Licencja na transport międzynarodowy dla busów 3,5 t

Licencja na transport międzynarodowy dla busów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t, jest wymagana od maja 2022 roku. Jak ją uzyskać?

Od 21 maja 2022 przedsiębiorcy, którzy zarabiali na transporcie niewielkimi pojazdami, muszą uzyskać licencję na transport międzynarodowy oraz postarać się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Przepis ten nie obowiązuje w przypadku przewozu krajowego.

Transport międzynarodowy busami do 3,5 t

Transport międzynarodowy niewielkimi pojazdami dostawczymi, o dopuszczalnej masie całkowitej przez lata był domeną polskich firm. Ekspresowe dostawy, realizowane głównie na trasach zachodniej Europy pozwoliły zbudować ogromną przewagę krajowych firm transportowych. Niewątpliwą zaletą takiej formy transportu jest nienormowany czas pracy kierowców, co powodowało, że ładunki mogły trafić do odbiorcy bardzo szybko. Niewielki rozmiar samochodów pozwalał też na wjazd w wąskie uliczki i do centrów miast.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Licencja na transport międzynarodowy 3,5 t – wymagania

Żeby otrzymać licencję na transport międzynarodowy pojazdami do 3,5 t trzeba spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim:

  • posiadać stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich;
  • mieć odpowiednie kompetencje zawodowe;
  • być w sytuacji finansowej pozwalającej na wykonywanie działalności.

Siedziba to miejsce, w którym są zgromadzone oryginały dokumentów związanych z działalnością. Są to:

  • umowy przewozowe,
  • dokumenty związane z samochodami,
  • akta pracownicze,
  • dane księgowe,
  • wszelkie inne dane konieczne do wykonywania przewozu.

Lokalizacja siedziby decyduje też o tym, gdzie samochody będą wracały do bazy, a także o tym, jakie podatki zapłaci przedsiębiorca i pod jakie prawo krajowe będzie podlegał.

Licencja na transport międzynarodowy – kto ją wydaje?

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydaje starosta lub Główny Inspektor Transportu Drogowego. Główny Inspektor Transportu Drogowego wydaje też licencje wspólnotowe. Wniosek składa się osobiście w urzędzie, poprzez wysłanie go pocztą albo przesyłając wniosek elektroniczny.

Licencja na transport międzynarodowy – kto może ją dostać?

Otrzymanie licencji na transport międzynarodowy wymaga dysponowania przynajmniej jednym pojazdem. Przedsiębiorca nie musi być właścicielem pojazdu. Może samochód wynajmować lub leasingować. Właściciel firmy transportowej musi też mieć bazę eksploatacyjną. Chodzi o lokalizację, do której przedsiębiorca ma dostęp w sposób ciągły wyposażone w miejsce postojowe, miejsce naprawy pojazdu albo konserwacji auta. Liczba miejsc parkingowych to przynajmniej 1/3 liczby zgłoszonych pojazdów.

Żeby móc wykonywać zawód przewoźnika drogowego trzeba też cechować się dobrą reputacją. O co chodzi? Nie można być skazanym za poważne przestępstwa, w związku z tym trzeba do dokumentacji dołączyć informację z Krajowego Rejestru Karnego. Przedsiębiorca musi też mieć pieniądze na działalność. Musi mieć rezerwę finansową w wysokości 9000 euro na pierwszy pojazd i 5 000 euro na każdy następny w przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony, a 900 euro na każdy pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 t. Potwierdza się to poprzez przedstawienie sprawozdania finansowego albo potwierdzenia gwarancji bankowej lub ubezpieczenia zawodowego. Gdy mamy do czynienia tylko z samochodami o dmc 3,5 t, to gwarancja wynosi 1800 euro na pierwsze auto i 900 euro na kolejne.

Przedsiębiorca musi mieć w zespole osobę, która zarządza transportem. Może to być właściciel, udziałowiec lub pracownik. Można też skorzystać z takich kompetencji osoby spoza firmy, na podstawie odpowiedniej umowy.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej i poznaj lepiej prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!