Kredyt hipoteczny 2% – wszystko, co trzeba wiedzieć przed startem programu

Jak zdobyć rządową dopłatę do kredytu mieszkaniowego? Przedstawiamy zasady programu „Bezpieczny kredyt 2%”, który jest przeznaczony dla osób poniżej 45 roku życia, które nie mają i nie miały własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Kiedy rusza program kredyt hipoteczny 2%?

Ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, prezydent Andrzej Duda podpisał 6 czerwca. Ustawa wprowadza w życie program Pierwsze Mieszkanie, którego bardzo ważnym elementem jest „Bezpieczny kredyt 2%”. Rządowy program wejdzie w życie 3 lipca 2023 roku. Od tego dnia banki będą mogły oferować kredyty z dopłatą.

Również od 3 lipca startuje drugi filar Pierwszego Mieszkania, czyli program Konto Mieszkaniowe przeznaczony dla osób, które planują zakup mieszkania lub chcą oszczędzać pieniądze na lokum dla dziecka.

Co oznacza kredyt hipoteczny 2%?

Wzięcie bezpiecznego kredytu hipotecznego 2% oznacza mniejsze raty i dopłaty przez 10 lat. Osoba uczestnicząca w programie bierze kredyt mieszkaniowy w banku, a państwo pokrywa część miesięcznej raty (dopłaty będą pochodziły z utworzonego przez BGK Rządowego Funduszu Mieszkaniowego). 

Dzięki dopłacie kredytobiorca zapłaci ratę, jakby oprocentowanie jego kredytu wynosiło 2%. Do tego należy doliczyć marżę i ewentualną prowizję banku. Marża może wynieść szacunkowo ok. 2 proc. 

Podczas udziału w programie raty kredytu będą malejące, a po upływie 10 lat będą spłacane w ratach równych.

Co z wkładem własnym? Ten może sięgnąć maksymalnie 200 tys. zł. Brak natomiast dolnej granicy – zamiast pieniędzy wystarczy gwarancja wkładu własnego.

W programie „Bezpieczny kredyt 2%” nie ma górnej granicy ceny kupowanego mieszkania lub domu. Ustawodawca ustalił natomiast maksymalną kwotę kredytu:

  • 500 tys. zł dla singli,
  • 600 tys. zł dla biorących kredyt, którzy prowadzą gospodarstwo wspólnie z żoną lub mężem, ewentualnie w skład gospodarstwa domowego wchodzi przynajmniej jedno dziecko. 

Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego 2%?

Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego 2% najłatwiej pokazać na przykładzie. 

Andrzej i Justyna, rodzice 8-letniej Weroniki, chcą wziąć kredyt na mieszkanie kosztujące 350 000 zł. Mają wkład własny – 80 000 zł, czyli kwota kredytu wynosi 270 000 zł. Kredyt chcą wziąć na 30 lat.

Bez udziału w programie „Bezpieczny kredyt 2%” pierwsza rata wyniesie ok. 2 489 zł. Z rządową dopłatą rata wyniesie:

  • ok. 1 374 zł przez 10 lat (2% + marża),
  • ok. 1 475 zł przez pozostałe 20 lat (6,90% + marża).

W sumie dla kredytobiorcy uczestniczącego w programie odsetki wyniosą ok. 182 590 zł (o ok. 131 304 zł mniej niż w przypadku klasycznego kredytu). 

Przy obliczeniach uwzględniliśmy średnie oprocentowanie dla kredytów hipotecznych, równe raty i stałe oprocentowanie oraz marżę równą 0,1 wartości średniego oprocentowania kredytów ze stałą stopą.

Komu przysługuje kredyt 2%?

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” przysługuje osobom, które mają odpowiednią zdolność kredytową oraz:

  • nie ukończyły 45 lat – w przypadku współkredytobiorców ten warunek dotyczy młodszej osoby;
  • nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do mieszkania lub domu jednorodzinnego – kredyt z rządową dopłatą przeznaczony jest na pierwsze mieszkanie lub dom. 

Warto przypomnieć, że osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego to samodzielna i pełnoletnia osoba, małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka (także singiel z dzieckiem) oraz dzieci pozostające pod władzą rodzicielską lub opieką prawną.

Kredyt hipoteczny 2% otrzymają też osoby, które otrzymały prawo własności nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego/domu w drodze dziedziczenia lub darowizny. Te nieruchomości musiały być jednak zbyte przed ukończeniem 18 roku życia. 

Drugi wyjątek: posiadanie prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu w maksymalnie 50 proc. udziale i nabyte poprzez dziedziczenie, jeśli kredytobiorcy nie zamieszkiwali tej nieruchomości od co najmniej roku.

Bezpieczny kredyt 2 proc. – podsumowanie

Rozważając udział w programie, warto pamiętać, że poza niższym oprocentowaniem, kredyty z dopłatą nie będą odbiegały od oferty rynkowej. Przed decyzją o wzięciu kredytu hipotecznego 2% należy dokładnie przejrzeć propozycje różnych banków.

Co jeszcze brać pod uwagę? Po upłynięciu 10 lat z rządowymi dopłatami, raty kredytu wzrosną. O ile, to zależy m.in. od wysokości stóp procentowych oraz okresu, na który został wzięty kredyt hipoteczny 2%. 

Ustawodawca przewidział „tarczę” dla osób, które będą miały kłopot ze spłatą kredytu mieszkaniowego po zakończeniu rządowych dopłat. Kredytobiorcy będzie przysługiwało wydłużenie okresu spłaty o maksymalnie 5 lat jeżeli raty nadmiernie obciążą jego budżet domowy.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!