Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania pracownika na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę przy tej formie zatrudnienia.

Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło jest relatywnie niski. Zobacz, co się w niego wlicza. Co jeszcze warto wiedzieć o umowie o dzieło?

Zatrudnienie na umowę o dzieło

Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają nowych sposobów na oszczędności. Nie zawsze chcą zwalniać pracowników. Bronią się też przed tym, by nie ograniczać pensji pracownikom.

Jednym z rozwiązań są bardziej elastyczne umowy z pracownikami. Oszczędności na składkach ubezpieczenia społecznego można uzyskać, podpisując z drugą stroną np. umowę o dzieło. Jaki jest jednak całkowity koszt zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło?

Co to jest umowa o dzieło?

Na początek ważna uwaga. Umowa o dzieło nie może być stosowana w każdym przypadku. Jest to umowa rezultatu. Przedmiot umowy to efekt dzieła, a nie proces jego tworzenia. Może to być więc jakiś rysunek, powieść, czy program komputerowy.

Jeśli efekt dzieła nie będzie zadowalał zlecającego, może on nie wypłacić wynagrodzenia lub wypłacić je w obniżonej wysokości. Im dokładniej opiszemy dzieło, które ma powstać w ramach umowy o dzieło, tym lepiej.

Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło – ZUS

Od 2021 istnieje obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u. Nie dotyczy to umów, które zawiera się z własnym pracownikiem, albo wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem lub też zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

Podstawowa reguła zakłada, że umowa o dzieło nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym. Jednak i od tej sytuacji są wyjątki. Umowę o dzieło musisz „ozusować”, jeśli podpisujesz ją z własnym pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę. Przychód uzyskany z umowy o dzieło musisz wtedy doliczyć do przychodu pracownika z tytułu umowy o pracę. Suma przychodów jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zatrudnionego.

Zagrożenie umowy o dzieło

Decydując się na umowę o dzieło, warto pamiętać, żeby była ona zawarta dla wszystkich tych czynności, które można „podciągnąć” pod dzieło. W przeciwnym wypadku umowa taka może być zakwestionowana przez ZUS jako uchylanie się od płacenia składek. Jeśli umowa o dzieło jest zawarta właściwie, to jedynym kosztem, który ponosimy w tym wypadku, jest podatek dochodowy.

Gdy wynagrodzenie nie jest wyższe niż 200 zł brutto, płaci się zryczałtowany podatek dochodowy w stawce 12%. Umowa o dzieło może być opodatkowana na zasadach ogólnych. W przypadku umowy o dzieło z prawami autorskimi stosuje się 50% kosztów uzyskania przychodu.

Jaki jest koszt całkowity zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło?

Ustalanie kosztu zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło jest bardzo proste. Skoro nie odprowadzamy od takiej umowy składek ZUS, to kosztem będzie wyłącznie kwota podatku. Warto wiedzieć, że w przypadku umowy o dzieło nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie ani minimalna stawka godzinowa. Wszystko dlatego, że jest to umowa rezultatu, więc nie ma znaczenia, jak długo twórca pracował nad konkretnym dziełem.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!