Jak rozliczać najem prywatny 2022?

Od 2022 najem prywatny rozlicza się na innych zasadach niż do tej pory. Zmiany w prawie wprowadza Polski Ład. Najbardziej znaczącym elementem jest ujednolicenie najmu prywatnego i opodatkowanie go wyłącznie ryczałtem.

Najem nieruchomości jest jednym z popularniejszych sposobów na zabezpieczenie majątku przed inflacją. Jak każda inwestycja, także i najem ma zalety i wady. Warto jednak pamiętać, by wszelkie pożytki uzyskane z wynajmowania nieruchomości, opodatkować. Od 2022 roku jest to zdecydowanie łatwiejsze. Co nie znaczy korzystniejsze.

Jak rozliczać najem?

Do tej pory dochody z najmu można było rozliczać według skali podatkowej lub ryczałtowo. W tej pierwszej opcji można było zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki poniesione w związku z utrzymaniem nieruchomości. Chociażby czynsz czy drony remont. Odliczać można było też amortyzację, czyli w największym skrócie utratę wartości nieruchomości w czasie.

Polski Ład uprościł zdecydowanie sposób opodatkowania najmu prywatnego. Najem prywatny może być opodatkowany wyłącznie ryczałtem. Jeśli kontynuuje się rozliczanie najmu, to można do końca 2022 roku skorzystać jeszcze z rozliczenia na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej).

CZYTAJ TAKŻE: Tabela stawek ryczałtu 2022 r. Jak rozliczyć ryczałt

Art. 2 ust. 1a ustawy o ryczałcie zakłada, że przychody z tytułu: najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, oraz dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane są na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatek od najmu prywatnego

Zapisy dotyczące opodatkowania najmu prywatnego odnoszą się zarówno do tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i tych, którzy są właścicieli firm. To ważna zmiana, ponieważ jasno wskazuje, w jaki sposób rozliczyć podatek od nieruchomości. Jeszcze do niedawna zdarzały się sytuacje, że najem prywatny uznawany był za działalność gospodarczą.

Wszystko dlatego, że spełniał warunek powtarzalności i ciągłości, a przede wszystkim zarobkowania. To wszystko powodowało, że najem prywatny traktowano jako biznes, co wykluczało możliwość rozliczania ryczałtem. Od 1 stycznia 2021 dano jednak taką możliwość. Od 2022 natomiast najem prywatny możemy rozliczać tylko ryczałtem. I nijak inaczej.

Najem prywatny – stawki ryczałtu

Ryczałt charakteryzuje się tym, że rozliczamy stałą stawkę procentową od wszystkich środków z najmu, które wpłyną na konto. Dla przychodu do 100 000 zł rocznie stosuje się ryczałt 8,5%. Nadwyżka ponad 100 000 zł opodatkowana jest ryczałtem 12,5%.

Warto pamiętać, że przepisy dotyczące najmu prywatnego nie dotyczą tylko najmu mieszkań. Inna ważną kwestią jest to, że zarabiając w ramach najmu prywatnego, nie musimy płacić składek zdrowotnych, ani składek ubezpieczenia społecznego.

Czy najem prywatny trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Jeśli uzyskujemy przychody z najmu i rozliczamy je ryczałtem, to nie trzeba składać żadnych dodatkowych deklaracji do urzędu skarbowego. Wystarczy, że do 20. dnia następnego miesiąca opłacimy odpowiednią kwotę podatku. Podatek wpłaca się na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!