Jak założyć działalność gospodarczą?

Własna działalność gospodarcza wciąż kusi wiele osób. Jak założyć działalność gospodarczą w obowiązującym w naszym kraju porządku prawnym? Poznaj najważniejsze informacje.

Jak założyć działalność gospodarczą? Poznaj różne sposoby na to, by rozpocząć własną firmę. Czy lepiej założyć ją przez internet, czy podczas wizyty w urzędzie? Sprawdź, czy cały proces jest prosty.

Jak założyć działalność gospodarczą? Czy to proste?

Jeszcze kilka lat temu w Polsce niezwykle popularne było słynne jedno okienko, gdzie rzekomo można było otworzyć firmę w ciągu jednego dnia. Owszem, można było, jednak praktyka wielu firm pokazała, że zdarzały się sytuacje, kiedy trzeba było jednak spędzić w urzędzie sporo czasu. 

Polski system podatkowy należy do dość skomplikowanych. Akty prawne zmieniają się dość szybko, co skutkuje tym, że proces, który jeszcze rok temu składał się z – na przykład – pięciu formularzy, mógł rozrosnąć się do większej ilości druków lub zniknąć.

Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne obserwowanie aktów prawnych i zmian, jakie zachodzą w obowiązujących w naszym kraju aktach prawnych, które przecież każdego dnia wpływają na życie przedsiębiorców. Jak założyć działalność gospodarczą? Czy jest to proste? Na pewno jest łatwiejsze niż kilka lat temu, jednak bez wątpienia wciąż jest wiele do zrobienia.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność gospodarcza i etat. Zalety i wady

Jak założyć działalność gospodarczą przez internet

Jednym z najszybszych i efektywnych sposobów założenia działalności jest wypełnienie formularza CEIDG w internecie. Nie trzeba w tym przypadku odwiedzać ZUS-u, czy urzędu skarbowego.

Kluczową rolę w całym procesie odgrywa formularz CEIDG-1. Jego wypełnienie nie jest zbyt skomplikowane, jednak praktyka wielu osób pokazuje, że przejście przez cały proces może nam zająć nawet ponad godzinę.

Zakładanie działalności gospodarczej przez internet – na co trzeba uważać?

Przede wszystkim na zaznaczenie właściwych kodów dla opłacania składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętajmy o tym, że możemy skorzystać z tak zwanej Ulgi na Start, dzięki której firma przez pierwsze pół roku płaci tylko podstawową składkę zdrowotną.

Jeśli rejestrujemy firmę przez internet, to musimy wybrać odpowiednie oznaczenie: ZUS ZZA. Jeśli jednak uznamy, że chcemy płacić składki w pełnym wymiarze, tym samym rezygnując z Ulgi na Start, musimy zaznaczyć w menu wyboru pole ZUS ZUA. 

Zakładanie działalności gospodarczej przez internet – jak uwiarygodnić nasze dane?

Możemy skorzystać z profilu zaufanego. To podstawowa opcja rekomendowana już przy wejściu na stronę formularza rejestracyjnego CEIDG-1. Nie jest to jednak jedyna możliwość, jaką ustawodawca daje osobom, które chcą założyć firmę.

Coraz częściej zdecydowaną większość procesu można przejść z poziomu naszego konta bankowego. Możemy więc zalogować się na nasze konto w banku i w ten sposób uwiarygodnić się w oczach systemu i zalogować się do CEIDG, a następnie założyć firmę.

Jak zostać płatnikiem VAT? Jak uzyskać NIP?

NIP, czyli Numer Identyfikacji Gospodarczej to najważniejszy identyfikator, który muszą prowadzić wszystkie działalności o charakterze rejestrowym, czyli zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki, w tym z o.o. czy cywilne. 

Pod koniec e-formularza CEIDG-1 zostaniemy poinformowani o tym, że nasz numer NIP zostanie nam przyznany, ale sam identyfikator otrzymamy dopiero za kilka dni. Można dostać go na przykład w formie SMS-a lub na e-mail, który podajemy przy rejestracji. Dlaczego?

Wynika to z tego, że z formalnego punktu widzenia numer NIP nie jest nam nadawany przez oprogramowanie zarządzające CEIDG, ale przez właściwego dla miejsca rejestracji firmy naczelnika urzędu skarbowego. Instytucja musi zweryfikować nasze dane, co może trochę potrwać. Właśnie dlatego numer NIP dostaniemy nieco później. 

Dość ciekawie wygląda kwestia tego, jak zostać płatnikiem VAT. Tutaj nie mamy jeszcze do czynienia z pełną informatyzacją procesu. Zazwyczaj musimy zgłosić się do skarbówki osobiście i oddać wypełniony formularz. Powinniśmy pamiętać też o tym, że instytucja może poddać nasze dane adresowe weryfikacji.

W miejscu prowadzenia działalności może pojawić się kontroler, który sprawdzi, czy takie pomieszczenie faktycznie istnieje. Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, by sprawdzić, że nie chcemy wyłudzać VAT-u.

Firmowe konto bankowe

Przede wszystkim firmowego konta bankowego. Pozytywnym akcentem jest to, że zdecydowana większość takich kont – już po spełnieniu podstawowych warunków, na przykład opłacaniu przez to konto składek na ubezpieczenie ZUS – dostępna jest za darmo.

Firmowe konto zostanie dla nas automatycznie połączone z tak zwanym kontem split payment, to podstawa, bez której dziś niemal nie da się prowadzić działalności gospodarczej. Wybór jest ogromny, dlatego też warto wybrać tę instytucję bankową, która daje nam najwięcej profitów za jego założenie.

CZYTAJ TAKŻE: Firma w Czechach. Czy to się opłaca?

Dyskusyjna jest konieczność posiadania pieczątki. Kiedyś była one niezbędnym elementem prowadzenia firmy, jednak dziś posługujemy się nią coraz rzadziej. Czy oznacza to, że można o niej zapomnieć? Owszem, ale nie warto tego robić. W praktyce wciąż mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy pieczątka będzie potrzebna. Warto więc ją mieć. Tym bardziej że koszt jej wyrobienia to zaledwie kilkadziesiąt złotych, czasem mniej.

Otwarcie działalności gospodarczej w urzędzie

Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Można skorzystać zarówno z jednego okienka, jak i z formularzy dostępnych w urzędach gmin. W praktyce oznacza to, że wciąż możemy skorzystać z pomocy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To metoda, którą nasze prawodawstwo wciąż dopuszcza.

Możemy też skierować się do urzędu gminy. Działają tam wydziały lub biura obsługi inwestora i przedsiębiorcy. Mogą korzystać z nich nie tylko działające podmioty, ale też mogą tam rejestrować się nowe firmy. Zawsze możemy skorzystać też z pomocy pośrednika, na przykład księgowej, która może reprezentować nas w kontaktach z ZUS-em czy fiskusem.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna to ważne zagadnienie dla przedsiębiorcy. Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa w działalności nierejestrowanej? Czy trzeba wystawiać paragony z kasy...

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!