Jak przeliczać brutto na netto?

Kalkulator brutto netto wymaga znajomości wynagrodzenia brutto, które jest całkowitym wynagrodzeniem przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To kwota netto. Jak obliczyć realną pensję?

Kalkulator brutto netto przydaje nam się, kiedy chcemy policzyć kwotę wynagrodzenia, którą dostaniemy „na rękę”. Sprawdź, co jeszcze zawiera się w wynagrodzeniu brutto. Jak obliczyć netto?

Co to jest wynagrodzenie brutto?

Kalkulator brutto netto pozwala nam obliczyć wynagrodzenie netto na podstawie znajomości pensji brutto. Wynagrodzenie brutto zawiera w sobie wynagrodzenie netto, podatek, składki na ubezpieczenie społeczne, czyli emerytalne i rentowe (finansowane częściowo przez pracownika, a częściowo przez pracodawcę), a także składki na ubezpieczenie chorobowe oraz zdrowotne.

Kwestia wynagrodzenia jest często jednym z bardziej istotnych elementów rozmowy o pracę i negocjowania warunków zatrudnienia. W takiej sytuacji najczęściej podaje się kwotę wynagrodzenia brutto. Na konto wpływa jednak inna wartość. Z wynagrodzenia potrąca się bowiem podatek i składki na ubezpieczenie społeczne. I właśnie dlatego tak bardzo przydaje się kalkulator pensji brutto i netto. To bardzo przydatne narzędzie, które pomaga sprawdzić, ile dostaniemy „na rękę”.

Kwota netto

Kwota netto to ostateczna kwota trafiająca do pracownika po wszystkich odliczeniach. Warto pamiętać, że od wynagrodzenia brutto odejmuje się także koszty uzyskania przychodu, czyli wszelkie wydatki związane z tym, by określony przychód ponieść.

Dla pracownika zwykłe koszty uzyskania przychodu to 250 zł miesięcznie. Mowa tu o zatrudnionym u jednego pracodawcy, gdy miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której jest zakład pracy. Stosuje się też podwyższone koszty uzyskania przychodu wynoszące 300 zł, gdy miejsce zamieszkania jest w innej miejscowości niż zakład pracy, a pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Warto wiedzieć, że przy tej samej kwocie wynagrodzenia brutto, kwota netto, czyli „na rękę” może być różna dla każdego pracownika. Będzie zależała np. od tego, czy pracownikowi przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego. Jest tak, chociażby w przypadku osób, które nie ukończyły 26.roku życia albo są rodzicami co najmniej 4 dzieci lub też zrezygnowali z pobierania emerytury, choć są do tego uprawnieni, albo wrócili do kraju na stałe po co najmniej 3-letnim zamieszkaniu za granicą.

Od 2023 pracownicy mogą złożyć wniosek do pracodawcy, by podatek nie był pobierany z wynagrodzenia, aż do momentu przekroczenia 30 000 zł przychodu. Na wynagrodzenie netto może też mieć wpływ to, czy pracownik należy do Pracowniczych Programów Kapitałowych, czy nie.

Kalkulator brutto netto. Jak policzyć wynagrodzenie netto?

Wynagrodzenie brutto zapisane na umowie jest dla nas podstawą obliczeń. Od tej kwoty odliczamy składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika. Są to:

  • składka emerytalna: 9,76%;
  • składka rentowa: 1,50%;
  • składka chorobowa: 2,45%.

Kwota, która wyszła nam z tego działania, jest podstawą do obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to 9%.

Kolejny krok to obliczenie zaliczki na podatek. Od kwoty brutto odliczamy składki społeczne i koszty uzyskania przychodu. Wynik daje nam podstawę do opodatkowania. Zaliczka na podatek to 12% tej kwoty.

To, co zostanie to kwota netto.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!