Import – definicja, rodzaje, zalety, ograniczenia i środki regulacji przywozu towarów spoza Unii Europejskiej

Import jest istotną częścią gospodarki, zapewniającą nam dostęp do towarów, których nie wytwarzamy, lub nie jesteśmy w stanie wytworzyć. Kiedy mówimy o imporcie? Jakie są jego zalety? Jakie są ograniczenia związane z importem? Przeczytaj o tym w naszym artykule.

Czym jest import? Import a wewnątrzwspólnotowa wymiana handlowa. Definicja

Import to czynność, która polega na zakupie towarów lub usług za granicą po to, by wykorzystać je na rynku krajowym. Definicja importu zapisana w polskim prawie podatkowym określa, że import to zakup towarów spoza Unii Europejskiej. A więc nie każdy przywóz towarów spoza terytorium Polski będzie importem.

Według tego rozróżnienia o imporcie można mówić np. gdy kupujemy towary i usługi z Chin albo Stanów Zjednoczonych, czy Kanady. Gdy kupujemy coś w jednym z krajów UE, to zgodnie z definicją podatkową nie jest to import, a zakup wewnątrzwspólnotowy.

Analogicznie, eksport to sprzedaż towarów poza granice Unii Europejskiej.

Rodzaje importu

Występują różne rodzaje importu:

  •  import substytucyjny, czyli taki, który zastępuje produkcję krajową;
  •  import komplementarny – to taki, przywóz towarów z zagranicy, który pokrywa w danym momencie różnice między wielkością globalnego importu niezbędnego a wielkością produkcji krajowej danego towaru;
  •  import niezbędny – mamy z nim do czynienia, gdy dany nie kraj nie jest w stanie zaspokoić popytu na konkretny produkt.

Import niezbędny dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Po pierwsze ze względu na czas trwania:

  1. długotrwały,
  2. średniookresowy,
  3. przejściowy,

po drugie ze względu na dysponowanie danym towarem lub jego brak:

  1. import niezbędny sensu stricto, gdy brak jest określonego towaru;
  2. import niezbędny sensu largo, gdy nie ma wystarczających zasobów w stosunku do rosnącego zapotrzebowania konsumentów.

Jakie są zalety importu?

Import ma wiele zalet. Przede wszystkim przyczynia się do wzrostu gospodarczego krajów obu stron. Kraj, który sprzedaje towar lub usługę zyskuje finansowo, a ten, który importuje, może zaspokoić braki w swojej gospodarce.

Import ma sporo uregulowań, dzięki czemu jest bezpieczny. No i wreszcie import przyczynia się do niższych cen towarów, a także niższych kosztów produkcji. Import daje też szansę sprowadzenia do kraju towarów, których na miejscu nie opłaca się wytwarzać, np. ze względu na koszty pracy.

Ograniczenia importowe

Wiele krajów wprowadza ograniczenia związane z importem. Najczęściej występującym są cła. Opłaty celne to obciążenie podatkowe nakładane przy imporcie produktów. Zwykle to określona kwota nakładana na konkretną jednostkę produktu importowanego.

Innym ograniczeniem są kontyngenty ilościowe zwane także kwotami importowymi. Ograniczenie to polega na określeniu górnego pułapu określonych towarów do danego kraju.

Czasem stosuje się też bariery pozataryfowe. To specjalne przepisy administracyjne, które dyskryminują towary zagraniczne.

Na drugim biegunie są subwencje eksportowe, czyli pomoc finansowa dla krajowych firm, udzielana po to, by były bardziej konkurencyjne wobec zagranicznych przedsiębiorstw.

Polityka wolnego handlu

Mówiąc o imporcie, nie można pominąć pojęcia polityki wolnego handlu. To takie ustawienie prawodawstwa, które ogranicza, lub całkowicie usuwa ingerencję państwa w wymianę handlową. Ma umożliwiać również dostęp rynku krajowego do zagranicznych i vice versa. W takim przypadku nie ma barier handlowych, a także nie przeprowadza się działań interwencyjnych promujących konkretne produkty czy usługi.

Protekcjonizm gospodarczy

Po drugiej stronie jest tzw. protekcjonizm gospodarczy. To polityka ochrony produkcji krajowej lub rynku narodowego przed konkurencją zagraniczną za pomocą różnego rodzaju środków administracyjnych, głównie ceł i zakazu importu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!