Doradztwo podatkowe online – na czym polega? Czy potrzebna jest do niego kasa fiskalna?

Doradztwo podatkowe online sprawia, że ta usługa staje się coraz bardziej dostępna. Głównie z powodu skomplikowanych przepisów i częstych zmian prawa w tym zakresie. Im bowiem bardziej zagmatwane przepisy, tym chętniej korzystamy z doradcy podatkowego.

Doradztwo podatkowe online umożliwia doradcy podatkowemu trafienie do szerszej grupy klientów. Sprawdź, kiedy może świadczyć swojego usługi przez internet. Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradztwo podatkowe online – kim jest doradca podatkowy?

Głównym zadaniem doradcy podatkowego jest pomoc w interpretacji przepisów podatkowych. Zwykle doradca podatkowy dopasowuje odpowiednie rozwiązania prawne do sytuacji, w której znalazła się konkretna firma. O pomoc dorady podatkowego proszą też indywidualni podatnicy.

Sprawy podatkowe firm są bardzo skomplikowane i wymagają zwykle bieżących kontaktów z przedstawicielem firmy, a przynajmniej wizyt i spotkań w siedzibie firmy. Jednak pomoc indywidualnym podatnikom, którzy nie mają tak dużego spektrum możliwości odliczeń podatkowych, wydaje się znacznie łatwiejsza do realizacji.

A ile zapłacisz za taką usługę? O tym przeczytasz w Ile kosztuje doradca podatkowy?

Doradztwo podatkowe online – czy jest możliwe?

I tu pojawia się pytanie, czy doradca podatkowy może swoje usługi świadczyć online. Taka forma jest zdecydowanie łatwiejsza, a także pomaga załatwić więcej spraw w tym samym czasie. Co za tym idzie, usługi doradcy podatkowego są więc bardziej dostępne.

Przepisy określają, że doradca podatkowy jako profesjonalista musi świadczyć swoją pomoc z należytą starannością jako ekspert. Efekt jest taki, że jeśli jego porada będzie niewłaściwa, to osoba lub podmiot, który zlecił taką pomoc, może domagać się odszkodowania.

Doradztwo podatkowe online – czy opinia doradcy jest wiążąca?

Doradca podatkowy, podobnie jak adwokat wydaje swoją opinię wedle swojej interpretacji opartej na przepisach prawa. Odpowiada jako profesjonalista za taką opinię i za skutki, które niesie za sobą. Jeżeli doradca popełni błąd, bo nie zna przepisów albo z powodu zaniechania, to ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Doradca podatkowy może też być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność doradcy podatkowego. Czy jego opinia jest wiążąca?

Po okresie pandemii przyzwyczailiśmy się, że sporo usług świadczonych jest online. Nie pominięto tutaj też podatków. Doradcy podatkowi zaczęli świadczyć swoje usługi online. Nie ma co kryć. Jest to głównie pomoc osobom fizycznym. Czy więc doradca podatkowy może świadczyć usługi online? Jak najbardziej. I taka forma pomocy jest równoważna z taką dokonana podczas osobistej wizyty. Szczególnie że zwykle interpretacja danej sytuacji i tak dokonywana jest na piśmie.

Doradztwo podatkowe online a kasa fiskalna

Świadczenie usług doradztwa podatkowego w formie online ma jednak istotną konsekwencję. Stwierdziliśmy, że w większości przypadków doradztwo podatkowe opiera się na pomocy przedsiębiorcom. Po zrealizowaniu usługi doradca podatkowy wystawia fakturę. Świadcząc usługi doradztwa podatkowego online, mamy większą szansę na trafienie z ofertą do osób indywidualnych.

Pojawia się wtedy problem posiadania kasy fiskalnej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy VAT podatnicy, którzy dokonują odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Doradca podatkowy a księgowy

Tu pojawia się pytanie, czy doradca podatkowy musi posiadać kasę fiskalną. Istnieje bowiem zapis, który mówi, że jeśli sprzedaż dla osób indywidualnych nie jest wyższa niż 20 000 zł, to kasy fiskalnej mieć nie trzeba. Mało tego. Przepisy wskazują, że jeśli doradca podatkowy świadczy usługi wyłącznie przez internet, to kasy fiskalnej mieć nie musi. Dodatkowo musi być zachowana zasada, że płatność została dokonana w formie elektronicznej.

Odpowiadając na pytanie postanowione na początku materiału, trzeba powiedzieć, że doradca podatkowy może świadczyć usługi online. Wiąże się to jednak z określonymi konsekwencjami.

Więcej na tematy związane z rachunkowością przeczytasz w kategorii Biuro rachunkowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!