Mikrorachunek podatkowy. Jak działa?

Mikrorachunek podatkowy, znany też jako indywidualny rachunek podatkowy służy do opłacania podatków. Każdy podatnik ma swój własny mikrorachunek. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Jak działa mikrorachunek? Czym jest mikrorachunek podatkowy? Skąd podatnik może wziąć jego numer? Jakie mogą pojawić się z nim problemy? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Jak działa mikrorachunek?

Zasada działania podobna jest do tego, w jaki sposób rozliczamy się np. z gazownią, czy firmą energetyczną. Jako klienci tych instytucji płatność za dostarczane ciepło, czy energię regulujemy na rachunek bankowy, który jest przypisany wyłącznie do nas.

Dzięki temu system monitorujący płatności jest w stanie od razu stwierdzić, czy płatność została dokonana i czy faktycznie jest ona zrealizowana w odpowiedniej wysokości.

Podobnie jest w przypadku mikrorachunku podatkowego. Każdy ma indywidualny numer podatkowy, dzięki któremu rozlicza się z urzędem skarbowym. Jeszcze w 2020 roku każdy podatnik wpłacał podatek na konto urzędu skarbowego.

Biorąc pod uwagę, że każdy urząd miał przynajmniej kilka rachunków bankowych, o pomyłkę nie było trudno. Jeśli należność podatkowa dotyczyła podatku VAT, a przelaliśmy ją na konto, którym rozliczano podatek dochodowy, pojawiał się problem.

Urząd skarbowy nie może sam przeksięgować wpłaty, stąd trzeba było wystąpić z prośbą o takie przeksięgowanie. Jeśli pomyłka nie zauważyliśmy szybko, przez przypadek można było sobie zrobić zaległość.

Skąd wziąć numer mikrorachunku podatkowego?

Po wprowadzeniu mikrorachunku podatkowego każdy podatnik musi regulować podatki na ten jeden numer. Numer mikrorachunku jest przypisany do podatnika na stałe. Można powiedzieć, że jest niezmienny tak jak numer PESEL, czy numer NIP. Niezależnie od tego, w jakim miejscu przedsiębiorca będzie rozliczał podatki, to numer mikrorachunku będzie taki sam.
Numer rachunku podatkowego generuje urząd skarbowy. Można go też pobrać z generatora znajdującego się na stronie generator mikrorachunku podatkowego (podatki.gov.pl).

Wystarczy podać PESEL lub NIP, a system wygeneruje nam mikrorachunek podatkowy. Warto wiedzieć, że część banków obsługujących konta firmowe ma tak skonstruowany system transakcyjny, że po wybraniu opcji przelew do urzędu skarbowego numer mikrorachunku automatycznie podstawia się w miejsce do wpisania odbiorcy przelewu.

Nadpłata z urzędu skarbowego. Jak będzie rozliczona?

Jeśli zdarzy się, że mamy nadpłatę z urzędu skarbowego, to trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji nie trafi ona na mikrorachunek podatkowy, a na numer konta firmowego wskazanego w zgłoszeniu rejestracyjnym. Na mikrorachunek podatkowy płacimy podatki PIT, CIT i VAT. Nie rozliczamy na nim karty podatkowej, VAT-14 i VAT w imporcie. Te podatki rozlicza się cały czas na rachunki bankowe konkretnych urzędów skarbowych.

Problem z mikrorachunkiem

Przy generowaniu mikrorachunku podajemy NIP lub PESEL. Każdy, kto prowadzi firmę, w kontaktach z urzędem skarbowym powinien używać numeru NIP. Może się okazać, że podczas generowania mikrorachunku system wskaże nam inny numer, gdy robimy za pomocą PESEL-u, a inny, gdy robimy to NIP-em.

W takim przypadku nie ma znaczenia, który z numerów zastosujemy. Ważne, że system dobrze nas zidentyfikuje. Wskazane wyżej podatki należy rozliczać przy użyciu mikrorachunku. Jeśli wykonamy przelew na inny numer rachunku, pieniądze wrócą na nasze konto.

Rozliczanie podatków za pracowników

Jeśli rozliczamy podatki za pracowników, to przedsiębiorca musi to zrobić na swój indywidualny numer podatkowy, a nie na mikrorachunki pracowników.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!