Pieczęć elektroniczna w administracji publicznej. Nowelizacja KPA 2021

Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego w 2021 ma m.in. na celu informatyzację oraz automatyzację procesów w instytucjach publicznych. Ten akt prawny wprowadza do polskich przepisów pojęcie kwalifikowanej pieczęci elektronicznej. Dzięki której możliwe jest automatyczne opieczętowanie wniosków czy zaświadczeń w wersji cyfrowej. Jakie korzyści wiążą się ze stosowaniem e-pieczęci w administracji publicznej? Co może zyskać obywatel, który otrzymuje dokument opieczętowany pieczęcią kwalifikowaną?

Co zmienia nowelizacja KPA 2021?

Za sprawą nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego w 2021 roku sposób kontaktów z instytucjami publicznymi może się szybko zmienić, ponieważ nowością, która pojawia się w polskich przepisach, jest kwalifikowana pieczęć elektroniczna. Jej najważniejszą cechą jest przede wszystkim to, że może być używana zamiast kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego osoby upoważnionej do wydania dokumentu oraz nie zawiera danych personalnych urzędnika.

Czym jest kwalifikowana pieczęć elektroniczna?

Kwalifikowane pieczęć elektroniczna to usługa zaufania, która może zostać wydana dla podmiotów posiadających osobowość prawną, w tym instytucji administracji publicznej. Za jej pomocą można bardzo prosto podpisać plik lub dokument, bez używania danych osobowych. W praktyce oznacza to, że do wydania niektórych zaświadczeń czy przyjęcia wniosków nie będzie potrzebny kontakt z urzędnikiem, ponieważ niezbędne e-dokumenty będą generowane automatycznie.

Pieczęć kwalifikowana identyfikuje daną instytucję administracji publicznej, zapewniając dokumentom integralność oraz niepodważalność. E-pieczęć uwierzytelnia ponadto nadawcę dokumentu, a także spełnia wszelkie wymogi określone przepisami prawa. Pieczęci elektronicznej nie da się podrobić w żaden sposób, dzięki czemu obywatele mają pewność, że otrzymane przez nich cyfrowe dokumenty są autentyczne, a dzięki temu – traktowane na równi z dokumentami papierowymi.

Pieczęć elektroniczna najtaniej w sklepie dziennika „Rzeczpospolita”

Oto przykłady dokumentów, które można opieczętować kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną w instytucjach administracji publicznej:

 • zaświadczenia urzędowe
 • wnioski
 • dokumenty dotyczące postępowań przetargowych
 • faktury elektroniczne
 • korespondencja elektroniczna

Zapomnij o papierze, podpisuj elektronicznie z pieczęcią kwalifikowaną

Korzyści ze stosowanie pieczęci elektronicznej w administracji publicznej

Wykorzystywanie e-pieczęci w administracji publicznej pociąga za sobą szereg korzyści. Oto najważniejsze z nich:

 1. Redukcja kosztów obsługi wniosków – Dzięki e-pieczęci instytucja administracji publicznej zmniejsza koszty związane z zakupem papieru, eksploatacją drukarek oraz wysyłką dokumentów.
 2. Informatyzacja – Stosowanie e-pieczęci sprzyja informatyzacji pracy instytucji publicznych. Dzięki temu można odejść od tradycyjnych metod sporządzania dokumentacji papierowej, co jest zgodne z wymogami współczesności.
 3. Dostępność usługi 24/7 – Wniosek o wydanie elektronicznego zaświadczenia można złożyć w każdej chwili, nawet poza godzinami pracy urzędu. W praktyce obywatel generuje potrzebny dokument opieczętowany pieczęcią elektroniczną bez udziału urzędnika.
 4. Automatyzacja – Moment opatrzenia dokumentu urzędowego pieczęcią kwalifikowaną następuje w wyniku wykonania zlecenia przez obywatela w systemie informatycznym. Dzięki temu cały proces przebiega znacznie szybciej.
 5. Brak danych osobowych zawartych w certyfikacie pieczęci kwalifikowanej – Do pieczęci nie są przyporządkowane dane osobowe urzędnika.

E-pieczęć w administracji publicznej – korzyści dla obywatela

Oto korzyści dla obywatela, które płyną ze stosowania e-pieczęci przez urzędy:

 1. Przyspieszenie procesu wydawania dokumentów – Dzięki pieczęci elektronicznej, urzędowe zaświadczenie, wnioski i dokumenty mogą zostać wydane znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnych metod.
 2. Brak potrzeby wykonywania kopii dokumentów – E-dokumenty opatrzone pieczęcią kwalifikowaną można wielokrotnie kopiować. Każda kopia będzie respektowana na terenie całej Unii Europejskiej, ponieważ kwestie te reguluje specjalne unijne rozporządzenie eIDAS.
 3. Dostępność usług urzędowych – Pieczęć kwalifikowana dla urzędów umożliwia uzyskiwanie odpowiednich e-dokumentów o dowolnej porze, nawet poza godzinami pracy urzędu. Obywatel otrzymuje odpowiedni dokument od razu po złożeniu elektronicznego zlecenia.
 4. Mobilność – Wygenerowany automatycznie dokument z e-pieczęcią można przesłać do odpowiedniego nadawcy za pomocą poczty elektronicznej w komputerze lub smartfonie.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna, stosowana przez urzędy, jest odpowiedzią na potrzeby obywateli, którym zależy na szybkim załatwieniu sprawy – najlepiej bez osobistej wizyty w instytucji. Organy administracji publicznej mogą oferować tym sposobem nową jakość obsługi obywateli oraz zwiększyć dostęp do informacji publicznych.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest teraz dostępna online w sklepie dziennika „Rzeczpospolita”. Jest ona zgodna z rozporządzeniem eIDAS, spełnia wymogi prawne i jest akceptowana na terenie całej Unii Europejskiej.

Pieczęć elektroniczna najtaniej w sklepie dziennika „Rzeczpospolita”

Zainteresowanych ofertą i możliwością nabycia Pieczęci Elektronicznej w najniższej cenie zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowychCzytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!