Pomysł na biznes – jak otworzyć żłobek? Kto może prowadzić żłobek? Jakie wymagania musi spełnić?

Jak założyć żłobek? Czy klubik dziecięcy to dobry pomysł na biznes? Sprawdź, jakie trzeba spełnić wymagania, aby go otworzyć? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze informacje.

Prowadzenie żłobka nie jest prostym zadaniem. O tym, jak ambitny to biznes niech świadczy fakt, że wciąż są miasta, w których nie ma żłobków. I to mimo faktu, że na uruchomienie żłobka można dostać dotację publiczną. Wszystko dlatego, że pomysł na biznes, którym jest żłobek, wymaga spełnienia ostrych wymogów formalnych.

Pomysł na biznes – żłobek – przepisy

Zanim zaczniesz myśleć o uruchomieniu żłobka, koniecznie zapoznaj się z przepisami prawa, które wskazują obowiązki do spełniania. Chodzi tu przede wszystkim o standardy lokalowe i sanitarne.

Przepisy wskazują np. wielkość każdego z pomieszczeń w żłobku. Jeśli w pomieszczeniu ma być od trzech do pięcioro dzieci, to pomieszczenie musi mieć co najmniej 16 metrów kwadratowych. Każde kolejne dziecko wymaga dodatkowych 2 metrów powierzchni. Chyba że pobyt dziecka przekracza 5 godzin dziennie. Wtedy każde kolejne dziecko to o 2,5 metra większa powierzchnia.

CZYTAJ TAKŻE: Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

W każdym z pomieszczeń, w którym przebywa dziecko, musi być przynajmniej 20 stopni. Spore wymagania trzeba spełnić też w zakresie sanitariatów, a zabawki i meble muszą mieć wymagane atesty. Ściany w pomieszczeniach sanitarnych muszą być do wysokości przynajmniej 2 metrów pokryte materiałami zmywalnymi i odpornymi na działanie wilgoci, a także środków dezynfekujących.

Znaczki dla dzieci w żłobku

Przepisy nakazują też by pościel i leżaki były wyraźnie oznaczone i przypisane do konkretnego dziecka. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, to muszą być zapewnione odpowiednie warunki do jego przechowywania i podawania. Dobrze, jeśli lokal ma możliwość bezpośredniego wyjścia na teren otwarty z urządzeniami do zabawy, które są dostępne wyłącznie dla dzieci ze żłobka.

Co to jest żłobek?

Przepisy określają też dokładnie, czym jest żłobek. Jest to po prostu forma opieki nad najmłodszymi dziećmi. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci od 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym ukończy 3 lata, a w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy brak jest miejsc w przedszkolu) do 4. Roku życia. Przepisy określają też, że w żłobku dziecko może przebywać maksymalnie 10 godzin dziennie. Prawo określa też, ile dzieci maksymalnie może przebywać w danym żłobku.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes w domu dla mamy

Rejestr żłobków

Żłobek wymaga też wpisu do rejestru. Rejestr żłobków i klubów dziecięcych prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do rejestracji konieczny będzie PESEL, NIP i REGON, a także potwierdzenie faktu, że lokal, w którym chcemy prowadzić działalność, spełnia wymogi.

Lokalizacja żłobka

W przypadku żłobka bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja. Dobrze, jeśli będzie znajdować się w pobliżu osiedli zamieszkanych przez osoby z małymi dziećmi.

Klub dziecięcy zamiast żłobka?

Instytucją podobną do żłobka jest klubik dziecięcy. W takim miejscu sprawuje się opiekę nad dziećmi w wieku od 1 do 3 lat. Klub dziecięcy nie może przyjąć więcej niż 30 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy można wziąć urlop wychowawczy? Poznaj wszystko, co trzeba wiedzieć

Kto może prowadzić żłobek?

Żłobek może być publiczny – wtedy prowadzą go organy gminne, powiatowe lub wojewódzkie albo urzędy, a także prywatny – prowadzony zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Regulamin żłobka

Każdy żłobek musi mieć swój statut i regulamin organizacyjny. Żłobek może mieć swoją kuchnię lub korzystać z kateringu. Co istotne, państwowy inspektor sanitarny może określić wyjątkowe wymagania dotyczące sposobu karmienia dzieci.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!