Inwestycja w złoto. Jak inwestować w złoto?

Czy inwestycja w złoto jest właściwym wyborem? Kto powinien inwestować w złoto? Kiedy zdecydować się na inwestycję w złoto?

Złoto kojarzy się ze stabilnością, sposobem na utrzymanie wartości czyli ochroną przed inflacją. I właśnie w takich kategoriach złoto powinno być postrzegane. Nie jako typowa inwestycja, która ma wygenerować zysk ale raczej jako środek do ochrony wartości pieniądza.

Jak inwestować w złoto?

Oczywiście poprzedni akapit odnosi się do złota w formie fizycznej. Zanim zaczniemy szczegółowo omawiać tę formę lokowania kapitału, zacznijmy od złota w wersji elektronicznej, czyli akcji spółek wydobywających złoto lub kontraktów terminowych na złoto. Te dwa rodzaje aktywów są obarczone sporym ryzykiem wahań cen. Może to odpowiadać spekulantom, zainteresowanym krótkoterminową inwestycją.

Oprócz tego mamy też złoto fizyczne, w sztabkach lub monetach. Eksperci przekonują, że właśnie taka forma złota to dobry wybór dla tych, którzy chcą przechować wartość pieniądza w czasie. Bo, jak już wspominałem, taka forma złota, raczej nie nadaje się do spekulacji, a lokowania nadwyżek.

Złoto w monetach czy sztabkach?

W przypadku inwestycji w złoto fizyczne jedną z podstawowych kwestii jest to czy wybrać złoto w monetach, czy w sztabkach. Na pierwszy rzut oka nie ma to znaczenia bo zarówno monety (zwane bulionowymi) lub złote sztabki są tak samo łatwe w przechowywaniu, a ryzyko ich zniszczenia ograniczone jest do minimum. Nie będzie im groźny nawet pożar czy powódź.

Jakie sztabki kupić?

Zacznijmy od sztabek. Sztabki złota kojarzą się nam przede wszystkim z dużymi, ciężkimi sztabami złota ulokowanymi w skarbcach bankowych. Warto jednak wiedzieć, że na rynku występują również mniejsze sztabki. Mają od 1 grama do 1 kilograma. Trzeba pamiętać, że masę sztabki określa się w uncjach. Te małe pakowane są w tzw. certipaki, czyli specjalne opakowania, których celem jest ochrona przed zniszczeniem, a także potwierdzają autentyczność sztabki. Sztabki ze względu na to, że zawsze wyglądają tak samo, są możliwe do podrobienia. Fałszerze mogą np. wypełnić sztabkę innym niż złoto metalem. Właśnie dlatego trzeba bardzo dokładnie sprawdzać źródło pochodzenia konkretnej sztabki złota.

Gdy porównamy sztabkę o określonej masie z monetą złotą o takiej samej masie, okaże się sztabka będzie tańsza.

Monety bulionowe

Dlaczego monety bulionowe kosztują trochę więcej od sztabek o tej samej wadze? Przede wszystkim, że są trochę lepiej zabezpieczone. Mogą mieć np. mikrograwery lub inne drobne zabezpieczenia. To wszystko powoduje, że fałszerz musiałby wykonać bardzo dużo pracy żeby podrobić taką monetę.

Poza tym moneta jest zdecydowanie wygodniejsza w użyciu. W obliczu kryzysu dużo łatwiej je wymienić. Podobnie jak w przypadku sztabek, także i monety występują w różnych odmianach wagowych. I tak jak w przypadku sztabek powinny kosztować tyle samo co złoto w nich zawarte. Są jednak droższe niż złoto w sztabach bo wiele monet ma również wartość kolekcjonerską. Sporo osób zbiera monety właśnie dla ich walorów kolekcjonerskich.

Cena sztabek złota

Monety jak i sztabki, jak już wspomniałem, są o różnej masie. Zasada jest prosta, im mniejsza masa, tym więcej zapłacić trzeba za złoto bo marża dystrybutora jest najwyższa. Jeśli chcemy zainwestować w złoto fizyczne określoną kwotę, najlepiej więc kupić sztabkę lub monetę o największej masie, na jaką w danym momencie możemy sobie pozwolić.

Jakie monety kupić?

Kupowanie złotych monet warto rozpocząć od tych pochodzących z najpopularniejszych serii. Wśród tych występujących najczęściej jest Krugerrand, Filharmonik Wiedeński, Liść Klonowy, Amerykański Orzeł czy Australijski Kangur.

Inwestując w fizyczne złoto musimy też przemyśleć w jaki sposób będziemy je przechowywać. Złoto można trzymać w domu (trudno jednak będzie takie wartości ubezpieczyć, np. przed kradzieżą) albo wynająć skrytkę bankową. To rozwiązanie nie jest jednak zbyt popularne i dość trudno dostępne.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!