fbpx

Pomysły na dodatkowy biznes dla mam

Czas spędzony z dzieckiem, może być dla młodych mam kłopotliwą przerwą w rozwoju zawodowym. Jednak wcale tak być nie musi! Znamy przypadki, w których kobiety zajmujące się swoimi dziećmi rozwinęły z sukcesami niejeden biznes. Oto pomysły na dodatkowy biznes dla mam.

Dodatkowy biznes dla mam

Od razu wyjaśnijmy jedno. Opieka nad małym dzieckiem jest bardzo czasochłonna i często wysysa z młodych mam ostatnie pokłady energii. Dlatego jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tych mam, które w ferworze nowych obowiązków znalazły pomysł na siebie, swoje umiejętności i przekuły to w konkretną działalność gospodarczą.

CZYTAJ TAKŻE: Firma podczas urlopu macierzyńskiego – czy to możliwe?

Poniżej kilka dowodów na to, że znajdując chwilę dodatkowego czasu, można stworzyć dodatkowe źródło dochodu.

Praca wirtualnej asystentki

Jedną z dość często pojawiających się dodatkowych aktywności wśród młodych mam jest praca wirtualnej asystentki. Polega ona na wsparciu właściciela jakiejś firmy lub grupy managerów w zdalnej organizacji pracy. Może być to np. kupowanie biletów lotniczych, rezerwowanie hoteli, koordynacja zaproszeń na spotkania, pilnowanie kalendarza, koordynacja zaopatrzenia biura itd. Zaletą tej pracy jest m.in. fakt, że przy dobrym określeniu obowiązków oraz czasu na realizację zadań, nie wymaga ona 100% dyspozycyjności. Niektóre działania, jak np. rezerwację biletów na lot, można wykonać w dowolnym czasie. Niekoniecznie na „już”. No chyba, że wymaga tego sytuacja.

Sklep internetowy

Pani Wioletta w czasie kiedy była młodą mamą, szukała różnych produktów dla niemowląt w internecie, z możliwością dostawy. Było to w czasach, w których e-commerce jeszcze raczkował. Pomyślała, że może być to świetny biznes i z pomocą męża uruchomiła sklep internetowy z artykułami dla małych dzieci. Ich garaż dość szybko zamienił się w magazyn. Mąż pani Wioli zajmował się logistyką i przygotowaniem paczek do wysyłki.

Zarządzanie sklepem internetowym spoczęło jednak na barkach naszej bohaterki. Tak zaczął się biznes, który działa już od wielu lat i przynosi niemałe zyski.

Rękodzieło artystyczne

To praca dla osób, które mają w sobie umiejętności tworzenia pięknych rzeczy. W Polsce istnieje kilka firm specjalizujących się w rękodzielnictwie, tworzeniu zabawek, ozdób, niepowtarzalnych ubranek dla dzieci, które założyły młode mamy szukające zajęcia i sposobu na uniknięcie codziennej rutyny.

Korepetycje zdalne

Pani Justyna jest nauczycielką matematyki w jednej ze szkół podstawowych na Mazowszu. Urodziła córkę kilka miesięcy przed pandemią. Kiedy rozpoczęły się pierwsze lockdowny, zgłosiła się do niej matka 13-letniej uczennicy, z prośbą o zdalne korepetycje z tego przedmiotu. Dość szybko okazało się, że wygospodarowanie dwóch godzinnych e-lekcji w tygodniu, da się pogodzić z obowiązkami młodej mamy. Dziś, choć pani Justyna wróciła do pracy, nie rezygnuje z prowadzenia korepetycji przez internet. Obecnie w ramach dodatkowej działalności, prowadzi zajęcia dla siedmiu uczniów z czterech województw.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes: szkoła językowa

Copywriting dla młodych mam

Pani Anna, w czasie opieki nad dzieckiem została… copywriterką. Zaczynała od tekstów blogowych na stronę firmy swojej siostry. Pisała w wolnym czasie. Szybko okazało się, że nie tylko sprawiało jej to przyjemność, ale także odnalazła się w tym zawodzie. W międzyczasie przeszła kilka e-kursów m.in. z zakresu SEO (optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek) oraz content marketingu. Dziś jej dziecko chodzi już do przedszkola, a firma pani Anny dobrze prosperuje. Ponadto prowadzi kilka firmowych profili w mediach społecznościowych. Patrz poniżej.

CZYTAJ TAKŻE: Pozycjonowanie strony www. 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Prowadzenie Social Media

Pani Anna, o której wspomnieliśmy w poprzednim przykładzie również w okresie wczesnego macierzyństwa podjęła się zadania redagowania treści oraz moderacji dyskusji na profilach społecznościowych dwóch firm. Jak sama przyznaje jest to trudniejsze wyzwanie od copywritingu, m.in. ze względu na konieczność stałego pozostawania on-line. Udało się jednak pogodzić się obowiązki mamy, z obowiązkami koordynatora mediów społecznościowych. Obecnie to kolejna ze specjalizacji w jej firmie, w której odnosi niemałe sukcesy.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza kampania w mediach społecznościowych. Jak ją przygotować?

Opieka nad dziećmi

Na koniec coś, co wydaje się oczywistym pomysłem, choć wymaga podjęcia trudnej i odpowiedzialnej decyzji. Mowa o opiece nad innymi dziećmi. Zdarza się, że młode mamy podejmują się opieki nad innymi, zwykle nieco starszymi maluchami w wieku „żłobkowym”. Właśnie w ten sposób powstał nie jeden prywatny żłobek lub przedszkole!

CZYTAJ TAKŻE: Czy kobieta w ciąży może prowadzić działalność gospodarczą?
CZYTAJ TAKŻE: Jak ocenić pomysł na biznes?

 

 

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!