Wykup samochodu z leasingu – nowe zasady

Polski Ład wprowadza nowe podejście do wykupu samochodu z leasingu. Jak wygląda teraz wykup samochodu z leasingu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Leasing samochodu to bardzo popularna forma finansowania. Pozwala zaoszczędzić sporo na podatkach. Ostatnio jednak pojawia się wiele pytań związanych z tym, jak wykupić pojazd z leasingu, by nie zapłacić podatku.

Czy wykup samochodu z leasingu jest konieczny?

Jeśli samochód leasinguje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością albo firma działająca w jakiejkolwiek innej formie prawnej odpowiedniej dla osoby prawnej, to jeśli zdecyduje się na wykup pojazdu z leasingu, zawsze będzie to wykup na firmę.

W przypadku jednoosobowej działalności albo spółki cywilnej można wykupić pojazd „na firmę” i wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Wykup samochodu z leasingu może być na osobę prywatną.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład — najważniejsze elementy

Nie ma znaczenia, czy faktura jest na firmę, czy bezpośrednio na osobę prywatną. Jeśli taki samochód sprzedamy później niż po pół roku po wykupie, nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego od tej transakcji.

Jeśli samochód wykupimy z leasingu „na firmę”, dalej będzie można zaliczać do kosztów uzyskania wydatki poczynione w związku z eksploatacją samochodu, w tym część VAT-u (50% lub 75%). Jeżeli wykupimy pojazd na osobę prywatną, to będzie można do kosztów podatkowych zaliczyć 20% wydatków związanych z użytkowaniem go, a także 50% VAT-u.

Faktura wykupu z leasingu

Jeśli wykupujemy samochód z leasingu, to nie ma znaczenia, jakie dane znajdą się na tym dokumencie w przypadku wykupu prywatnego. Nawet jeśli na fakturze będą dane firmy, to nie musimy go w ogóle wprowadzać do działalności.

Jeśli tego nie zrobimy, mamy – jak już stwierdziliśmy – pół roku na jego odsprzedanie, by nie zapłacić podatku. Warto jednak wspomnieć, że praktyka firm leasingowych jest taka, że raczej nie wystawiają one faktur z danymi osób prywatnych. Zwykle są one tymi samymi danymi, które znajdziemy na umowie leasingu, czyli danymi firmowymi.

Zdarza się, że po wykupieniu pojazdu z leasingu przekazuje się go w darowiźnie bliskiej osobie. W takiej sytuacji transakcja taka jest zwolniona z podatku. I tak podatku nie zapłacimy, jeśli samochód zostanie przekazany osobie z I lub II grupy podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Leasing na używany samochód. Jak to działa?

To małżonek, a także zstępni (dzieci, wnukowie), wstępni (rodzice, dziadkowie), a także pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teść, zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków,

Obdarowany musi pamiętać o tym, by samochodu nie odsprzedać przed upływem pół roku. Inaczej będzie musiał rozliczyć podatek. Inna sprawa to podatek VAT. Jeśli nie został on wcześniej odliczony, trzeba będzie go w takiej sytuacji rozliczyć.

Wykup samochodu z leasingu na firmę

Zdecydowanie najprostszym sposobem wykupu samochodu z leasingu jest wykup na firmę. Wprowadzamy go do środków trwałych i odliczamy wydatki. Jeśli zdecydujemy się go sprzedać, to niezależnie od czasu, który minął od wykupu, trzeba będzie od takiej transakcji zapłacić podatek dochodowy i rozliczyć VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Auto w leasingu a stłuczka. Co zrobić?

Wykup samochodu z leasingu od 2022

Od 2022 nie będzie możliwości wykupu prywatnego z leasingu. To wszystko efekt zapisów tzw. Polskiego Ładu. Każdy, kto wykupi samochód do końca 2021 roku, będzie mógł skorzystać z preferencji związanej z brakiem podatku, jeśli auto wykupimy jako osoba prywatna i sprzedamy je nie wcześniej niż po pół roku. Wszystko to powoduje, że spora grupa przedsiębiorców decyduje się na szybsze zakończenie umów leasingu i wykup pojazdu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!