Kalkulator kosztów pracodawcy

Kalkulator kosztów pracodawcy umożliwia obliczenie, ile pracodawca wydaje nie tylko na wynagrodzenie pracownika, ale i różne świadczenia. Zobacz, jak różni się to w zależności od różnych umów.

Kalkulator kosztów pracodawcy pozwala obliczyć rzeczywisty koszt zatrudnienia. To nie tylko pensja z podatkiem. Jaki jest realny koszt zatrudnienia pracownika? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kalkulator kosztów pracodawcy. Ile kosztuje pracownik?

Choć może się wydawać, że koszt zatrudnienia pracownika to wyłącznie pensja wraz z podatkiem, prawda jest zdecydowanie inna. Oprócz pensji pracodawca musi opłacić sporo innych świadczeń. Chodzi tu np. o składkę emerytalną czy rentową.

Jeśli weźmiemy pod uwagę najniższe wynagrodzenie w styczniu 2023, które wynosi 3490 zł brutto, to pracodawca „od siebie” musi jeszcze dołożyć przy umowie o pracę:

  • 341 zł. ubezpieczenia emerytalnego,
  • 227 zł. ubezpieczenia rentowego,
  • 63 zł. ubezpieczenia wypadkowego (przy założeniu współczynnika 1,8%),
  • 86 zł. na Fundusz Pracy,
  • 3 zł. na FGŚP.

W sumie więc taki pracownik kosztuje pracodawcę 4209 zł. Przy umowie zlecenie koszty związane z wynagrodzeniem będą takie same.

Z czego składa się wynagrodzenie?

Wynagrodzenie składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest stałe wynagrodzenie zasadnicze miesięczne. Do niego może być dodana zmienna premia albo prowizja. Z części pracownika odliczana jest też składka zdrowotna, połowa składki emerytalnej, a także podatek dochodowy.

Kalkulator kosztów pracodawcy – inne koszty

Dobrze jest jednak uzmysłowić sobie, że zatrudnienie pracownika to nie tylko koszt umowy i wynagrodzenia. Pracodawca musi też opłacić szkolenia (choćby BHP), badania lekarskie i koszt zorganizowania stanowiska pracy, a także w określonych sytuacjach również zapłacić za ubranie i buty robocze.

Przy zatrudnieniu na umowie o pracę będzie to też koszt związany z płatnym urlopem, gdy w wielu przypadkach trzeba zapewnić zastępstwo za pracownika. Pracodawca musi też w swoich wyliczeniach założyć koszty przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat,

Koszty pracodawcy a umowa cywilnoprawna

Trochę inaczej jest to w przypadku umowy cywilnoprawnej. O ile koszty pracodawcy związane z wynagrodzeniem raczej się nie zmienią, to pracodawca nie będzie musiał płacić za wiele elementów, które narzuca kodeks pracy.

Chodzi tu chociażby o kwestię okresu wypowiedzenia umowy. W przypadku umów cywilnoprawnych wszelkie obowiązki i prawa stron reguluje kodeks cywilny. Tu strony mogą się umówić praktycznie dowolnie. Koszty będą też zależały od tego, czy zleceniobiorca pracuje gdzieś indziej, czy prowadzi działalność gospodarczą, jest studentem itd. To wszystko ma wpływ na konieczność opłacania lub nie składek ZUS.

Jeśli umowa zlecenie stanowi jedyne źródło utrzymania, to taką umowę w pełni trzeba oskładkować. Tutaj całkowity koszt pracownika (oczywiście w części dotyczącej wynagrodzenia) jest taki sam jak przy zatrudnieniu na umowę o pracę.

Umowa zlecenie ze studentem poniżej 26. roku życia

W przypadku studentów nie płaci się od nich składek ZUS. Oznacza to, że dla pracodawcy kosztem będzie wyłącznie kwota brutto wynagrodzenia. Gdy umowa zlecenie jest podpisana z osobą, która pracuje jeszcze gdzie indziej, to składek ZUS też pracodawca nie zapłaci, o ile w drugim miejscu zatrudnienia osoba ta zarabia przynajmniej najniższą krajową.

Koszt zatrudnienia pracownika B2B

W przypadku umowy B2B kosztem będzie tylko kwota na fakturze. Można też umówić się np. na dodatkowe wynagrodzenie w czasie przerwy urlopowej. Wszystkie inne koszty są ponoszone przez drugą stronę. Chodzi tu głównie o składki ZUS, rozliczenie podatków itd.

Warto pamiętać, że koszty zatrudnienia pracownika pracodawca może sobie wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu obniża sobie podatek dochodowy do zapłaty.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!