Pierwsza składka ZUS

Składka ZUS to coś, co zwykle mrozi krew w żyłach przedsiębiorcy. Przynajmniej tego początkującego. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć składkę ZUS, do kiedy ją zapłacić i na jakie konto to ten materiał jest dla ciebie.

Składki ZUS to dla początkującego przedsiębiorcy spore obciążenie. I to niezależnie od tego, czy jest to preferencyjna składka ZUS, czy taka w pełnej wysokości. Jeśli do tej pory nigdy samodzielnie nie rozliczało się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, może się to wydawać trudnym zadaniem.

Gdzie wpłacić ZUS?

Niezależnie od tego, czy jako jednoosobowy przedsiębiorca opłacasz składki tylko za siebie, czy też za współpracowników i pracowników, zawsze składki płaci się jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Indywidualny numer rachunku pozwala w prosty sposób rozliczyć wpłaty na koncie ZUS.

Jak uzyskać indywidualny numer składkowy?

Indywidualny numer składkowy dostajemy z ZUS-u po założeniu konta płatnika składek. Konto można też sprawdzić w wyszukiwarce. Zawsze mamy też możliwość uzyskania informacji o numerze w dowolnej placówce ZUS.

Przelew do ZUS-u

Przelew do ZUS-u jest jedną z najprostszych płatności. W tytule przelewu nie trzeba podawać żadnych dodatkowych informacji. Nie trzeba wpisywać NIP czy PESEL-u. Mało tego. Nie jest potrzebna nawet informacja o okresie, którego dotyczy wpłata. Wystarczy kwota i nadawca.

Wszystkie rodzaje składek ZUS opłaca się jednym przelewem. Nie rozdzielamy płatności na ubezpieczenie społeczne, czy zdrowotne, a także inne. ZUS podzieli sobie te płatności samodzielnie.

Płatności na ZUS należy dokonywać przelewem. Mikroprzedsiębiorca, czyli przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 osób, a generowane obroty są nie wyższe niż 2 mln euro, może opłacić składkę przekazem pocztowym.

CZYTAJ TAKŻE: Tabela składek ZUS 2022

Kiedy opłacić składki ZUS?

Termin ZUS nie jest jednakowy dla wszystkich. Jeśli przedsiębiorca opłaca składki tylko za siebie, to płatność reguluje do 10 dnia miesiąca. ZUS za pracowników opłaca się do 15 dnia miesiąca. Gdy dzień wymagalności składki wypada w dzień wolny, to trzeba ją zapłacić pierwszego dnia pracującego.

Potwierdzenie opłacenia składki ZUS

Jeśli składki opłacasz gotówką, to dniem zapłaty będzie data dokonania płatności. W przypadku przelewu będzie to data, kiedy pieniądze „wyszły” z konta bankowego.

CZYTAJ TAKŻE: Czy składki ZUS można opłacać gotówką na poczcie?

Nadpłata składek ZUS

Jeśli okaże się, że na koncie ZUS masz niedopłatę, to każda kolejna składka pokryje najpierw zaległość, a dopiero później bieżącą płatność. Jeśli na koncie ZUS będzie nadpłata i jest ona wyższa od kosztu monitu, to przedsiębiorca otrzyma informację z tym związaną.

W przypadku nadpłaty ZUS rozliczy ją przy okazji najbliższych składkach. Przedsiębiorca może też poprosić ZUS o zwrot nadpłaty. Wystarczy złożyć wniosek w tej sprawie. Nadpłata powinna trafić na konto przedsiębiorcy w ciągu 30 dni.

Opóźnienie w płatności składek ZUS

W przypadku opóźnienia w płatności składek można stracić dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i będzie trzeba zapłacić odsetki. ZUS ma też prawo nałożenia dodatkowej opłaty, która może wynieść nawet 100 proc. niezapłaconych składek.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!