Kredyt na firmę – jak się do niego przygotować

Kredyt na firmę  to skuteczny sposób na pozyskanie finansowania. Zasady jego przyznawania są zwykle inne niż w przypadku kredytu na cele prywatne. Jak się przygotować do kredytu na firmę?

Jak działa kredyt firmowy?

Kredyt firmowy to oferta finansowania przeznaczona wyłącznie da przedsiębiorcy. Żeby z niego skorzystać trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Może się zdarzyć, że banki będą wymagały, by przedsiębiorca miał określony staż biznesowy. Inaczej mówiąc, jeśli zależy mu na kredycie firmowym, jego przedsiębiorstwo musi istnieć na rynku przez określony czas.

O kredyt firmowy mogą starać się przedsiębiorcy, którzy na rynku działają przynajmniej kilka miesięcy. Najczęściej minimalny wiek firmy dla otrzymania finansowania to 2 lata. Zdarza się jednak, że bank udzieli kredytu firmie, która istnieje krócej. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej czasami kredyt firmowy można wziąć po sześciu miesiącach prowadzenia działalności.

Kredyt firmowy często musi być związany na cele zbieżne z biznesem. Nie powinny być więc wykorzystywane do prywatnych zakupów przedsiębiorcy. Podstawową różnicą między kredytem na firmę, a firmę na osobę prywatną jest forma zabezpieczenia takiego kredytu.

Nie da się otrzymać kredytu na firmę, jeśli nie mamy zarejestrowanej działalności.

Rodzaje finansowania dla firm

Przedsiębiorcy mają możliwość wyboru spośród wielu produktów kredytowych. Wśród tych najpopularniejszych jest kredyt odnawialny w rachunku, kredyt inwestycyjny i kredyt obrotowy.

Kredyt obrotowy pozwala sfinansować bieżące wydatki. Zwykle spłaca się go do 3 lat od momentu uruchomienia. Kredyt odnawialny jest bardzo podobny do debetu. Korzystamy ze środków do osiągnięcia określonego limitu.

Przeznaczenie kredytu firmowego

Przeznaczenie zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu. I tak, jeśli będzie to kredyt inwestycyjny, pieniądze muszą finansować inwestycje. Inwestycją może być np. zakup sprzętu. Kredyt obrotowy można przeznaczyć na bieżące działanie firmy. Może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej.

Formalności – kredyt firmowy

Kredyt na firmę wymaga znacznie więcej formalności niż kredyt na osobę prywatną. Przedsiębiorca musi przedstawić w banku biznesplan, czy dokładny opis przedsięwzięcia biznesowego, które ma być sfinansowane kredytem. Zwykle trzeba będzie również dostarczyć do banku dokładne dane o sytuacji finansowej firmy. Dzięki temu analitycy bankowi są w stanie ocenić ryzyko biznesowe udzielonego kredytu.

Jak przygotować się do kredytu firmowego?

W przypadku każdego kredytu podstawą jest zdolność kredytowa. Przydaje się też dobra historia finansowa. Jeśli kredyt brany jest na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to zgodę na to trzeba uzyskać od wszystkich członków zarządu.

Trzeba też będzie zebrać odpowiednie dokumenty. W przypadku jednoosobowej działalności będzie to potwierdzenie rejestracji firmy, w przypadku spółki będzie to wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego. Potrzebna będzie też dokumentacja przychodów i rozchodów.

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy to możliwość spłaty zobowiązań kredytowych. Zależy od wysokości przychodów, ale przede wszystkim zysków. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, który chce wziąć kredyt firmowy, tak naprawdę będzie rozpatrywany przez analityków bankowych jako osoba prywatna i będzie badana jego zdolność kredytowa.

Warto więc utrzymywać dobrą kondycję prywatnych finansów. W ostateczności można też czasem rozwijać firmę, posiłkując się kredytem dla osób prywatnych. W takiej sytuacji najlepszy będzie kredyt na dowolny cel. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zabezpieczeniem kredytu firmowego będzie również prywatny majątek. Należy więc do takich zobowiązań podchodzić z rezerwą.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!