Czym jest VAT UE? Kto musi się do niego zarejestrować?

VAT UE to europejski odpowiednik numeru NIP. Ten numer musi mieć każda firma, która dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się, co to jest i jak działa? Jak działa NIP za granicą?

VAT UE najprościej wyjaśnić jako odpowiednik numeru identyfikacji podatkowej (NIP), ale dla firm, które biorą udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Jest po prostu tym samym numerem co Numer Identyfikacji Podatkowej, ale poprzedzony oznaczeniem NIP.

Jak uzyskać VAT UE?

Żeby uzyskać VAT UE, trzeba się zarejestrować jako podatnik VAT. Wykorzystujemy do tego standardowy druk VAT-R, który składa się w urzędzie skarbowym. Procedura praktycznie niczym nie różni się od uzyskiwania „normalnego” numeru NIP.

Gdy urząd prześle potwierdzenie nadania numeru, to od tej chwili będziesz musiał się nim posługiwać przy każdej transakcji obejmującej sprzedaż towarów i usług w ramach krajów Unii Europejskiej.

Jak sprawdzić VAT UE?

Numer ten każdej firmy, która go posiada jest wpisany do europejskiego rejestru o nazwie VIES. Możesz w ten sposób sprawdzić każdego partnera biznesowego. Weryfikacja tego numeru pozwala sprawdzić, czy kupujący jest czynnym podatnikiem UE.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zapłacić cło od towarów kupowanych za granicą?

Takie potwierdzenie jest konieczne do tego, by prawidłowo wyliczyć podatek. Jeśli nie ustalimy, czy nabywca jest podatnikiem UE, będziemy musieli transakcję rozliczyć zgodnie ze stawkami VAT obowiązującym w jego kraju, a to może spowodować wyższy koszt całej transakcji.

Kto musi zarejestrować się do VAT UE?

Prawo nakazuje rejestrację VAT UE każdemu podatnikowi, który dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy lub nabycia towarów. Zgłoszenie musisz dokonać, zanim przeprowadzisz pierwszą transakcję wewnątrzeuropejską.

Warto pamiętać, że nawet jeśli w kraju nie zarejestrowałeś się jako podatnik VAT, to w określonych sytuacjach będziesz musiał zgłosić się do VAT UE. Taki obowiązek masz np. w sytuacji, gdy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczy 50 tys. złotych. Może tak być, gdy np. kupujesz za granicą urządzenia na potrzeby swojej firmy. W momencie, gdy ich wartość przekroczy 50 tys., będzie trzeba się zgłosić do rejestru.

CZYTAJ TAKŻE: Świadczenie usług dla zagranicznego podmiotu, a rezydencja podatkowa

Kiedy trzeba się zarejestrować jako podatnik VAT UE?

Zarejestrować się będziesz musiał także w sytuacji, gdy świadczysz usługi dla podatników VAT UE, dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (świadczysz usługi w kraju nabywcy).

Jak złożyć deklarację VAT UE?

Ustaliliśmy już, że informację VAT UE muszą złożyć podatnicy VAT czynni, oraz ci, których obejmuje zwolnienie, ale zarejestrowanych dla celów wewnątrzwspólnotowych. Uzupełniając formularz VAT, podajemy następujące dane:

  • numer NIP poprzedzony przedrostkiem PL,
  • miejsce składania informacji podsumowującej VAT, czyli właściwy urząd skarbowy,
  • nasze dane,
  • informacje o transakcjach: o dostawcach towaru, nabywcach towaru oraz świadczeniu usług,
  • informacje o przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu CALL-OFF STOCK.

Wewnątrzwspólnotowy numer VAT – go grozi za jego brak?

Taka rejestracja będzie też konieczna, jeśli te usługi są – inne niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0 proc., dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca. Mówiąc inaczej jeśli świadczysz usługi, od których usługobiorca musi zapłacić podatek VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura zagraniczna z Facebooka. Jak ją rozliczyć?

Przykład? Wyobraźmy sobie, że prowadzisz firmę, która zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Na co dzień realizujesz projekty dla odbiorców z kraju. Ostatnio jednak pojawiło się sporo zapytań od kontrahentów z zagranicy. Zdecydowałeś się na rozpoczęcie współpracy. W takiej sytuacji, zanim wystawisz pierwszą fakturę, musisz zarejestrować się jako podatnik UE.

Na koniec warto przypomnieć, że jeśli nie zarejestrujesz się jako czynny podatnik VAT EU, to i tak będziesz zobowiązany do rozliczenia podatku z transakcji wewnątrzwspólnotowych, nawet jeśli do ich rozliczenia zobowiązany jest nabywca.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!