Leasing na używany samochód. Jak to działa?

Najczęściej myślimy o leasingu w kategorii samochodów nowych. Warto jednak wiedzieć, że leasing samochodu używanego może być równie atrakcyjny.

Leasing jest jedną z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców opcji finansowania samochodu. W największym uproszczeniu leasing polega na tym, że firma leasingowa kupuje i płaci za wybrany przez przedsiębiorcę samochód, a ten może go użytkować w zamian za comiesięczne raty. Co ważne, na koniec umowy leasingu, samochód można wykupić. Umowa zakłada, że jest to najczęściej 1-20 proc. wartości pojazdu. Wtedy samochód staje się własnością przedsiębiorcy. O leasingu sporo piszemy w kilku poprzednich materiałach. Zachęcamy do zapoznania się również z nimi.

Leasing na używany samochód – jak działa?

Rozważając leasing jako opcję finansowania, najczęściej myślimy o leasingu nowego pojazdu. Tymczasem świetnym wyborem może być leasing na używany samochód. Działa on praktycznie tak samo, choć oczywiście mogą tutaj zaistnieć pewne ograniczenia. Choćby te związane z maksymalnym wiekiem pojazdu, który ma być sfinansowany.

Oczywiście dokładne warunki leasingu „używek” określają poszczególne firmy leasingowe. Dobrze jest jednak założyć, że samochód nie starszy niż sześcioletni powinniśmy móc wyleasingować raczej bez kłopotów. Trzeba jednak zaznaczyć, że najczęściej leasinguje się używane pojazdy, które mają maksymalnie 3-4 lata. Im starszy samochód, tym krótszy będzie możliwy na spłatę rat.

CZYTAJ TAKŻE: Samochód w leasingu – jak rozliczyć?

Leasing na używany samochód – maksymalny okres leasingu

Ogólna zasada zakłada, że łączny czas okresu leasingu i wieku pojazdu nie powinien łącznie przekroczyć 8 lat. W związku z tym sześcioletnie auto sfinansujemy maksymalnie na 2 lata, pięcioletni na 3 lata itd. Oczywiście zdarzają się firmy leasingowe, w których ten czas można wydłużyć do 10 lat, ale jednocześnie musimy być świadomi, że są to wyjątki.

Leasing samochodu używanego od samochodu nowego może różnić też wysokość wpłaty własnej. O ile samochód nowy możemy odebrać bez konieczności wpłaty własnej, to w przypadku „używek” trzeba posiadać przynajmniej 15-20% wartości samochodu.

Na jakość oferty leasingu auta używanego ma też wpływ to, kto dany samochód sprzedaje. Najlepiej jeśli będzie to samochód od autoryzowanego dealera. Na kolejnych miejscach są komisy, a także firmy importujące samochody.

CZYTAJ TAKŻE: Leasing operacyjny, leasing finansowy. Różnice

Bardzo ważne będzie też to jaki dokument zostanie wystawiony przy zakupie pojazdu. Najlepiej jeśli będzie to pełna faktura VAT. Sporo komisów wystawia dokument faktura VAT marża, co może utrudnić realizację takiego finansowania.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej
Leasing na używany samochód – leasing auta z zagranicy

Ograniczona liczba nowych samochodów na rynku, zaburzone łańcuchy dostaw powodują, że sporym zainteresowaniem cieszą się auta pochodzące z zagranicy.

I tu pojawia się pytanie: czy możliwy jest leasing auta z zagranicy? Tak, jest to możliwe, ale będzie trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku samochodu krajowego.

Zdecydowanie najdroższą opcją będzie zakup z zagranicy samochodu bezpośrednio przez firmę leasingową. O takim rozwiązaniu warto myśleć w przypadku bardzo drogich samochodów.

Drugą możliwością jest wyjazd za granicę po samochód, kupno go za gotówkę i uzyskanie leasingu zwrotnego. Mówiąc wprost, sami kupujemy auto, które potem „odkupuje” od nas firma leasingowa, a my spłacamy raty leasingowe.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wykupić samochód z leasingu? Nowe zasady

Trzecią możliwością jest sprowadzenie samochodu z zagranicy za pośrednictwem komisu. Ten sposób powoduje, że komis doliczy sobie dodatkową marżę, za sprzedaż samochodu w Polsce.

Leasing na używany samochód – jak to sfinansować?

Im starszy samochód, tym trudniej będzie uzyskać na niego finansowanie w formie leasingu. W niektórych wypadkach korzystniejsze może okazać się skorzystanie z kredytu bankowego na zakup samochodu.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!