Jak ograniczyć koszty w firmie usługowej?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się jak ograniczyć koszty w firmie usługowej. Biznes usługowy to często firmy niewielkich rozmiarów, stąd ograniczenie kosztów jest bardzo ważne. Jak je zmniejszyć, by cieszyć się większymi zyskami?

Sporym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy jest kwestia ograniczenia kosztów prowadzenia firmy. To szczególnie ważne w firmie usługowej, gdzie każdy, nawet najdrobniejszy wydatek może okazać się szczególnie dotkliwą pozycją budżetu rodzinnego.

  1. Koszty w firmie usługowej – koszty pracownicze

Pracownicy to zazwyczaj największy koszt w firmie usługowej. W przypadku gdy zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób te koszty można obniżyć, do głowy przychodzi ci pewnie pomysł zwolnienia części pracowników. Warto zdawać sobie sprawę, że rezygnacja, choć z jednego pracownika powoduje, że firma może mieć znaczące problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt zatrudnienia pracownika na umowie o dzieło

Zanim więc zwolnisz pracowników, zastanów się, czy faktycznie warto. Może, zamiast zwalniać, sprawdź, w jaki sposób pracownicy wykonują swoje obowiązki? Może da się zorganizować plan pracy tak, by wykonywali je bardziej efektywnie? Wystarczy, że w ciągu tygodnia uda się „zaoszczędzić” kilka godzin, by odczuć to w firmowej kasie.

  1. Kontroluj faktyczny czas pracy

Ograniczenie kosztów można też zastosować, gdy zwrócisz uwagę na to, o której wychodzi z pracy każdy pracownik, a także czy się nie spóźnia. Szacunki wskazują, że nawet 10 proc. czasu pracy jest marnowane przez pracowników, którzy się spóźniają albo wychodzą przed czasem.

Istotne jest tutaj śledzenie listy obecności i tego, czy pracownik wpisuje faktyczne godziny wejścia i wyjścia, czy tak jak podpowiadają mu nawyki. Jeśli masz w firmie rejestratory czasu pracy, to dobrze jest zamontować je nie przy wejściu do firmy, ale przy stanowisku pracy. Po to, by wiedzieć, jak długo pracownik przebywa np. przy komputerze.

  1. Ogranicz rotację pracowników

Sporym problemem jest rotacja pracowników. Generuje to koszty rekrutacji nowych pracowników, badań lekarskich, czy szkoleń. No i co jest oczywiste, każdy nowy pracownik, ma niższą efektywność niż ten bardzo doświadczony.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić pierwszego pracownika?

  1. Ograniczenie kosztów materiałów biurowych

Często zdarza się, że firmy usługowe używają bardzo dużo materiałów biurowych. To ten element kosztowy, który najłatwiej ograniczyć.

  1. Coworking zamiast biura

Właściciele małych firm usługowych nie muszą wynajmować biura. Jeśli potrzebują miejsca do pracy, mogą skorzystać z coworkingu, czyli przestrzeni współdzielonych. Coworking działa na zasadzie miesięcznego abonamentu. W jego ramach mamy możliwość korzystania z biurka i podstawowych sprzętów biurowych praktycznie w sposób nieograniczony. Użytkownik coworkingu wybiera jedno z miejsc do pracy, które jest aktualnie wolne i może sobie pracować.

CZYTAJ TAKŻE: Kalkulator kosztów pracodawcy

  1. Używany sprzęt

Dobrym sposobem oszczędzania jest wybór używanego sprzętu zamiast całkiem nowego. Można wybierać sprzęt komputerowy poleasingowy, używane drukarki czy inne urządzania. Szczególnie gdy nie korzystamy z nich wyjątkowo często.

  1. Ograniczenie kosztów księgowości

Mała, jednoosobowa firma może sporo płacić za usługi księgowe. Warto dobrze przeanalizować, co wchodzi w ich skład, o ile księgowy doradza nam w konkretnych rozwiązań, a o ile jest tylko „wklepywaczem faktur”. Warto spróbować ograniczyć takie koszty.

Firma usługowa to taki rodzaj prowadzonego biznesu, w którym działalność kosztowa jest ważnym elementem. I dlatego koniecznie trzeba zwracać uwagę na koszty.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!