fbpx

Samochód w leasingu – jak rozliczyć?

Samochód finansowany leasingiem to wciąż popularna forma korzystania z auta przez przedsiębiorców. Polski Ład zmienił trochę zasady wykupu pojazdu na koniec umowy leasingu. Sam proces rozliczania samochodu w leasingu zmienił się niewiele.

Co to jest leasing?

Leasing to umowa, na mocy której przedsiębiorca może korzystać z danej rzeczy (w naszym przykładzie samochodu), ale właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, która ten samochód kupuje i przekazuje do dyspozycji przedsiębiorcy. Leasing pozwala więc na użytkowanie pojazdu bez konieczności wykładania dużych środków na początek. Płacimy comiesięczne raty i korzystamy z samochodu. Dodatkowo raty leasingowe możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu co skutecznie obniża podatek do zapłaty. Inne wydatki, jak paliwo wykorzystywane w samochodzie leasingowym, również możemy wliczyć w koszty. Podobnie jak wymianę oleju, opony do samochodu, czy myjnię.

I właśnie dlatego przez lata leasing był jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania samochodów, wykorzystywanych zarówno w firmie jak i prywatnie przez przedsiębiorców.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Od 2022, kiedy weszły przepisy związane z tzw. Polskim Ładem, zmieniło się wiele w związku z wykupem pojazdów z leasingu. Samo rozliczanie rat leasingowych odbywa się tak samo jak wcześniej. Zmiana polega na wykupie pojazdu z leasingu. Do tej pory było tak, że przedsiębiorca, który leasingował samochód, mógł na koniec umowy wykupić samochód na własność jako osoba prywatna. Jeśli samochód sprzedaliśmy po 6 miesiącach jako osoba prywatna, nie płaciło się podatku dochodowego.

Styczeń 2022 i Polski Ład spowodował zmianę przepisów. Obecnie jest tak, że jeśli wykupimy samochód z leasingu, to żeby go sprzedać bez podatku dochodowego, musimy „przetrzymać” u siebie samochód 6 lat. Jeśli po wykupie sprzedamy auto wcześniej, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.

Podatek VAT a leasing

Zmiany związane są także z podatkiem VAT. Do tej pory podatek VAT liczyło się od ostatniej raty leasingowej. Jeśli rata ta stanowiła malutki procent wartości samochodu, to płaciło się VAT tylko od tej ostatniej raty. Po zmianach, VAT płacimy od wartości rynkowej samochodu, a nie od kwoty wykupu.

To wszystko spowodowało od razu spore zmiany na rynku leasingu. Jeszcze bardziej popularny niż do tej pory stał się leasing w opcji z wysokim wykupem. Wszystko dlatego, że VAT rozlicza się właśnie od wartości rynkowej samochodu. Wysoki wykup pozwala obniżyć natomiast miesięczne raty.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wykupić samochód z leasingu? Nowe zasady

Sporo klientów wybiera też najem długoterminowy zamiast tradycyjnego leasingu. Taka umowa polega na tym, że samochodu nie wykupujemy na własność.

Wykup z leasingu

Są i tacy przedsiębiorcy, którzy z powodu zmian podatkowych związanych z wykupem próbują obejść sześcioletni okres, po którym można sprzedać samochód. W jaki sposób? Po prostu wykupują samochód z leasingu, a potem przekazują go w darowiźnie osobie bliskiej.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!