Opłata akcyzy za samochód sprowadzony z zagranicy

Opłata akcyzy za samochód to jedna z podstawowych formalności, których należy dopilnować, sprowadzając auto z zagranicy. Gdy auto kupowane jest przez pośrednika, to on rozlicza tego typu opłatę.

Opłata akcyzy za samochód to ważna część jego sprowadzenia zza granicy. Od czego zależy jej wysokość? W jaki sposób płaci się akcyzę? W jakich przypadkach może przysługiwać ci zwrot akcyzy?

Opłata akcyzy za samochód – jak zapłacić akcyzę?

Opłata akcyzy za samochód to rzecz konieczna przy sprowadzaniu auta z zagranicy. Jeśli kupujemy samochód z innego kraju, to nic dziwnego, że formalności związane z jego rejestracją będą bardziej złożone niż w przypadku auta krajowego. Nie znaczy, że są one bardzo skomplikowane. Po prostu trzeba będzie dostarczyć większą ilość dokumentów. Ważnym elementem jest akcyza. Trzeba złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić podatek akcyzowy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zapłacić cło od towarów kupowanych za granicą?

Co to jest akcyza?

Akcyza, zwana inaczej podatkiem akcyzowym jest nakładana na wybrane produkty handlowe. Podatek akcyzowy naliczany jest na papierowy, paliwo, a także samochody osobowe.

Opłata akcyzy za samochód

W tym materiale zajmujemy się podatkiem akcyzowym od samochodów. Jakie auta podlegają akcyzie?

Akcyza obejmuje:

  1. import samochodów osobowych, nigdy wcześniej niezarejestrowanych na terenie Polski;
  2. nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, nigdy wcześniej niezarejestrowanych na terenie Polski;
  3. pierwsza sprzedaż samochodu na terytorium kraju (wyprodukowanego na jego terytorium lub od którego nie została zapłacona wcześniej opłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w punktach 1 i 2.

CZYTAJ TAKŻE: Czy zakup opon można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Do kiedy akcyza za samochód?

Akcyzę trzeba zapłacić w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy. Kwotę akcyzy przekazuje się na konto urzędu skarbowego. Dodatkowo trzeba złożyć deklarację AKC-U/S.

Jest to tzw. deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego. Wszystkich formalności można również dokonać przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Samą deklarację trzeba złożyć w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Dzień powstania obowiązku podatkowego w tym przypadku to data, kiedy auto wjechało do Polski.

Zapłata akcyzy będzie konieczna do rejestracji samochodu w Polsce. Potrzebna będzie w tym przypadku również umowa kupna-sprzedaży auta, dowód rejestracyjny lub karta pojazdu, zaświadczenie o badaniach technicznych i potwierdzenie wyrejestrowania w kraju, w którym auto zostało kupione. Wszystkie te dokumenty muszą być przetłumaczone.

Wysokość akcyzy od samochodu osobowego

Wysokość podatku akcyzowego zależy od wartości pojazdu, a także pojemności silnika. I tak, dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3, akcyza wynosi 18,6 proc. Dla pozostałych pojazdów to 3,1 proc.

Przykład? Jeśli weźmiemy samochód o wartości 50 000 zł z silnikiem o pojemności 2,2 l, to akcyza wyniesie 18,6% z 50 000 zł, czyli 9 300 zł. Za samochód o tej samej wartości, ale z silnikiem o pojemności 1,6 l zapłacimy akcyzę w wysokości 3,1% z 50 000, czyli 1550 zł. W tym przypadku więc różnica w akcyzie jest znacząca. Pokazuje to, że jeśli wybieramy samochód z zagranicy, to trzeba zwrócić uwagę na wysokość podatku akcyzowego.

Uzyskanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy jest niezbędne w celu rejestracji samochodu. Jeśli samochód sprowadzasz na własną rękę, wszelkie formalności będziesz musiał załatwić samodzielnie. Gdy samochód z zagranicy kupujesz z pomocą pośrednika, zwykle to on zajmuje się zebraniem wszystkich potrzebnych dokumentów, a nam zostaje rozliczenie transakcji.

Zwrot akcyzy

Podatnikowi, który jako właściciel nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju, przysługiwać może zwrot uprzednio zapłaconej akcyzy. Może to mieć miejsce w przypadku eksportu lub WDT tego samochodu osobowego.

Weźmy na przykład sytuację, gdy osoba fizyczna kupi nowy samochód od dealera. Auto nie było wcześniej zarejestrowane w Polsce. W związku z tym akcyzę zapłaci dealer. Oczywiście przenosząc tę opłatę na klienta. Gdy nowy właściciel zdecyduje się sprzedaż auto osobie fizycznej, która mieszka w innym kraju, to będzie można wystąpić o zwrot podatku akcyzowego zapłaconego wcześniej dealerowi, który auto sprowadził do Polski.

Wniosek o zwrot akcyzy składamy do urzędu skarbowego. Zwrotu akcyzy możemy spodziewać się w terminie do 30 dni. W uzasadnionych przypadkach, jeśli zachodzi potrzeba uzyskania dodatkowych wyjaśnień, zwrot akcyzy dokonywany jest w ciągu 90 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes, dla tych, którzy mają samochód

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!