Czy konto bankowe firmowe jest potrzebne?

Czy konto bankowe firmowe jest niezbędne do prowadzenia firmy? W jakich przypadkach będzie niezbędne? Jakie przelewy można wykonywać tylko z niego? Przeczytaj i dowiedz się, wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Wokół konieczności posiadania konta bankowego firmowego narosło wiele mitów i niedomówień. Czy faktycznie firmowe konto jest niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Czy konto bankowe firmowe jest potrzebne?

Można na tę kwestię spojrzeć na dwa różne sposoby. Co do zasady, konto bankowe firmowe nie jest potrzebne do prowadzenia działalności w rozumieniu ogólnym. Trudno byłoby znaleźć w obowiązującym w Polsce prawie przepis, który jednoznacznie nakazywałby konieczność zakładania konta firmowego.

Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie próbuje zachęcić działalności gospodarczych do założenia dedykowanego konta firmowego w inny sposób. Można tu wskazać między innymi na bardzo precyzyjne przepisy, które regulują zasady dokonywania przelewów podatkowych.

CZYTAJ TAKŻE: Czy mogę mieć kilka firmowych kont bankowych?

Co do zasady muszą być one wykonywane właśnie z konta firmowego. Można też wskazać tu na tak zwane płatności podzielone (split payment), które od kilku lat stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Ten model płatności również wymaga konta firmowego.

Oznacza to, że mimo tego, że w Polsce nie spotykamy się z praktycznym nakazem zakładania konta firmowego, to jednak niemal nie da się bez niego funkcjonować. Na przykład, nie opłacisz bez niego podatków oraz innych danin, jakich wciąż wymaga od nas państwo.

Kiedy przelew musi być realizowany przez konto firmowe?

Na skutek szeregu zmian w polskim prawie podatkowym, które w zamyśle ustawodawcy miały uszczelnić system i ograniczyć szarą strefę, zdecydowano o wprowadzeniu przymusu realizacji przelewów przez konto firmowe. Kiedy się z nim spotykamy?

Można tu wskazać na sytuacje, gdy jedną ze stron transakcji jest inny przedsiębiorca. Pozwala to stwierdzić, że jeśli nasz model prowadzenia biznesu opiera się na współpracy w segmencie B2B, to działalność gospodarcza bez konta firmowego będzie niemożliwą do prowadzenia.

Kolejnym wskazaniem do obowiązkowego przelewu wykonywanego z użyciem konta firmowego jest klucz finansowy. W taki sposób musi być wykonywany każdy przelew, którego wartość (bez względu na liczbę wynikających płatności) przekracza kwotę 15 tysięcy złotych.

Warto pamiętać też o tym, jakie zasady dotyczą przeliczania kwoty 15 tysięcy złotych, gdy transakcja wykonywana jest na przykład w euro lub dolarach. Takie transakcje przeliczamy według uśrednionego kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

CZYTAJ TAKŻE: Jak rozdzielić budżet prywatny od firmowego?

Kiedy nie trzeba korzystać z konta firmowego?

Dość ciekawym podejściem ustawodawcy jest rezygnacja z obowiązku wykonywania przelewów z poziomu konta firmowego, jeśli nasz model działalności opiera się na sprzedawaniu dóbr lub świadczeniu usług osobom cywilnym. W takiej sytuacji można korzystać z konta prywatnego.

Zdecydowana większość działań podejmowanych w firmie będzie mogła być realizowana przez konto prywatne. Jednym wyjątkiem od tego są obowiązkowe przelewy na konta instytucji państwowych. Innym – sytuacja, w której korzysta inny przedsiębiorca, który na przykład zażyczyłby sobie faktury.

Obowiązkowe posiadanie konta bankowego – co trzeba wiedzieć?

Doskonałym przykładem na faworyzowanie kont firmowych jest rozliczanie odsetek. Jeśli na naszym koncie pojawiła się choćby minimalna nadwyżka, to musimy te dodatkowe pieniądze w jakiś sposób rozliczyć.

Niestety, ale tutaj konto prywatne może znacznie utrudnić nam cały proces. Takie środki mogą być rozliczone tylko prywatnie. Co więcej, trzeba też wykazać, że są to środki nasze, a nie przedsiębiorstwa, co w niektórych sytuacjach może być problematyczne.

Problemy mogą też pojawić się w razie ewentualnej kontroli skarbowej. Co, jeśli trafi do nas fiskus? Jeśli korzystamy z konta prywatnego, to my sami będziemy musieli udowodnić, że każda sprzedaż była firmowa.

Konto firmowe – podsumowanie

Widać więc dość wyraźnie, że wykładnia polskiego prawa – mimo że nie wymaga tego wprost – o wiele bardziej faworyzuje konta firmowe. Warto też nadmienić tutaj, że firmę możemy założyć z dedykowanej podstrony banku. Wówczas konto firmowe zostanie nam założone automatycznie.

Coraz częściej spotykamy się też z sytuacjami, kiedy konta firmowe są w pełni darmowe po spełnieniu kilku podstawowych warunków. Różne banki definiują je inaczej. Często wskazuje się np. na wykonanie z nich przelewu do ZUS-u lub wykonania przelewów o określonej wysokości.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana to świetny sposób przetestowania biznesu. Nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Przeczytaj i sprawdź. Działalność nierejestrowana to forma aktywności...

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna to ważne zagadnienie dla przedsiębiorcy. Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa w działalności nierejestrowanej? Czy trzeba wystawiać paragony z kasy...

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!