Opłata targowa – kiedy jest pobierana? Kto musi uiścić opłatę za sprzedaż na targowiskach?

Opłata targowa dotyczy podmiotów sprzedających towary na targach. Muszą uregulować wszyscy, którzy prowadzą sprzedaż na terenie targowiska. Nie ma tu znaczenia, czy jesteś osobą fizyczną, prawną, czy inną jednostką organizacyjną.

Czym jest opłata targowa?

Głównym celem opłaty targowej jest pokrycie kosztów związanych z:

  • utrzymaniem,
  • organizacją,
  • zarządzaniem,

targowiska. Rozumie się przez to m.in. koszty związane z zapewnieniem porządku, a także ochroną, promocją targowiska oraz innymi usługami świadczonymi przez zarządcę terenu.

Ta opłata lokalna ma na celu:

  • utrzymanie porządku w miejscu, w którym odbywa się targ;
  • zapewnienie bezpieczeństwa zarówno sprzedawcom, jak i klientom;
  • promowanie lokalnego handlu.

Kto musi zapłacić opłatę targową?

Opłata targowa odnosi się do sprzedaży prowadzonej na świeżym powietrzu. Dotyczy również terenów przeznaczonych do handlu jak np. place, parkingi czy specjalnie do tego celu wyznaczone strefy. Nie dotyczy to sprzedaży prowadzonej w budynkach lub ich częściach, co oznacza, że sklepy, punkty sprzedaży w galeriach handlowych lub inne stałe placówki handlowe są z niej wyłączone.

Opłata targowa nie obejmuje się podmiotów, które świadczą w tych miejscach usługi. Dotyczy tylko i wyłącznie sprzedawców prowadzących na targowiskach sprzedaż.

Zwolnienie z opłaty targowej

Nie każdy musi uiszczać opłatę targową. Przepisy prawne dotyczące zwolnienia od opłaty targowej zawarte zostały w art. 16. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od opłaty targowej są zwolnieni:

  • podmioty, które już płacą podatek od nieruchomości w związku z obiektami znajdującymi się na targowiskach.
  • rolnicy (oraz członkowie ich gospodarstw domowych) prowadzących handel w piątki oraz soboty zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i członków ich gospodarstw domowych.

W jaki sposób pobierana jest opłata za sprzedaż na targowisku? Ile ona wynosi?

Wójt (lub burmistrz, prezydent miasta – w zależności od tego, kto sprawuje władzę w danej jednostce organizacyjnej) jest odpowiedzialny za pobieranie opłaty targowej. Dotyczy to wszystkich opłat lokalnych. Stosowne zapisy zawarto w art. 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych.

Jak co roku, w 2024 roku zasady poboru, terminy płatności i wysokość opłaty targowej określi radę gminy na drodze uchwały. Taki stan rzeczy wynika z art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Opłaty te nie mogą przekroczyć maksymalnej stawki ustalonej przez ustawodawcę na ten rok podatkowy.

Według obwieszczenia Ministra Finansów z 21 lipca 2023 r. dotyczącego górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (Monitor Polski z 1 sierpnia 2023 r., poz. 774), opłata targowa w 2024 roku nie będzie mogła przekroczyć kwoty 1096,39 złotych dziennie.

Opłata targowa a sprzedaż w kilku miejscach

Obecnie nie ma jednoznacznego stanowiska dotyczącego opodatkowania kilku punktów sprzedaży opłatą targową. Pojawiają się pewne rozbieżności w tej kwestii.

Można spotkać się ze stanowiskiem, które zakłada jednorazowe opodatkowanie. Warto tu zwrócić uwagę na wyrok WSA w Gliwicach z 21 listopada 2017 roku I SA/Gl 883/17.

W innym podejściu opłata targowa powinna być pobierana od każdego punktu sprzedaży oddzielnie. Np. wg. wyroku NSA z 12 kwietnia 2022 roku III FSK 155/21.

Jak wykorzystywać Małą Księgowość w sprzedaży?

Przedsiębiorca zajmujący się handlem z pewnością skorzysta na korzystaniu z programu Mała Księgowość. Dzięki niemu nie tylko w prosty sposób rozliczysz podatek, czy składkę ZUS, ale również zapanujesz nad swoim towarem. Wygodny moduł 'Magazyn’ sprawia, że zawsze prawidłowo udokumentujesz sprzedaż, a ty nigdy nie pogubisz się w ewidencji.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!