Jak ocenić pomysł na biznes?

Choć może się wydawać, że dobry pomysł na biznes jest na wagę złota, okazuje się, że nie jest on nic wart, jeśli nie wiemy, jak wprowadzić go w życie. Jak więc ocenić pomysł na biznes?

Dobry pomysł na biznes to recepta na sukces finansowy? Nic bardziej błędnego. Wszystko dlatego, że pomysł na biznes sam w sobie naprawdę wart jest zero. Zawsze liczy się to, w jaki sposób go zrealizujemy.

Jak ocenić pomysł na biznes?

Jeśli planujesz uruchomienie swojego własnego biznesu, nie bój się opowiedzieć o jego założeniach znajomym, branżowym ekspertom. Podpowiedzą, które założenia są dobre, co warto poprawić, a co nie zainteresuje klientów.

Zdarza się, że wielu „kandydatów” na przedsiębiorców, boi się rozmawiać o nim z innymi. Czują strach przed tym, że ktoś ich pomysł wykorzysta w swoim biznesie. Jeśli i tym myślisz ten sposób, mamy dla ciebie proste rozwiązanie.

Pamiętaj, że sam pomysł na biznes nie jest nic wart. Dlatego nie ma sensu handlować pomysłem na biznes, czy obawiać się ujawniania podstawowych założeń. Zawsze liczy się bowiem to, w jaki sposób będziesz chciał ten pomysł zrealizować.

No dobrze, a w jaki sposób ocenić pomysł na biznes? Dobrze jest policzyć czy to, co chcesz robić i na czym zarabiać jest na tyle interesujące, że klienci będą to kupować. Chcesz wydać książkę lub sprzedawać szkolenie online? Zrób preorder, czyli zapisy wstępne dla potencjalnie zainteresowanych. Będzie ci łatwiej oszacować, ile osób faktycznie zechce kupić twój produkt.

Preorder

Jeśli preorder Cię nie przekonuje, przygotuj wstępną wersję produktu lub usługi i zacznij ją sprzedawać na rynku z założeniem, że jest to faza testowa i bardzo chętnie przyjmiesz wszelkie uwagi związane z produktem. Testowanie w praktyce jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Możesz też przekazać próbki swojego produktu. Testowanie pomysłu na biznes warto też rozpocząć od dokładnej analizy potrzeb swoich potencjalnych klientów. Zastanów się, czego potrzebują, jaki ich problem możesz rozwiązać i w czym możesz im pomóc. Potem sprawdź, ile jest osób, które mogą być zainteresowane tym biznesem.

Pomysł na biznes. Gdyby był dobry, inni by już to robili

Często powtarzanym stwierdzeniem jest to, że gdyby coś było faktycznie dobrym biznesem, to inne, bardziej doświadczone firmy już dawno by się tym zajęły. Niestety nie zawsze się to sprawdza. Być może segment rynku, na który chcesz wejść na początku swojego biznesu, dla konkurencji będzie zbyt mały, to jednak tobie pozwoli rozwinąć skrzydła.

Może się też zdarzyć, że po prostu ty jesteś w stanie zrobić coś znacznie lepiej. Pomyśl, dlaczego obok dużych ogólnokrajowych sklepów budowlanych, tak dobrze radzą sobie lokalne składy? Bo ich pomysł na biznes opiera się na większej elastyczności, możliwości szybszego reagowania albo jakimkolwiek innym elemencie, który sprawia, że mają przewagę.

Po prostu działaj

Jeśli chcesz sprawdzić swój pomysł, warto po prostu go wdrożyć i zacząć wprowadzać w życie na małą skalę. Tym najbardziej zachowawczym osobom radzimy, by ustaliły ile pieniędzy lub czasu (bo ten też warto wycenić) są w stanie przeznaczyć na przetestowanie danego produktu lub usługi. Gdy wartość takiej inwestycji jest już ustalona, łatwiej będzie ocenić, czy warto danym produktem, usługą się zajmować, czy też nie.

Zawsze jednak będziemy zwolennikami tego, żeby zamiast czytania, srogiego planowania, po prostu działać i sprawdzić, czy to, co planujemy, ma szansę powodzenia.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!