Jak rozliczać najem prywatny 2022?

Od 2022 najem prywatny rozlicza się na innych zasadach niż do tej pory. Zmiany w prawie wprowadza Polski Ład. Najbardziej znaczącym elementem jest ujednolicenie najmu prywatnego i opodatkowanie go wyłącznie ryczałtem.

Najem nieruchomości jest jednym z popularniejszych sposobów na zabezpieczenie majątku przed inflacją. Jak każda inwestycja, także i najem ma zalety i wady. Warto jednak pamiętać, by wszelkie pożytki uzyskane z wynajmowania nieruchomości, opodatkować. Od 2022 roku jest to zdecydowanie łatwiejsze. Co nie znaczy korzystniejsze.

Jak rozliczać najem?

Do tej pory dochody z najmu można było rozliczać według skali podatkowej lub ryczałtowo. W tej pierwszej opcji można było zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki poniesione w związku z utrzymaniem nieruchomości. Chociażby czynsz czy drony remont. Odliczać można było też amortyzację, czyli w największym skrócie utratę wartości nieruchomości w czasie.

Polski Ład uprościł zdecydowanie sposób opodatkowania najmu prywatnego. Najem prywatny może być opodatkowany wyłącznie ryczałtem. Jeśli kontynuuje się rozliczanie najmu, to można do końca 2022 roku skorzystać jeszcze z rozliczenia na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej).

CZYTAJ TAKŻE: Tabela stawek ryczałtu 2022 r. Jak rozliczyć ryczałt

Art. 2 ust. 1a ustawy o ryczałcie zakłada, że przychody z tytułu: najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, oraz dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane są na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatek od najmu prywatnego

Zapisy dotyczące opodatkowania najmu prywatnego odnoszą się zarówno do tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i tych, którzy są właścicieli firm. To ważna zmiana, ponieważ jasno wskazuje, w jaki sposób rozliczyć podatek od nieruchomości. Jeszcze do niedawna zdarzały się sytuacje, że najem prywatny uznawany był za działalność gospodarczą.

Wszystko dlatego, że spełniał warunek powtarzalności i ciągłości, a przede wszystkim zarobkowania. To wszystko powodowało, że najem prywatny traktowano jako biznes, co wykluczało możliwość rozliczania ryczałtem. Od 1 stycznia 2021 dano jednak taką możliwość. Od 2022 natomiast najem prywatny możemy rozliczać tylko ryczałtem. I nijak inaczej.

Najem prywatny – stawki ryczałtu

Ryczałt charakteryzuje się tym, że rozliczamy stałą stawkę procentową od wszystkich środków z najmu, które wpłyną na konto. Dla przychodu do 100 000 zł rocznie stosuje się ryczałt 8,5%. Nadwyżka ponad 100 000 zł opodatkowana jest ryczałtem 12,5%.

Warto pamiętać, że przepisy dotyczące najmu prywatnego nie dotyczą tylko najmu mieszkań. Inna ważną kwestią jest to, że zarabiając w ramach najmu prywatnego, nie musimy płacić składek zdrowotnych, ani składek ubezpieczenia społecznego.

Czy najem prywatny trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Jeśli uzyskujemy przychody z najmu i rozliczamy je ryczałtem, to nie trzeba składać żadnych dodatkowych deklaracji do urzędu skarbowego. Wystarczy, że do 20. dnia następnego miesiąca opłacimy odpowiednią kwotę podatku. Podatek wpłaca się na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!