Kredyt ze stałą stopą procentową. Jak działa?

Kredyt ze stałą stopą procentową staje się coraz bardziej poszukiwanym produktem w okresie, gdy stopy procentowe rosną. Jak działa kredyt ze stałym oprocentowaniem i które banki go oferują.

Niskie stopy procentowe nie będą trwać wiecznie. Osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny, mogą mieć spory problem ze spłatą, jeśli stopy znacząco wzrosną. I właśnie dlatego sporo osób interesuje sprawa kredytu ze stałą stopą procentową. Jak działa taki produkt?

Jak działa kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt ze stałą stopą oprocentowania przede wszystkim kojarzy się z kredytem hipotecznym. Kredyt taki ma gwarancję niezmiennej wysokości raty niezależnie od tego, jak będą kształtować się stopy procentowe.

Banki operujące w Polce oferują kredyt ze stałą stopą procentową obowiązującą maksymalnie przez 5 lat. Gdy ten okres minie, proponuje się oprocentowanie zmienne albo nową ofertę stałego oprocentowania, zgodną z aktualnie obowiązującymi warunkami rynkowymi.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem to taki kredyt, gdy wysokość raty po uwzględnieniu odsetek nie zmienia się przez określony czas. Kredyty ze stałym oprocentowaniem dotyczą głównie kredytów krótkoterminowych. W przypadku kredytów hipotecznych, stała stopa procentowa obowiązywać może przez 5 lat. Potem warunki umowy ulegają zmianie.

Oprocentowanie stałe, a oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie stałe jest stosowane znacznie rzadziej niż oprocentowanie zmienne. Zmienne zależne jest od aktualnie obowiązujących stopach procentowych. Te ustala regularnie Rada Polityki Pieniężnej.

Oprocentowanie składa się ze stawki WIBOR i marży banku. WIBOR zmienia się co kilka miesięcy, wpływając na wysokość oprocentowania. Przy kredycie ze stałym oprocentowaniem WIBOR w żaden sposób nie zmienia wysokości raty. Kredyt rozliczamy według stałej stopy bazowej.

Ile kosztuje kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Gwarancja niezmienności raty kosztuje. Kredyt ze stałą stopą procentową jest zwykle droższy niż porównywalne zobowiązanie kredytowe ze zmienną stopą procentową. Oprocentowanie stanowi marża banku i stała stopa bazowa, która obowiązuje przez 5 lat. Wartość stopy bazowej określa się w dniu, w którym klientowi wydaje się formularz informacyjny.

CZYTAJ TAKŻE: Pozycjonowanie strony www. 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Co się dzieje po 5 latach obowiązywania stałej stopy oprocentowania?

Gdy minie okres obowiązywania 5 lat stałego oprocentowania, kredyt będzie oprocentowany dalej według zmiennej stopy.

Jakie rozwiązanie bank proponuje po upływie 5 lat stałego oprocentowania? Możliwości są dwie. Pierwsza dotyczy rozliczania kredytu według zmiennej stopy procentowej. Druga to ponowne przeliczenie kredytu i zaproponowanie wysokości oprocentowania na nowym poziomie.

Takich zmian podczas trwania umowy kredytowej nie dotyczą zwykle żadne dodatkowe opłaty czy prowizje. To spora różnica w porównaniu z kredytami ze zmienną stopą. Tutaj każda zmiana zapisów umowy wiąże się z koniecznością zapłacenia dodatkowej opłaty.

Kredyt ze stałą stopą oprocentowania cechuje ryzyko niekorzystnej zmiany stopy. Jeśli stopy procentowe zostały obniżone, to kredytobiorca i tak musi spłacać zobowiązanie, które będzie znacznie droższe niż w przypadku zmiennej stopy.

W przypadku kredytu ze stałą stopą procentową bank może wskazać dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, by go otrzymać. Może to być np. konieczność zakupu nieruchomości z rynku wtórnego albo też spłata wcześniej zaciągniętego kredytu. W tej drugiej opcji kredyt ze stałą stopą jest formą refinansowania dawnego zobowiązania.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!