Jak udowodnić, że dług jest przedawniony?

Niezależnie od tego, czego dotyczy dług, warto wiedzieć, że w pewnym momencie takie roszczenie się przedawnia. Trzeba będzie jednak to udowodnić. Jak udowodnić, że dług jest przedawniony?

Zastanawiasz się, jak udowodnić, że dług jest przedawniony? Na co należy zwrócić uwagę? Jaki jest okres przedawnienia długu? Jaki jest dług przedawnienia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie ważne informacje.

Jak udowodnić, że dług jest przedawniony? Okres przedawnienia

Podstawowa zasada wynikająca z kodeksu cywilnego mówi o tym, że dług przedawnia się w ciągu 6 lat. Jeśli dług jest związany z prowadzeniem działalności, czyli dotyczy wszystkich świadczeń biznesowych, to wtedy okres przedawnienia wynosi trzy lata. Termin przedawnienia liczy się od daty wymagalności roszczenia.

Data wymagalności to czas na zapłatę określony na fakturze, rachunku lub innym dokumencie potwierdzającym daną transakcję, lub jest określona w umowie kredytowej. W momencie, gdy nie spłacimy zobowiązania, wierzyciel może oddać sprawę do sądu i w ten sposób dochodzić spłaty wierzytelności.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Złożenie pozwu o zapłatę powoduje, że datą wymagalności staje się data złożenia pozwu. Czasem data wymagalności to dzień, w którym wypowiedziany został kredyt czy inne świadczenie ciągłe. W takiej sytuacji całość zadłużenia podlega natychmiastowej wykonalności.

I tak w przypadku kredytu lub pożyczki okres przedawnienia mija po 3 latach, od dnia, w którym trzeba było ją spłacić. W przypadku debetu na koncie przedawnienie rozpoczyna się po 2 latach od daty określonej w umowie. Jeśli mamy tytuł wykonawczy, to przedawnienie to 6 lat. Opłata karna np. za jazdę bez biletu przedawnia się po roku. Sprawy podatkowe przedawniają się po 5 latach, podobnie jak składki ZUS, dla których termin przedawnienia do 5 lat.

Jak przerwać bieg przedawnienia?

Żeby dług się nie przedawnił tak szybko można wykonać kilka czynności. Taką moc ma np. mediacja, czy wniosek o rozłożenie długu na raty albo też podpisanie ugody. Przedawnienie przerywa się w momencie złożenia pozwu, nadania klauzuli wierzytelności albo wszczęcia egzekucji komorniczej.

Co to jest zarzut przedawnienia długu?

Jeśli wobec dłużnika prowadzone jest postępowanie sądowe, to może on podnieść zarzut przedawnienia. Co ważne, nie wystarczy po prostu poinformować wierzyciela o tym, że dług jest przedawniony.

To wierzyciel musi udowodnić, że dług się nie przedawnił. Jeśli braku przedawnienia nie uda się udowodnić, to przedawnienie orzekane jest z urzędu. Trzeba jednak pamiętać, że taka zasada nie ma zastosowania dla spraw dotyczących długów firma-firma, a także konsument-konsument.

CZYTAJ TAKŻE: Podatki przedsiębiorców w 2022

Dzwoni windykator ze starym długiem. Co robić?

Jeśli otrzymamy informację z firmy windykacyjnej o długu do spłacenia, to nawet jeśli jest przedawniony, firma windykacyjna będzie chciała dać możliwość rozłożenia spłaty na raty. Jeśli na takie rozwiązanie przystaniemy, jest to równoznaczne z potwierdzeniem swojego zadłużenia.

Jednocześnie przerywamy bieg przedawnienia, więc firma windykacyjna może całkowicie legalnie domagać się spłaty długu. Jeśli jednak mamy dług, ale ukrywamy się przed wierzycielem, to możemy się o nim dowiedzieć dopiero na etapie egzekucji komorniczej. A wtedy na reakcję może być zdecydowanie zbyt późno.

Nakaz zapłaty, a przedawnienie

Czy nakaz zapłaty przerywa okres przedawnienia? Jeśli mamy nakaz zapłaty, to przedawnia się ono po okresie 6 lat. Oznacza to dokładnie to, że jeśli jako wierzyciel mamy w ręku nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, to w ciągu 6 lat powinniśmy wszcząć egzekucję. Jeśli tego nie zrobimy, to dług się przedawnia.

Żeby dług został uznany za przedawniony, wystarczy, że wierzyciel nie wykona żadnej czynności przez okres 3 lub 6 lat.

Czy dług przedawniony znika?

Nawet jeśli dług jest przedawniony, nie oznacza to, że jest umorzony. W takiej sytuacji dług formalnie istnieje. Nie można jednak przeprowadzić przymusowej windykacji, żeby go odzyskać.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa wykup wierzytelności?

Jak więc udowodnić przedawnienie długu? Przede wszystkim, jeśli jesteśmy o takim fakcie przekonani, to musimy zarzut przedawnienia podnieść przed sądem. Na złożenie takiego sprzeciwu mamy 14 dni od odebrania nakazu zapłaty lub innego pisma z sądu stwierdzającego konieczność zapłaty.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się spodziewać kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może podejrzewać, że jego pracownik, który poszedł na „chorobowe”, w rzeczywistości ma się dobrze, a nawet wykonuje dodatkową pracę zarobkową. Zawiadomi ZUS, a...

Podpis elektroniczny PDF. Jak podpisać dokument PDF e-podpisem?

Podpis elektroniczny to narzędzie, które zrewolucjonizowało świat administracji i biznesu. Pozwala ono na w pełni zdalny obieg dokumentów, co znacznie usprawnia i ułatwia ten...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!