Jakie są koszty działalności gospodarczej?

Ile trzeba wydać, żeby uruchomić firmę? Ile trwa uruchomienie biznesu? Poznaj koszty działalności gospodarczej związane z jej uruchomieniem.

Jako osoba zainteresowana uruchomieniem biznesu musisz wiedzieć, że samo założenie firmy nie będzie cię często kosztowało nic. Nie będzie trzeba na to również przeznaczać sporej ilości czasu. Jakie są jednak koszty działalności gospodarczej związane z jej rozpoczęciem?

Początek działalności gospodarczej

Jeszcze kilka lat temu założenie firmy było formalną udręką. Kilka wizyt w urzędach, stosy dokumentów i oczekiwanie na formalną rejestrację. Dziś jest to znacznie prostsze i możliwe do załatwienia praktycznie „od ręki”. Ale od początku.

Zdecydowanie najbardziej popularną i najszybszą do uruchomienia pod względem formalnym jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Można ją założyć na trzy sposoby. Wypełnić wniosek w urzędzie, wypełnić wniosek w internecie podpisując go w urzędzie albo przeprowadzić cały proces wyłącznie online. Potrzebny jest do tego profil zaufany. Decydując się na uruchomienie firmy przez internet, po jej zarejestrowaniu praktycznie już następnego dnia możemy cieszyć się mianem „przedsiębiorcy”.’

Zgłoszenie do ZUS

Zgłoszenie do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego realizowane jest automatycznie w momencie składania wniosku o rejestrację firmy. Trochę dłużej może zająć rejestracja jako płatnik VAT. Wszystko dlatego, że uszczelnienie systemu podatkowego sprawiło, że przedstawiciel fiskusa zwykle odwiedza adres zgłoszony jako siedzibę firmy, by na własne oczy sprawdzić, czy faktycznie w danym miejscu firma się znajduje.

Firmę założyć też można w banku albo w wybranych biurach księgowych. Wtedy na podstawie pełnomocnictwa przekazanego pracownikowi banku lub biura rachunkowego, cały proces załatwiany jest za nas. W tym przypadku również założenie firmy trwa zwykle nie dłużej niż 24 godziny.

Trochę bardziej skomplikowane okazuje się założenie biznesu w formie spółki. Najpopularniejsza z nich spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga w niektórych przypadkach wizyty u notariusza, a także zgłoszenia powstania spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. I chociaż znacznie więcej spraw od 1 lipca 2021 odnośnie do spółek da się załatwić online, to rejestracja spółki z o.o. trwa przynajmniej kilka dni.

Bardzo rzadko zdarza się, by spółkę udało się powołać do życia w ciągu 24 godzin. To znaczy, samo podpisanie umowy spółki sprawia, że jest już podmiotem, jednak formalne działanie możliwe będzie po pełnym wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego.

Koszty działalności gospodarczej – ile kosztuje jest rozpoczęcie?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć prosto. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj biznesu chcesz uruchomić. Jeśli jednak skupimy się wyłącznie na kwestiach formalnych, to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej proces rejestracji jest bezpłatny. Oczywiście, gdy realizujemy go przez internet.

W przypadku spółki trzeba będzie zapłacić za wpis do KRS (to 350 złotych), a także uiścić podatek od czynności cywilnoprawnej. To 0,5% liczone od wysokości kapitału zakładowego. Jeśli wiec spółka posiada 5000 zł kapitału na początku, to podatek wyniesie 23 złote. (kwotę opodatkowania obniża zapłata 350 złotych za rejestrację). Przy spółce konieczne będzie też uiszczenie taksy notarialnej. W zależności od notariusza można przyjąć, że zapłacimy za to przynajmniej kilkaset złotych.

Analizując koszty uruchomienia firmy, warto pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, rejestracja takiego biznesu jest równoznaczna ze wpisaniem firmy do ewidencji przedsiębiorców. Jest ona jawna i ogólnodostępna. Co istotne – darmowa.

Może się więc zdarzyć, że zaraz po rejestracji zostaniesz zasypany ofertami wpisu twojej firmy do różnych katalogów czy baz danych (płatnych). Niektóre z nich nazywają się bardzo podobnie jak oficjalna baza rządowa. W tym przypadku trzeba uważać. Mogą się okazać „wyciąganiem” pieniędzy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!