Co można wliczyć w koszty firmy?

Sprawdź, co można wliczyć w koszty firmy? Co warto wiedzieć o rozliczaniu firmowych kosztów w ogóle? Jak rozsądnie nimi zarządzać? Przeczytaj i poznaj ważne informacje.

W polskim porządku prawnym wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w wielu firmach mogą zaważyć na tym, jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa. Im większe koszty, tym mniej podatku musimy zapłacić fiskusowi. Co można wliczyć w koszty?

Koszty w firmie – co warto wiedzieć?

Niemal każda działalność gospodarcza, która jest płatnikiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, szuka dla siebie dodatkowych kosztów. Warto jednak w tych poszukiwaniach zachować umiar. Odpowiednie urzędy skrupulatnie przyglądają się działalnościom gospodarczym. Pamiętaj, że każde nieuzasadnione odliczenie może być potraktowane jako naruszenie Ustawy o VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Koszty uzyskania przychodu – czym są? Ja je liczyć?

To z kolei niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne. W dobrym układzie przedsiębiorca zdąży złożyć tak zwany czynny żal i dopłaci źle odliczone kwoty. Może się jednak zdarzyć, że kontrola skarbówki zaowocuje ukaraniem naszej firmy sporą grzywną. Warto pamiętać o tym, że kontrolerzy, działający na podstawie przepisów karno-skarbowych, mają ogromny wachlarz możliwości w zakresie karania firm.

Jak rozsądnie zarządzać kosztami w firmie?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że kosztem może być wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Kosztem może być więc na przykład zakup samochodu do naszej działalności gospodarczej. Oczywiście pod warunkiem, że to właśnie nim będziemy się przemieszczać do pracy, na przykład na spotkania biznesowe.

Warto mieć też na uwadze to, że rząd już kilka lat temu zmienił zasady odliczania paliwa od podatku. Jeśli pojazd wykorzystujesz tylko w firmie, to wciąż możesz odliczyć 100% kwoty. W tej sytuacji kierowca (a zarazem i przedsiębiorca) musi prowadzić bardzo dokładną kilometrówkę.

Inaczej jest, jeśli pojazd jest wykorzystywany w celach „mieszanych”, a więc korzystamy z niego zarówno służbowo, jak i prywatnie. W zdecydowanej większości przypadków możemy odliczyć tylko 50% od należnej kwoty podatku. W takiej sytuacji nie trzeba jednak prowadzić kilometrówki, dlatego też jest to opcja, nad którą warto się zastanowić.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – koszty

Kolejne przykłady kosztów, które nie powinny zostać zanegowane przez żadną instytucję, to koszt zakupu telefonu oraz opłaty związane z abonamentem telefonicznym. W dzisiejszych czasach niemal niemożliwe byłoby wskazanie przedsiębiorcy, który nie korzystałby w swojej pracy z telefonu oraz na przykład z poczty e-mail.

W podobnym tonie można wypowiadać się na przykład o komputerze stacjonarnym lub laptopie. Tutaj wykładnia jest dokładnie taka sama jak przy smartfonach i abonamentach telefonicznych. Jeśli jest to urządzenie wykorzystywane w naszej pracy, to bez wątpienia stanowi ono koszt. Ustawodawca ani właściwe organy kontrolne nie powinny podawać takiego odliczenia w wątpliwość.

Nietypowe pomysły na koszty firmowe

Warto odnotować, że w niektórych sytuacjach od kosztów można też odliczyć… jedzenie. Oczywiście, nie mogą to być nasze prywatne, domowe zakupy. Jeśli jednak urządzamy kolację lub spotkanie biznesowe dla kontrahentów, to zakupione na poczet tego dania lub usługi cateringowe mogą zostać wzięte na fakturę.

Warto uważnie podchodzić do kwestii wydatków w firmie i analizować je także pod kątem naszych kodów PKD. Instytucje kontrolne mogłyby patrzeć krzywym okiem na przykład na firmę, której głównym obszarem działalności jest wycinka lasu, jeśli od kosztów odliczylibyśmy zakup konsoli do gier.

CZYTAJ TAKŻE: Kalkulator kosztów pracodawcy

W obecnej sytuacji prawnej, przedsiębiorcom w Polsce nie opłaca się tworzyć kosztów na siłę. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze warto poradzić się księgowej, a czasem także i kancelarii prawno-podatkowej. W skrajnych sytuacjach, kiedy koszt zakupu danego dobra jest znaczący, można też wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!