Inwestycja w złoto. Jak inwestować w złoto?

Czy inwestycja w złoto jest właściwym wyborem? Kto powinien inwestować w złoto? Kiedy zdecydować się na inwestycję w złoto?

Złoto kojarzy się ze stabilnością, sposobem na utrzymanie wartości, czyli ochroną przed inflacją. I właśnie w takich kategoriach złoto powinno być postrzegane. Nie jako typowa inwestycja, która ma wygenerować zysk, ale raczej jako środek do ochrony wartości pieniądza.

Jak inwestować w złoto?

Oczywiście poprzedni akapit odnosi się do złota w formie fizycznej. Zanim zaczniemy szczegółowo omawiać tę formę lokowania kapitału, zacznijmy od złota w wersji elektronicznej, czyli akcji spółek wydobywających złoto lub kontraktów terminowych na złoto. Te dwa rodzaje aktywów są obarczone sporym ryzykiem wahań cen. Może to odpowiadać spekulantom, zainteresowanym krótkoterminową inwestycją.

Oprócz tego mamy też złoto fizyczne, w sztabkach lub monetach. Eksperci przekonują, że właśnie taka forma złota to dobry wybór dla tych, którzy chcą przechować wartość pieniądza w czasie. Bo, jak już wspominałem, taka forma złota, raczej nie nadaje się do spekulacji, a lokowania nadwyżek.

Złoto w monetach czy sztabkach?

W przypadku inwestycji w złoto fizyczne jedną z podstawowych kwestii jest to czy wybrać złoto w monetach, czy w sztabkach. Na pierwszy rzut oka nie ma to znaczenia, bo zarówno monety (zwane bulionowymi), jak i złote sztabki są tak samo łatwe w przechowywaniu, a ryzyko ich zniszczenia ograniczone jest do minimum. Nie będzie im groźny nawet pożar czy powódź.

Jakie sztabki kupić?

Zacznijmy od sztabek. Sztabki złota kojarzą się nam przede wszystkim z dużymi, ciężkimi sztabami złota ulokowanymi w skarbcach bankowych. Warto jednak wiedzieć, że na rynku występują również mniejsze sztabki. Mają od 1 grama do 1 kilograma.

Trzeba pamiętać, że masę sztabki określa się w uncjach. Te małe pakowane są w tzw. certipaki, czyli specjalne opakowania, których celem jest ochrona przed zniszczeniem, a także potwierdzają autentyczność sztabki. Sztabki ze względu na to, że zawsze wyglądają tak samo, są możliwe do podrobienia. Fałszerze mogą np. wypełnić sztabkę innym niż złoto metalem. Właśnie dlatego trzeba bardzo dokładnie sprawdzać źródło pochodzenia konkretnej sztabki złota.

Gdy porównamy sztabkę o określonej masie z monetą złotą o takiej samej masie, okaże się, że sztabka będzie tańsza.

Monety bulionowe

Dlaczego monety bulionowe kosztują trochę więcej od sztabek o tej samej wadze? Przede wszystkim, że są trochę lepiej zabezpieczone. Mogą mieć np. mikrograwery lub inne drobne zabezpieczenia. To wszystko powoduje, że fałszerz musiałby wykonać bardzo dużo pracy, żeby podrobić taką monetę.

Poza tym moneta jest zdecydowanie wygodniejsza w użyciu. W obliczu kryzysu dużo łatwiej je wymienić. Podobnie jak w przypadku sztabek, także i monety występują w różnych odmianach wagowych. I tak jak w przypadku sztabek powinny kosztować tyle samo co złoto w nich zawarte. Są jednak droższe niż złoto w sztabach, bo wiele monet ma również wartość kolekcjonerską. Sporo osób zbiera monety właśnie dla ich walorów kolekcjonerskich.

Cena sztabek złota

Monety, jak i sztabki, jak już wspomniałem, są o różnej masie. Zasada jest prosta, im mniejsza masa, tym więcej zapłacić trzeba za złoto, bo marża dystrybutora jest najwyższa. Jeśli chcemy zainwestować w złoto fizyczne określoną kwotę, najlepiej więc kupić sztabkę lub monetę o największej masie, na jaką w danym momencie możemy sobie pozwolić.

Jakie monety kupić?

Kupowanie złotych monet warto rozpocząć od tych pochodzących z najpopularniejszych serii. Wśród tych występujących najczęściej jest Krugerrand, Filharmonik Wiedeński, Liść Klonowy, Amerykański Orzeł czy Australijski Kangur.

Inwestując w fizyczne złoto, musimy też przemyśleć, w jaki sposób będziemy je przechowywać. Złoto można trzymać w domu (trudno jednak będzie takie wartości ubezpieczyć, np. przed kradzieżą) albo wynająć skrytkę bankową. To rozwiązanie nie jest jednak zbyt popularne i dość trudno dostępne.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!