Licencja na transport międzynarodowy dla busów 3,5 t

Licencja na transport międzynarodowy dla busów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t, jest wymagana od maja 2022 roku. Jak ją uzyskać?

Od 21 maja 2022 przedsiębiorcy, którzy zarabiali na transporcie niewielkimi pojazdami, muszą uzyskać licencję na transport międzynarodowy oraz postarać się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Przepis ten nie obowiązuje w przypadku przewozu krajowego.

Transport międzynarodowy busami do 3,5 t

Transport międzynarodowy niewielkimi pojazdami dostawczymi, o dopuszczalnej masie całkowitej przez lata był domeną polskich firm. Ekspresowe dostawy, realizowane głównie na trasach zachodniej Europy pozwoliły zbudować ogromną przewagę krajowych firm transportowych. Niewątpliwą zaletą takiej formy transportu jest nienormowany czas pracy kierowców, co powodowało, że ładunki mogły trafić do odbiorcy bardzo szybko. Niewielki rozmiar samochodów pozwalał też na wjazd w wąskie uliczki i do centrów miast.

Licencja na transport międzynarodowy 3,5 t – wymagania

Żeby otrzymać licencję na transport międzynarodowy pojazdami do 3,5 t trzeba spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim:

  • posiadać stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich;
  • mieć odpowiednie kompetencje zawodowe;
  • być w sytuacji finansowej pozwalającej na wykonywanie działalności.

Siedziba to miejsce, w którym są zgromadzone oryginały dokumentów związanych z działalnością. Są to:

  • umowy przewozowe,
  • dokumenty związane z samochodami,
  • akta pracownicze,
  • dane księgowe,
  • wszelkie inne dane konieczne do wykonywania przewozu.

Lokalizacja siedziby decyduje też o tym, gdzie samochody będą wracały do bazy, a także o tym, jakie podatki zapłaci przedsiębiorca i pod jakie prawo krajowe będzie podlegał.

Licencja na transport międzynarodowy – kto ją wydaje?

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydaje starosta lub Główny Inspektor Transportu Drogowego. Główny Inspektor Transportu Drogowego wydaje też licencje wspólnotowe. Wniosek składa się osobiście w urzędzie, poprzez wysłanie go pocztą albo przesyłając wniosek elektroniczny.

Licencja na transport międzynarodowy – kto może ją dostać?

Otrzymanie licencji na transport międzynarodowy wymaga dysponowania przynajmniej jednym pojazdem. Przedsiębiorca nie musi być właścicielem pojazdu. Może samochód wynajmować lub leasingować. Właściciel firmy transportowej musi też mieć bazę eksploatacyjną. Chodzi o lokalizację, do której przedsiębiorca ma dostęp w sposób ciągły wyposażone w miejsce postojowe, miejsce naprawy pojazdu albo konserwacji auta. Liczba miejsc parkingowych to przynajmniej 1/3 liczby zgłoszonych pojazdów.

Żeby móc wykonywać zawód przewoźnika drogowego trzeba też cechować się dobrą reputacją. O co chodzi? Nie można być skazanym za poważne przestępstwa, w związku z tym trzeba do dokumentacji dołączyć informację z Krajowego Rejestru Karnego. Przedsiębiorca musi też mieć pieniądze na działalność. Musi mieć rezerwę finansową w wysokości 9000 euro na pierwszy pojazd i 5 000 euro na każdy następny w przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony, a 900 euro na każdy pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 t. Potwierdza się to poprzez przedstawienie sprawozdania finansowego albo potwierdzenia gwarancji bankowej lub ubezpieczenia zawodowego. Gdy mamy do czynienia tylko z samochodami o dmc 3,5 t, to gwarancja wynosi 1800 euro na pierwsze auto i 900 euro na kolejne.

Przedsiębiorca musi mieć w zespole osobę, która zarządza transportem. Może to być właściciel, udziałowiec lub pracownik. Można też skorzystać z takich kompetencji osoby spoza firmy, na podstawie odpowiedniej umowy.

Przeczytaj więcej i poznaj lepiej prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!