fbpx

Pierwsza składka ZUS

Składka ZUS to coś co zwykle mrozi krew w żyłach przedsiębiorcy. Przynajmniej tego początkującego. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć składkę ZUS, do kiedy ją zapłacić i na jakie konto to ten materiał jest dla ciebie.

Składki ZUS to dla początkującego przedsiębiorcy spore obciążenie. I to niezależnie od tego czy jest to preferencyjna składka ZUS, czy taka w pełnej wysokości. Jeśli do tej pory nigdy samodzielnie nie rozliczało się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, może się to wydawać trudnym zadaniem.

Gdzie wpłacić ZUS?

Niezależnie od tego czy jako jednoosobowy przedsiębiorca opłacasz składki tylko za siebie, czy też za współpracowników i pracowników, zawsze składki płaci się jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Indywidualny numer rachunku pozwala w prosty sposób rozliczyć wpłaty na koncie ZUS.

Jak uzyskać indywidualny numer składkowy?

Indywidualny numer składkowy dostajemy z ZUSu po założeniu konta płatnika składek. Konto można też sprawdzić w wyszukiwarce. Zawsze mamy tez możliwość uzyskania informacji o numerze w dowolnej placówce ZUS.

Przelew do ZUS

Przelew do ZUS jest jedną z najprostszych płatności. W tytule przelewu nie trzeba podawać żadnych dodatkowych informacji. Nie trzeba wpisywać NIP czy PESELu. Mało tego. Nie jest potrzebna nawet informacja o okresie, którego dotyczy wpłata. Wystarczy kwota i nadawca. Wszystkie rodzaje składek ZUS opłaca się jednym przelewem. Nie rozdzielamy płatności na ubezpieczenie społeczne, czy zdrowotne, a także inne. ZUS podzieli sobie te płatności samodzielnie.

Płatności na ZUS należy dokonywać przelewem. Mikroprzedsiębiorca, czyli przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 osób, a generowane obroty są nie wyższe niż 2 mln euro, może opłacić składkę przekazem pocztowym.

CZYTAJ TAKŻE: Tabela składek ZUS 2022

Kiedy opłacić składki ZUS?

Termin ZUS nie jest jednakowy dla wszystkich. Jeśli przedsiębiorca opłaca składki tylko za siebie, to płatność reguluje do 10 dnia miesiąca. ZUS za pracowników opłaca się do 15 dnia miesiąca. Gdy dzień wymagalności składki wypada w dzień wolny, to trzeba ją zapłacić pierwszego dnia pracującego.

Potwierdzenie opłacenia składki ZUS

Jeśli składki opłacasz gotówką, to dniem zapłaty będzie data dokonania płatności. W przypadku przelewu, będzie to data kiedy pieniądze „wyszły” z konta bankowego.

CZYTAJ TAKŻE: Czy składki ZUS można opłacać gotówką na poczcie?

Nadpłata składek ZUS

Jeśli okaże się, że na koncie ZUS masz niedopłatę, to każda kolejna składka pokryje najpierw zaległość, a dopiero później bieżącą płatność. Jeśli na koncie ZUS będzie nadpłata i jest ona wyższa od kosztu monitu, to przedsiębiorca otrzyma informację z tym związaną. W przypadku nadpłaty, ZUS rozliczy ją przy okazji najbliższych składkach. Przedsiębiorca może też poprosić ZUS o zwrot nadpłaty. Wystarczy złożyć wniosek w tej sprawie. Nadpłata powinna trafić na konto przedsiębiorcy w ciągu 30 dni.

Opóźnienie w płatności składek ZUS

W przypadku opóźnienia w płatności składek można stracić dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,  będzie trzeba zapłacić odsetki. ZUS ma też prawo nałożenia dodatkowej opłaty, która może wynieść nawet 100 proc. niezapłaconych składek.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!