fbpx

Jak szukać pomysłu na biznes?

Jak szukać pomysłu na biznes? Czy mój pomysł na biznes jest dobry? To podstawowe pytania, które zadaje sobie osoba myśląca o tym, żeby założyć firmę.

 

Pomysł na biznes rodzi się często z zainteresowania, pasji lub określonych umiejętności. Nie zawsze jednak zastanawiamy się, czy dany produkt lub usługa będzie potrzebna na rynku i czy klienci zechcą z nich skorzystać.

Czasem pomysł na biznes rodzi się niejako z przymusu. Jeśli tracisz pracę i decydujesz się założyć firmę, nie zastanawiasz się na czym możesz zarabiać, tylko po prostu robisz to co wcześniej jako przedsiębiorca.

Może jednak zdarzyć się sytuacja, że zechcesz poszukać całkowicie czegoś innego. Jak do tego podejść? Jak szukać pomysłu na biznes?

Wyszukiwarka pomysłów na biznes

Nie ma się co oszukiwać. Dobrym sposobem szukania pomysłu na biznes jest wyszukiwarka Google. Po prostu wystarczy wpisać taką frazę, a w odpowiedzi otrzymamy mnóstwo spisów czy list pomysłów na biznes. Innym sposobem jest oparcie pomysłu na biznes na swojej pasji. Każdy z nas ma coś, co lubi robić i chce to robić nawet wtedy, gdy nikt za to nie płaci. To podejście ma jednak podstawową wadę. Sporo czasu może nam zająć dopasowanie pasji do potrzeb biznesowych.

CZYTAJ TAKŻE: Podatki przedsiębiorców w 2022

Biznes z pasji

Bo właśnie wspomniana pasja staje się często podstawowym elementem pomysłu biznesowego. Co jednak w przypadku, gdy tej pasji nie mamy? Gdy nie wiemy, co nas interesuje? Wtedy trzeba podejść do tematu z innej strony. Warto zastanowić się wtedy nad tym, co potrafimy robić naprawdę dobrze, co wychodzi nam lepiej niż innym, czy mamy jakiś talent. Gdy zbierzemy to razem, otrzymamy zestaw, z którego możemy złożyć nasz pomysł na biznes. Wszystko dlatego, że łącząc umiejętności i talent łatwiej będzie znaleźć sposób na to, by rozwiązać konkretny problem potencjalnych klientów.

Biznes ma rozwiązywać problemy?

Szukając informacji o tym, jak znaleźć pomysł na biznes, możemy trafić na konieczność znalezienia sposobu na to by rozwiązać problem klienta. Im problem do rozwiązania poważniejszy, tym szansa na zyski większa. A zyski to przecież podstawa każdego biznesu. W biznesie chodzi o to by rozwiązywać problem klienta. Wymyślając pomysł na biznes musisz wpaść na to, w jaki sposób zarobić na rozwiązaniu tego problemu.

Pomysł na biznes – znajomi

Źródłem pomysłów biznesowych mogą być też inne osoby. Warto opowiedzieć znajomym o tym, że myślisz o uruchomieniu firmy, popytaj o problemy, które mogłaby rozwiązać Twoja firma.

CZYTAJ TAKŻE: 5 pomysłów na biznes w 2022

Pomysł na biznes – inne firmy

Dobrym źródłem pomysłów biznesowych są…już istniejące i działające firmy. Jeśli interesujesz się biznesem, to sposób funkcjonowania innych firm może być początkiem dobrze prosperującego twojego biznesu. Jak to możliwe? W każdej firmie da się wprowadzić ulepszenie, coś co można zrobić bardziej efektywnie. Nawet proste biznesy da się prowadzić lepiej i w sposób bardziej zyskowny. Wykorzystaj doświadczenie innych przedsiębiorców by zaproponować swoim klientom rozwiązania już na rynku obecne, ale oferowane inaczej.

To pokazuje też jeszcze jedną zasadę poszukiwania pomysłu biznesowego. Nie ma sensu wymyślać na nowo koła, nie musisz czekać, aż do głowy przyjdzie ci innowacyjny pomysł biznesowy. Wystarczy, że lekko zmodyfikujesz to, co już jest na rynku. Zdaj sobie sprawę z tego, że jeśli jakiegoś rozwiązania na rynku nie ma, to może jest tak, że nie ma na niego zapotrzebowania.

Nisza w biznesie

Niebezpieczne może się okazać też szukanie na siłę niszy biznesowej. Jeśli gdzieś nie ma konkurencji albo jest ona bardzo mała, to zwykle sygnał tego, że poważni gracze biznesowi w ogóle się nie zajęli tym biznesem, bo nie daje on możliwości wystarczających zysków.

Franczyza

Źródłem pomysłów na biznes może być franczyza. Franczyza to gotowy koncept biznesowy, z którego możemy korzystać w zamian za udział w zyskach lub comiesięczną opłatę ryczałtową. Właściciel franczyzy przekazuje schemat działania, procedury i procesy. W zamian za to oczekuje konieczności wpłaty określonej kwoty, np. za licencję, a także za wspólne reklamy

Źródeł pomysłów na biznes jest sporo. Szukaj ich nieustannie i nie bój się zaryzykować. Najgorsze co możesz zrobić, to zbyt długo czekać ze startem biznesu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!