Jak działa franczyza?

Franczyza to prowadzenie biznesu pod marką innej firmy, która „użycza” swojego logotypu i modelu biznesowego. Na czym polega franczyza? Co się opłaca?

Jeśli chcesz założyć własny biznes, sporo czasu spędzasz na tym, by obliczyć rentowność, znaleźć sposób na pozyskanie klientów, wybrać odpowiednią lokalizację i ergonomiczne wyposażenie. Im mniej doświadczenia w biznesie mamy, tym więcej rzeczy musimy przemyśleć. Zamiast od początku budować swój biznes, można skorzystać z doświadczeń innych i uruchomić biznes we franczyzie.

Na czym polega franczyza?

Franczyza (ang. franchising) to forma prowadzenia działalności gospodarczej, gdy jedna z firm (franczyzodawca) ma rozpoznawalną markę i sprawdzony model biznesowy przekazuje konkretną wiedzę na temat prowadzenia takiej samej firmy w zamian za wynagrodzenie. Omyłkowo bywa nazywana „franszczyzna”. Franczyzobiorca udostępnia nazwę i sposób prowadzenia firmy.

Jak działa franczyza?

Franczyzobiorca musi przestrzegać określonych reguł działania danej marki i dzielić się zyskami. Franczyza pozwala znacząco ograniczyć ryzyko działalności gospodarczej. Biznesy franczyzowe oferowane są w wielu branżach.

Franczyza opiera się na umowie franczyzy. Określa ona zobowiązania franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Mogą one określać np. sposób wystroju sklepu czy to, w jaki sposób obsługujemy klientów.

CZYTAJ TAKŻE: Jak szukać pomysłu na biznes?

Na rynku funkcjonują różne rodzaje franczyzy. Franczyza przemysłowa polega na tym, że franczyzodawca udostępnia konkretną technologię produkcji. W przypadku franczyzy dystrybucyjnej franczyzobiorca sprzedaje towary, które wyprodukował franczyzodawca. Towar sprzedaje się w punkcie przygotowanym według wytycznych franczyzodawcy.

Franczyza – co się opłaca?

Sukces w biznesie opartym na franczyzie zależy w dużej mierze od tego, jakiego partnera dobierzemy sobie do współpracy. W momencie przystąpienia do sieci często trzeba wpłacić wpłatę początkową.

Jako początkujący przedsiębiorca musisz bardzo dokładnie przemyśleć, czy będziesz w stanie tę opłatę odrobić. Jedna z najbardziej znanych franczyz – McDonald’s wymaga „na dzień dobry” dysponowania kapitałem około 2 mln złotych. Franczyzodawca często pomaga nam jednak określić potencjał danego miejsca.

Ile kosztuje franczyza?

Koszt franczyzy zależy od jej rodzaju. Po pierwsze: koszt zależy od opłaty początkowej. Praktycznie każdy franczyzodawca pobiera taką opłatę. Im popularniejsza marka tym cena może być wyższa.

Dodatkowo franczyzobiorca może być zobowiązany do uiszczania regularnej opłaty marketingowej lub dzielić się zyskiem. Zwykle najtańsze są franczyzy w branżach usługowych. Koszty są niższe, bo nie potrzeba płacić, chociażby za lokal.

Zdarza się, że koszt franczyzy zależny jest od poziomu jej zaawansowania. Przykład? W segmencie gastronomicznym jest kilku operatorów (marek) kawowych. W ramach franczyzy możemy otwierać bar kawowy, małe stoisko kawowe w galerii handlowej albo…wózek kawowy.

CZYTAJ TAKŻE: 5 pomysłów na biznes w 2022

Bar kawowy może kosztować nawet 200 000 zł, stoisko ok. 50-100 000 zł, a wózek kawowy około 20 000 zł. Pod względem kosztów franczyza nie jest raczej zróżnicowana terytorialnie.

Niezależnie od tego, w jakim regionie Polski chcemy uruchomić dany biznes franczyzowy, opłata w przypadku konkretnej firmy będzie jednakowa. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wybrane marki mogą określić wyłączność terytorialną dla danego obszaru. Jeśli więc jest to nowa marka franczyzowa na rynku, dobrze będzie zgłosić swoją kandydaturę jak najszybciej.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!