Przychód i dochód – czym się różnią?

Przychód i dochód często traktowane są tak samo, choć są zupełnie innymi terminami. Pojęcia te są ważne szczególnie w kontekście podatkowym. Oto wyjaśnienie, co to jest przychód, co to jest dochód i w jakich sytuacjach używa się przychodu, a kiedy dochodu.

Przychód i dochód nie są pojęciami, które znaczą to samo. Tymczasem zdarza się, że traktuje się je zamiennie. Często też są mylone. Najprościej rzecz ujmując, jednym i drugim pojęciem określa się zarobki. Tymczasem warto wiedzieć, że niewłaściwe używanie jednego z pojęć może mieć spore konsekwencje. Przede wszystkim na gruncie rozliczeń podatkowych.

Przychód i dochód – podatek dochodowy

Dla przedsiębiorcy oba pojęcia są nie mniej ważne. Pamiętać trzeba jednak, że podatek dochodowy oblicza się przede wszystkim od dochodu. Część świadczeń rozliczanych jest natomiast od przychodu.

Przychód i dochód – co to jest przychód?

Przychód są to wszystkie pieniądze, które otrzymujemy. Mogą to być pieniądze ze stosunku pracy, czy pracy nakładczej, a także działalności wykonywanej osobiście, wynajmu lub sprzedaży nieruchomości. Przychód to nie są pieniądze, którymi w całości dysponujemy. Od przychodu musimy jeszcze odliczyć koszty, po których odjęciu jesteśmy w stanie obliczyć dochód.

Przychód dla przedsiębiorcy to te kwoty, które są należne, ale niekoniecznie zostały już otrzymane. Mówiąc inaczej, jeśli przedsiębiorca sprzedał określony produkt lub usługę, wystawił fakturę, ale jeszcze nie dostał zapłaty, to tą kwotą będziemy już uznawać za przychód, a co za tym idzie, będzie ona miała wpływ na wysokość podatku.

Taka sytuacja może powodować spore zatory płatnicze. Mamy bowiem zaksięgowany przychód, ale pieniędzy nie otrzymaliśmy, a musimy zapłacić podatek. Szczególnym kłopotem może to być w przypadku podatników VAT. Podatek VAT trzeba rozliczyć nawet wtedy, gdy nie otrzymaliśmy jeszcze płatności.

Przychód i dochód – dochód

Dochód to w największym uproszczeniu przychód pomniejszony o koszty. Z dochodem mamy do czynienia, gdy kwota przychodu jest wyższa niż koszty uzyskania przychodu.

Jeśli fryzjer ostrzyże dwóch klientów i od każdego weźmie po 100 zł, a produkty zużyte do ich obsługi kosztowały w sumie 20 zł, to przychód fryzjera to 200 zł, a dochód 180 zł. Jeśli jednak zużył więcej produktów (np. za 250 zł), to choć przychód to 200 zł, fryzjer nie odnotuje dochodu.

Przychód i dochód – co to są koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu pozwalają nam obliczyć dochód. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodu to wszystkie koszty, które ponieśliśmy w celu osiągnięcia przychodów, zachowania ich lub zabezpieczenia.

W przypadku działalności gospodarczej kosztami uzyskania przychodu będą te wydatki, które zostały poniesione w związku z prowadzoną działalnością. Wysokość kosztów uzyskania przychodu zależy od rodzaju prowadzonego biznesu. Jeśli koszty prowadzenia biznesu są zbyt wysokie, to biznes przynosi straty.

W przypadku działalności gospodarczej wszystkie wydatki, które mają być kosztami uzyskania przychodu, trzeba odpowiednio udokumentować. Można to zrobić fakturą, rachunkiem, notą odsetkową. Koszem działalności może być wszystko, co jest związane z prowadzeniem działalności. Najczęściej „w koszty” możemy wliczyć zakup komputera, wynajem lokalu, usługi księgowe, wydatki na samochód używany w działalności gospodarczej.

Przychód i dochód – podatki od przychodu

Najczęściej podatek płacimy od dochodu. Są jednak sytuacje, gdy podatek jest obliczany od przychodu. Wtedy płacimy go ryczałtem. Zdarza się tak, chociażby w przypadku czerpania korzyści z najmu. Sam podatek jest niski, ale nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!