Jakie są koszty działalności gospodarczej?

Ile trzeba wydać, żeby uruchomić firmę? Ile trwa uruchomienie biznesu? Poznaj koszty działalności gospodarczej związane z jej uruchomieniem.

Jako osoba zainteresowana uruchomieniem biznesu musisz wiedzieć, że samo założenie firmy nie będzie cię często kosztowało nic. Nie będzie trzeba na to również przeznaczać sporej ilości czasu. Jakie są jednak koszty działalności gospodarczej związane z jej rozpoczęciem?

Początek działalności gospodarczej

Jeszcze kilka lat temu założenie firmy było formalną udręką. Kilka wizyt w urzędach, stosy dokumentów i oczekiwanie na formalną rejestrację. Dziś jest to znacznie prostsze i możliwe do załatwienia praktycznie „od ręki”. Ale od początku.

Zdecydowanie najbardziej popularną i najszybszą do uruchomienia pod względem formalnym jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Można ją założyć na trzy sposoby. Wypełnić wniosek w urzędzie, wypełnić wniosek w internecie podpisując go w urzędzie albo przeprowadzić cały proces wyłącznie online. Potrzebny jest do tego profil zaufany. Decydując się na uruchomienie firmy przez internet, po jej zarejestrowaniu praktycznie już następnego dnia możemy cieszyć się mianem „przedsiębiorcy”.’

Zgłoszenie do ZUS

Zgłoszenie do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego realizowane jest automatycznie w momencie składania wniosku o rejestrację firmy. Trochę dłużej może zająć rejestracja jako płatnik VAT. Wszystko dlatego, że uszczelnienie systemu podatkowego sprawiło, że przedstawiciel fiskusa zwykle odwiedza adres zgłoszony jako siedzibę firmy, by na własne oczy sprawdzić, czy faktycznie w danym miejscu firma się znajduje.

Firmę założyć też można w banku albo w wybranych biurach księgowych. Wtedy na podstawie pełnomocnictwa przekazanego pracownikowi banku lub biura rachunkowego, cały proces załatwiany jest za nas. W tym przypadku również założenie firmy trwa zwykle nie dłużej niż 24 godziny.

Trochę bardziej skomplikowane okazuje się założenie biznesu w formie spółki. Najpopularniejsza z nich spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga w niektórych przypadkach wizyty u notariusza, a także zgłoszenia powstania spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. I chociaż znacznie więcej spraw od 1 lipca 2021 odnośnie do spółek da się załatwić online, to rejestracja spółki z o.o. trwa przynajmniej kilka dni.

Bardzo rzadko zdarza się, by spółkę udało się powołać do życia w ciągu 24 godzin. To znaczy, samo podpisanie umowy spółki sprawia, że jest już podmiotem, jednak formalne działanie możliwe będzie po pełnym wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego.

Koszty działalności gospodarczej – ile kosztuje jest rozpoczęcie?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć prosto. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj biznesu chcesz uruchomić. Jeśli jednak skupimy się wyłącznie na kwestiach formalnych, to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej proces rejestracji jest bezpłatny. Oczywiście, gdy realizujemy go przez internet.

W przypadku spółki trzeba będzie zapłacić za wpis do KRS (to 350 złotych), a także uiścić podatek od czynności cywilnoprawnej. To 0,5% liczone od wysokości kapitału zakładowego. Jeśli wiec spółka posiada 5000 zł kapitału na początku, to podatek wyniesie 23 złote. (kwotę opodatkowania obniża zapłata 350 złotych za rejestrację). Przy spółce konieczne będzie też uiszczenie taksy notarialnej. W zależności od notariusza można przyjąć, że zapłacimy za to przynajmniej kilkaset złotych.

Analizując koszty uruchomienia firmy, warto pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, rejestracja takiego biznesu jest równoznaczna ze wpisaniem firmy do ewidencji przedsiębiorców. Jest ona jawna i ogólnodostępna. Co istotne – darmowa.

Może się więc zdarzyć, że zaraz po rejestracji zostaniesz zasypany ofertami wpisu twojej firmy do różnych katalogów czy baz danych (płatnych). Niektóre z nich nazywają się bardzo podobnie jak oficjalna baza rządowa. W tym przypadku trzeba uważać. Mogą się okazać „wyciąganiem” pieniędzy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Spółka komandytowa – czy warto ją założyć?

Spółka komandytowa to podmiot zakładany przez co najmniej dwie osoby. Jedna z nich angażuje swój kapitał, ale nie zajmuje się prowadzeniem biznesu, a druga...

Spółka cywilna – poznaj spółki prawa cywilnego

Spółka cywilna to rozwiązanie idealne dla sformalizowania wspólnie realizowanych projektów niezarobkowych i przedsięwzięć biznesowych. Tego rodzaju podmiot można w łatwy sposób utworzyć, przekształcić lub...

Spółka jawna od A do Z. Jak założyć i zlikwidować spółkę jawną?

Spółkę jawną uznaje się za najprostszą i podstawową spółkę prawa handlowego. To dobre rozwiązanie dla niewielkich podmiotów, których funkcjonowanie nie wiąże się z dużym...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!