Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania pracownika na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę przy tej formie zatrudnienia.

Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło jest relatywnie niski. Zobacz, co się w niego wlicza. Co jeszcze warto wiedzieć o umowie o dzieło?

Zatrudnienie na umowę o dzieło

Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają nowych sposobów na oszczędności. Nie zawsze chcą zwalniać pracowników. Bronią się też przed tym, by nie ograniczać pensji pracownikom.

Jednym z rozwiązań są bardziej elastyczne umowy z pracownikami. Oszczędności na składkach ubezpieczenia społecznego można uzyskać, podpisując z drugą stroną np. umowę o dzieło. Jaki jest jednak całkowity koszt zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło?

Co to jest umowa o dzieło?

Na początek ważna uwaga. Umowa o dzieło nie może być stosowana w każdym przypadku. Jest to umowa rezultatu. Przedmiot umowy to efekt dzieła, a nie proces jego tworzenia. Może to być więc jakiś rysunek, powieść, czy program komputerowy.

Jeśli efekt dzieła nie będzie zadowalał zlecającego, może on nie wypłacić wynagrodzenia lub wypłacić je w obniżonej wysokości. Im dokładniej opiszemy dzieło, które ma powstać w ramach umowy o dzieło, tym lepiej.

Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło – ZUS

Od 2021 istnieje obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u. Nie dotyczy to umów, które zawiera się z własnym pracownikiem, albo wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem lub też zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

Podstawowa reguła zakłada, że umowa o dzieło nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym. Jednak i od tej sytuacji są wyjątki. Umowę o dzieło musisz „ozusować”, jeśli podpisujesz ją z własnym pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę. Przychód uzyskany z umowy o dzieło musisz wtedy doliczyć do przychodu pracownika z tytułu umowy o pracę. Suma przychodów jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zatrudnionego.

Zagrożenie umowy o dzieło

Decydując się na umowę o dzieło, warto pamiętać, żeby była ona zawarta dla wszystkich tych czynności, które można „podciągnąć” pod dzieło. W przeciwnym wypadku umowa taka może być zakwestionowana przez ZUS jako uchylanie się od płacenia składek. Jeśli umowa o dzieło jest zawarta właściwie, to jedynym kosztem, który ponosimy w tym wypadku, jest podatek dochodowy.

Gdy wynagrodzenie nie jest wyższe niż 200 zł brutto, płaci się zryczałtowany podatek dochodowy w stawce 12%. Umowa o dzieło może być opodatkowana na zasadach ogólnych. W przypadku umowy o dzieło z prawami autorskimi stosuje się 50% kosztów uzyskania przychodu.

Jaki jest koszt całkowity zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło?

Ustalanie kosztu zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło jest bardzo proste. Skoro nie odprowadzamy od takiej umowy składek ZUS, to kosztem będzie wyłącznie kwota podatku. Warto wiedzieć, że w przypadku umowy o dzieło nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie ani minimalna stawka godzinowa. Wszystko dlatego, że jest to umowa rezultatu, więc nie ma znaczenia, jak długo twórca pracował nad konkretnym dziełem.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!