Inwestowanie w nieruchomości. Czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości jest jednym ze sposobów na dywersyfikację oszczędności. Modeli inwestowania w nieruchomości jest wiele. Wybór określonej strategii zależy głównie od celu, który chce osiągnąć inwestor.

Inwestycja w nieruchomości różnie się objawia – lokale na wynajem, flipowanie, deweloperka albo cesja. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości? Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo przewidywalny biznes. I to niezależnie od sytuacji gospodarczej. Oczywiście tylko wtedy gdy dobrze wybierzemy nieruchomości do inwestycji.

Inwestowanie w nieruchomości – kawalerki

Rosnąca inflacja, coraz wyższe stopy procentowe powodują, że pieniądze bardzo szybko tracą na wartości. Stąd spore zainteresowanie inwestycją w nieruchomości. W warunkach dużej inflacji spada jednak zdolność kredytowa, co oznacza, że trudniej jest pozyskać finansowanie. Jeśli mamy wolną gotówkę, możemy spróbować inwestycji w nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Inwestycja w złoto. Jak inwestować w złoto?

Inwestycja w kawalerki to najczęściej pierwszy etap inwestowania. Kawalerki, czyli najmniejsze mieszkania są dobre dla najemców, którzy np. rozpoczynają dopiero pracę w konkretnym mieście. W Warszawie świetną lokalizacją są mieszkania w okolicach metra.

Inwestycja w kawalerki może być też dobrym sposobem na zakup kilku mieszkań na wynajem za pierwszym razem. W tym przypadku warto nastawić się na wynajem długoterminowy. W przypadku kawalerek szacuje się zwrot z kapitału na poziomie 7,0% – 8,0%. Dziś na rynku dostępne są malutkie kawalerki, które mają powierzchnię znacząco mniej niż 25 metrów kwadratowych.

Takie niewielkie mieszkanie jest dobrą inwestycją odporną na zawirowania rynkowe. Wszystko dlatego, że są zawsze poszukiwane przez najemców.

Wynajem krótkoterminowy

Część inwestorów decyduje się na wynajem krótkoterminowy. W takiej sytuacji pobiera się czynsz za każdą dobę. W takiej opcji trzeba będzie wybrać nieruchomość z bardzo dobrym dojazdem do centrum. Wszystko dlatego, że zwykle wynajmują je turyści, którzy traktują twój lokal wyłącznie jako miejsce do spania.

Jeśli chcemy mieć lokal na wynajem krótkoterminowy dla turystów, to koniecznie trzeba bardzo dobrze wybrać lokalizację w danej miejscowości turystycznej. Dokonując wyboru, koniecznie trzeba patrzeć na to z perspektywy turysty, który nie zna miasta. Taki model inwestycji przeznaczony jest dla bardziej doświadczonych inwestorów.

CZYTAJ TAKŻE: W co inwestować w 2022 roku?

Wszystko dlatego, że wymaga on znacznie więcej wiedzy o rynku. W tym wypadku liczy się nie tylko lokalizacja, ale i wystrój mieszkania, a także obsługa klienta. To najem krótkoterminowy więc jest to inwestycja wymagająca znacznie większej aktywności niż najem na długi termin. Jakie mieszkanie wybrać najlepiej? Dla tego typu inwestycji sensowne będzie mieszkanie około 50 metrów kwadratowych.

Inwestowanie w nieruchomości – flipowanie

Flipowanie to model inwestowania w nieruchomości, w którym kupujemy mieszkanie i szybko odsprzedajemy. Mogą być „flipy na brudno”, czyli kupujemy po bardzo okazyjnej cenie i szybko odsprzedajemy drogo. Są jeszcze flipy „na gotowo” gdzie kupujemy mieszkanie po okazyjnej cenie, remontujemy i sprzedajemy.

Rozwiązanie takie jest atrakcyjne dla klientów, którzy nie mogą sami przeprowadzić remontu albo po prostu nie chcą takich remontów robić, a po prostu odebrać gotowe mieszkanie. I właśnie na tym się zarabia. Fliperzy działają nawet w modelu, kiedy nie mają swoich pieniędzy. Po prostu zbierają inwestorów, którzy przekazują im pieniądze na inwestycję, a po jej sfinansowaniu, dzielą się zyskiem.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!