Czym jest VAT UE? Rejestracja i weryfikacja VAT UE

VAT UE to europejski odpowiednik numeru NIP. Ten numer musi mieć każda firma, która dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się, co to jest i jak działa. Jak działa NIP za granicą?

VAT UE – jak uzyskać?

VAT UE najprościej wyjaśnić jako odpowiednik numeru identyfikacji podatkowej (NIP), ale dla firm, które biorą udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Jest po prostu tym samym numerem co Numer Identyfikacji Podatkowej, ale poprzedzony oznaczeniem PL.

Żeby uzyskać VAT UE, trzeba się zarejestrować za pomocą standardowego druku VAT-R. Procedura uzyskiwania „NIP-u” VAT UE nie różni się praktycznie niczym od rejestracji jako polski podatnik VAT.

Druk VAT-R możesz złożyć:

Od momentu gdy urząd prześle potwierdzenie nadania numeru, będziesz musiał się nim posługiwać przy każdej transakcji obejmującej sprzedaż towarów i usług w ramach krajów Unii Europejskiej.

VAT UE – jak sprawdzić?

Numer VAT UE każdej firmy, która go posiada, wpisany jest do europejskiego rejestru VIES. Dzięki niemu możesz sprawdzić dowolnego kontrahenta. Aby skorzystać z wyszukiwarki pozwalającej na weryfikację VAT UE danego podmiotu:

 1. Wejdź na stronę Komisji Europejskiej i przejdź do wyszukiwarki VIES.
 2. Wybierz zakładkę 'Weryfikacja numeru VAT’.
 3. Wybierz z rozwijanej listy przedrostek państwa członkowskiego.
 4. W 'Numer VAT’ wpisz numer NIP firmy, którą chcesz sprawdzić.
 5. (Opcjonalnie) Wprowadź swoje dane.
 6. Kliknij 'Weryfikuj’.

Po sprawdzeniu numeru VAT UE otrzymasz jedną z dwóch odpowiedzi:

 • numer aktywny – oznacza to, że podatnik, który identyfikuje się danym numerem NIP/VAT UE jest aktywnym podatnikiem UE;
 • numer nieaktywny.

VAT UE wyszukiwarka VIES pozwala sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zapłacić cło od towarów kupowanych za granicą?

Takie potwierdzenie jest konieczne do tego, by prawidłowo wyliczyć podatek. Jeśli nie ustalimy, czy nabywca jest podatnikiem UE, będziemy musieli transakcję rozliczyć zgodnie ze stawkami VAT obowiązującym w jego kraju, a to może spowodować wyższy koszt całej transakcji.

VAT UE – kiedy rejestracja jest obowiązkowa?

Prawo nakazuje rejestrację VAT-UE każdemu podatnikowi który:

 • dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy lub nabycia towarów;
 • dokonuje importu usług;
 • świadczy usługi inne niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0%, których miejscem opodatkowania jest państwo członkowskie inne niż Polska, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Przykład. Wyobraźmy sobie, że prowadzisz firmę, która zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Na co dzień realizujesz projekty dla odbiorców z kraju. Ostatnio jednak pojawiło się sporo zapytań od kontrahentów z zagranicy. Zdecydowałeś się na rozpoczęcie współpracy. W takiej sytuacji, zanim wystawisz pierwszą fakturę, musisz zarejestrować się jako podatnik UE.

Przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia, zanim przeprowadzi pierwszą transakcję wewnątrzeuropejską.

CZYTAJ TAKŻE: Świadczenie usług dla zagranicznego podmiotu, a rezydencja podatkowa

Warto pamiętać, że nawet jeśli w kraju nie zarejestrowałeś się jako podatnik VAT, to w określonych sytuacjach będziesz musiał zgłosić się do VAT UE. Taki obowiązek masz w sytuacji:

 • gdy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczy 50 tys. złotych;
 • chcesz świadczyć wewnątrzwspólnotowo usługi, dla których miejscem rozliczenia podatku z transakcji jest kraj nabywcy.

Rejestracja jako płatnik VAT UE nie sprawi, że utracisz prawo do zwolnienia z VAT w ramach polskich podatków.

VAT UE – go grozi za jego brak?

Jeśli nie zarejestrujesz się jako czynny podatnik VAT EU, to i tak będziesz zobowiązany do rozliczenia podatku z transakcji wewnątrzwspólnotowych, nawet jeśli do ich rozliczenia zobowiązany jest nabywca.

Jeśli jednak będziesz rozliczać się prawidłowo, to nie zostanie na Ciebie nałożona żadna kara, ani nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karno-skarbowej.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura zagraniczna z Facebooka. Jak ją rozliczyć?

VAT UE – jak złożyć deklarację?

Po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT UE będziesz musiał składać miesięczne deklaracje VAT UE, które będą zawierać podsumowania dokonanych transakcji. Deklaracji tej nie musisz składać, jeśli nie dokonasz żadnych transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Uzupełniając deklarację VAT UE, podasz następujące dane:

 • numer NIP poprzedzony przedrostkiem PL;
 • miejsce składania informacji podsumowującej VAT, czyli właściwy urząd skarbowy;
 • nasze dane;
 • informacje o transakcjach: o dostawcach towaru, nabywcach towaru oraz świadczeniu usług;
 • informacje o przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu CALL-OFF STOCK.

Deklarację złożysz przed stronę podatki.gov.pl.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!