeksu cywilnego, darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje bezpłatnie przekazać świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Żeby darowizna mogła dojść do skutku, obdarowany musi wyrazić zgodę na to, by przyjąć od darczyńcy majątek. Sam powód przekazania darowizny pod względem skutków podatkowych nie ma znaczenia.

Podatek od darowizny 2023

W przypadku darowizny trzeba zapłacić podatek. To, jaki podatek od darowizny zapłacimy, zależy od tego, jaki jest stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Pod względem podatkowym obdarowanych dzieli się na trzy grupy:

  • grupa pierwsza: najbliższa rodzina, tj. małżonek (obecny, nie były), zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć, synowa;
  • grupa druga: dalsza rodzina, tj. zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek), rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry), rodzeństwo małżonków (np. brat żony – szwagier), małżonkowie rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża), małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka);
  • grupa trzecia: wszystkie osoby niezaliczone do dwóch poprzednich grup, w tym osoby niespokrewnione z obdarowanym.

I właśnie od przynależności do jednej z tych trzech grup zależy wysokość podatku od darowizny. W każdej z nich funkcjonuje limit darowizny, która jest wolna od podatku. Limit obejmuje ostatnie pięć lat. Jeśli nie przekroczyliśmy takiego limitu, to nie trzeba składać zeznania podatkowego.

Jeśli limit przekroczymy, to trzeba darowiznę zgłosić do urzędu skarbowego za pomocą formularza SD-Z2 o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.

Przy przekazywaniu darowizny możemy również, ale nie musimy, sporządzić umowę darowizny.

Darowizna kwota wolna od podatku – limit od 1 lipca 2023 roku

Od lipca 2023 kwota wolna od podatku wynosić odpowiednio:

  • Dla grupy I – 36 120 zł,
  • Dla grupy II – 27 090 zł,
  • Dla grupy III – 18 060 zł.

Limity te oznaczają, że jeśli wartość darowizny w ciągu ostatnich 5 lat nie przekroczy wartości z limitu, to obejmuje nas zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Jeśli jednak będzie wyższa niż wskazana w limicie dla odpowiedniej grupy pokrewieństwa, to taki fakt, trzeba zgłosić do urzędu skarbowego.

Mamy na to 6 miesięcy od chwili otrzymania darowizny. W przypadku grupy I jeśli w terminie zgłosimy taką darowiznę, to nie trzeba będzie od niej zapłacić podatku. Gdy darowizna przekazywana jest w formie pieniężnej, to wystarczy, że udokumentujemy ją np. wyciągiem z konta.

Ile wynosi podatek od darowizny?

Możesz być przygotowany na zapłatę podatku w przedziale od 3 do 20 proc. w zależności od tego, do jakiej grupy podatkowej należysz oraz od kwoty nadwyżki.

Co, jeśli nie zgłoszę darowizny?

Niezgłoszenie darowizny jest traktowane jako oszustwo. Jeśli kontrola skarbowa wykryje, że darowizna nie była zgłoszona, to pieniądze takie opodatkowane będą karnie 20 proc. stawką podatku. Kara będzie nałożona na podatnika, jeśli urząd wykaże w trakcie kontroli, że darowizna nie była zgłoszona. Dodatkową sankcją jest odpowiedzialność karna skarbowa. Jej waga zależy od tego, jak bardzo naraziliśmy budżet na uszczuplenie.

Jak zgłosić darowiznę?

Do zgłoszenia darowizny służy druk SD-Z2. Samo zgłoszenie do urzędu skarbowego otrzymanej darowizny jest wyłącznie działaniem informacyjnym.

Przedawnienie podatku od darowizny

Warto wiedzieć, że jak każdy podatek, także i podatek od darowizny przedawnia się po pięciu latach. Mało tego. Zgodnie z art. 68 par. 1 ordynacji podatkowej urząd ma trzy lata, by wydać decyzję ustalającą podatek. Jeżeli nie zdąży, to takie zobowiązanie się przedawnia.

Często zadawane pytania – podatek od darowizny

Kto jest zwolniony z płacenia podatku od darowizny?

Podatku od darowizn nie muszą płacić osoby, które otrzymały darowiznę nie przekraczającą 10 434 złotych od małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma lub macochy. Inne szczegółowe wyłączenia można znaleźć a art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ile wynosi podatek od darowizny w 2023 roku?

Wysokość podatku od darowizn w 2023 roku zależy od tego, do jakiej grupy podatkowej należymy, a także od wysokości darowizny.

Ile wynosi podatek od darowizny dla syna?

Podatek od darowizny dla syna wynosi 3, 5 lub 7% w zależności od wysokości darowizny.

Czy każdy przelew od rodziców to darowizna?

Nie każdy przelew od rodziców będzie darowizną. W większości będą one traktowane jako świadczenia alimentacyjne, wynikające z obowiązku, który mają rodzice, by utrzymywać swoje dzieci, które nie są jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Jakie zmiany w darowiznach 2023?

Od lipca 2023 będą obowiązywać wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Będą wynosić odpowiednio: 36 120, 27 090 i 18 060 złotych.

Jaka darowiznę trzeba zgłosić?

Darowizny nie trzeba zgłaszać, jeśli nie przekroczyła ona kwoty wolnej od tego podatku.

Skąd urząd skarbowy wie o darowiźnie?

Urząd skarbowy może dowiedzieć się o darowiźnie podczas kontroli rachunku bankowego. Taką kontrolę urząd może przeprowadzić w dowolnym momencie.

Ile można podarować bratu bez podatku?

Rodzeństwu bez podatku możemy podarować 36 120 złotych w ciągu 5 lat.

Ile można dostać pieniędzy od rodziców?

Od rodziców bez podatku możemy otrzymać darowiznę o wartości 36 120 złotych w ciągu 5 lat.

Czy darczyńca musi zgłosić darowiznę?

Zgłoszenie darowizny leży po stronie obdarowanego. Powinien on ją zgłosić za pomocą formularzy SD-Z2, SD-1, SD-2, SD-3.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!