Zwolnienie lekarskie, zwane często L4, od druku, na którym kiedyś lekarze te zwolnienia wystawiali, jest doskonale każdemu z nas. Nie ma takiej osoby, która kiedyś by z niego nie korzystała. Niezależnie od tego, na jakiej umowie jesteś zatrudniony, jeśli tylko jesteś objęty ubezpieczeniem chorobowym (i minął okres wyczekiwania) możesz skorzystać ze zwolnienia. Czy tak samo jest podczas pobytu w szpitalu?
Sprawdź, kto wystawia i komu przysługuje zwolnienie lekarskie na czas pobytu w szpitalu. Kto je wystawia? Czy jest płatne mniej niż normalne chorobowe? Jak to wygląda u osób po 50. roku życia? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące uzyskiwania zwolnienia i chorobowego szpitalnego.
Spis treści
Zwolnienie lekarskie a zwolnienie szpitalne
Należy podkreślić, że „szpitalne” zwolnienie lekarskie niczym nie różni się od tego „zwykłego”. W obu przypadkach obowiązuje taki sam limit czasowy, przez jaki można z niego korzystać, mają do niego prawo te same osoby i przysługują za nie takie same świadczenia.
Skąd więc przeświadczenie, że istnieją pomiędzy nimi jakieś zasadnicze różnice? Prawdopodobnie bierze się z tego, że jeszcze kilka lat temu rzeczywiście takie różnice istniały. Do końca 2021 roku zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek, wypłacane pracownikowi przebywającemu w szpitalu na czas niezdolności do pracy były niższe, niż te, które otrzymywał, jeśli w trakcie zwolnienia lekarskiego przebywał w domu.
To jednak się zmieniło i od początku 2022 roku pracownik zachowuje prawo do 80 proc. zarówno wynagrodzenia, jak i zasiłku, również podczas hospitalizacji.
Kto wystawia L4 za pobyt w szpitalu?
L4 za pobyt w szpitalu wypisuje lekarz prowadzący lub inna osoba do tego uprawniona.
Kiedy jest wystawiane L4 ze szpitala?
Co ważne dla pracodawcy, L4 ze szpitala może być wystawione nie „z góry”, jak zwykłe zwolnienie, a nawet w ostatni dzień pobytu ubezpieczonego w szpitalu. Jeśli natomiast pobyt w szpitalu miałby potrwać dłużej, lekarz powinien wystawiać zwolnienie co 14 dni, aby zapewnić płynność wypłacania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
Jednak pracownik powinien poinformować pracodawcę o nieobecności w pracy z powodu choroby najszybciej, jak będzie mógł. Co więcej, nie może być to później, niż w drugim dniu nieobecności. Jeśli więc trafisz do szpitala i wiesz już, że będziesz w nim przebywać w dni swojej pracy, natychmiast powiadom o tym pracodawcę.
Oczywiście, są takie przypadki, w których nie ma się możliwości skontaktowania się z pracodawcą. Wówczas należy poinformować go, kiedy tylko taka możliwość się pojawi. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy wskazuje m.in. obłożną chorobę, jako przypadek, który usprawiedliwia brak kontaktu z pracodawcą.
Kiedy już się z nim skontaktujemy powinniśmy przedstawić dokument, który udowadnia, że rzeczywiście przebywamy w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym. Dopóki nie otrzymamy zwolnienia, takim dokumentem będzie zaświadczenie lekarskie.
Czy za pobyt pracownika w szpitalu obowiązuje wynagrodzenie chorobowe?
Ubezpieczonemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za pobyt w szpitalu tak jak w przypadku innej choroby. Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje zarówno na czas leczenia szpitalnego, jak i rekonwalescencji – zarówno w szpitalu, jak i poza nim. Oczywiście, na ten czas pracownik musi mieć wystawione L4.
Ile wynoszą świadczenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu?
Za czas niezdolności pracownika do pracy, niezależnie od tego, czy odbywa on leczenie w szpitalu, czy przebywa w domu, przysługują mu dwa rodzaje świadczenia: wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Dotyczy do oczywiście pracowników ubezpieczonych ubezpieczeniem chorobowym.
Pracownik ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w ciągu jednego okresu zasiłkowego lub przez 14 dni w przypadku osób powyżej 50. roku życia. Wynagrodzenie to wypłaca pracodawca.
Następnie, jeśli pracownik nadal choruje, sprawę przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wypłaca zasiłek chorobowy przez pozostałe dni, aż do osiągnięcia 182 dni kalendarzowych w jednym okresie zasiłkowym. ZUS wypłaca więc zasiłek do 149 dni osobom poniżej 50. roku życia i do 174 dni osobom powyżej 50. roku życia.
Po wyczerpaniu 182 dni, przez które przysługuje zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe, pracownik może uzyskiwać świadczenie rehabilitacyjne, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.
Zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek z powodu czasowej niezdolności do pracy przysługują w wymiarze:
– 80 proc. wynagrodzenia – w większości przypadków;
– 100 proc. wynagrodzenia, jeżeli niezdolność do pracy:
- przypada w okresie ciąży;
- powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
- powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Czy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu jest niższy?
Nie, zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek chorobowy w przypadku pobytu w szpitalu jest taki sam, jak w przypadku chorowania w domu. W obu przypadkach osobie na L4 przysługuje wynagrodzenie a później zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. jej wynagrodzenia. Sytuacja wygląda w ten sposób od 2022 roku.
Wcześniej, do końca 2021 roku rzeczywiście wynagrodzenie lub zasiłek za dni zwolnienia lekarskiego spędzone w szpitalu rzeczywiście było niższe i wynosiło 70, zamiast 80 proc. wynagrodzenia.
Czego nie można robić w trakcie hospitalizacji?
Podczas hospitalizacji, jeśli chcemy zachować prawo do zasiłku, musimy przestrzegać takich samych zasad, jakie obowiązują każdego pracownika prebywającego na zwolnieniu lekarskim. Bardzo ważne jest więc, aby nie podejmować żadnej pracy zarobkowej. Lepiej więc powstrzymać się od sprawdzania służbowych maili, nawet jeśli ta wizja jest kusząca podczas długich godzin przeleżanych w szpitalnym łóżku.
Jak rozliczyć L4 szpitalne pracownika?
L4 za pobyt w szpitalu rozliczane jest w taki sam sposób jak zwykle zwolnienie lekarskie pracownika. W programie księgowym Mała Księgowość nieobecność pracownika z tego powodu wprowadzasz w zakładce 'Ewidencja czasu pracy’, gdzie po wybraniu odpowiedniego pracownika i daty, oznaczasz jego nieobecność jako 'L4′.