Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą? Czy jest to możliwe? Zobacz, czy z komornikiem można negocjować? Jaki wpływ na egzekucję długu ma wierzyciel?

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą? Oczekiwanie na nią z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Szczególnie jeśli wydaje się ona nieuchronna. Pojawia się więc pytanie, jak ją wstrzymać. Czy jest to w ogóle możliwe? Co zrobić, by uniknąć takiego obrotu spraw? Wyjaśniamy.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą? Jak uniknąć komornika?

Zgodnie z polskim prawem, za windykację należności odpowiada instytucja komornika sądowego. W historii to nic nowego, jako że tradycja tego organu sięga starożytności. Ostatecznym etapem odzyskiwania należności jest tzw. egzekucja komornicza. Osoby, które popadły w długi często zastanawiają się, jak wstrzymać egzekucję komorniczą, i czy jest jakiś mechanizm prawny, który może uratować nas przed takim obrotem spraw?

Czy egzekucja komornicza jest nieuchronna?

Napiszmy to od razu. Wizyta w kancelarii komorniczej, wysyłanie pism, petycji i próśb nie są skutecznym zestawem narzędzi. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem, sam komornik nie ma żadnej możliwości, by odstąpić od egzekucji!

Nie jest jednak tak, że egzekucja komornicza jest nieuchronna. Pomoc w Twojej, konkretnej sprawie może nadejść z najmniej prawdopodobnego kierunku. Nieuchronny bieg zdarzeń może zatrzymać jedynie… wierzyciel. Tylko on może skutecznie złożyć wniosek o wstrzymanie egzekucji. Nikt więcej, takiej mocy nie ma.

Trzeba pamiętać, że komornik reprezentuje właśnie interesy wierzyciela. To oznacza, że bez jego dyspozycji, tak naprawdę, niczego nie może zrobić. A jeśli dojdzie do egzekucji, odzyskuje długi i stara się ten obowiązek wypełnić najlepiej, jak to jest możliwe. Po to właśnie są komornicy.

Wpływ wierzyciela na egzekucję komorniczą

Komornik w istocie swego urzędu pośredniczy między wierzycielem, a dłużnikiem. W sytuacji, w której na nic zdadzą się prośby, upomnienia wezwania do zapłaty przesyłane przez wierzyciela to właśnie komornik ma doprowadzić do sytuacji, w której dług zostanie zwrócony. Wszystkie działania musi wypełnić zgodnie z literą prawa.

Powiedzmy to jasno. Czekanie na rozwój wypadków i udawanie, że nie ma problemu to najgorsza możliwa strategia, jaką może przyjąć dłużnik. Kluczem do sukcesu, a przynajmniej do ominięcia nieprzyjemności w postaci wizyty komornika, jest współpraca z wierzycielem. Choćby z tego powodu, warto odbierać od niego telefony, odpisywać na maile lub inną korespondencję. Jeśli tego nie zrobimy, szybko możemy zostać posądzeni, że brakuje nam dobrej woli. Przy takiej diagnozie mechanizm odzyskiwania należności z udziałem komornika jest niemal pewny.

Po pierwsze trzeba więc przyjąć strategię działania, w której obowiązkowymi punktami są: gotowość do negocjacji z wierzycielem oraz opracowanie listy argumentów, które w tej trudnej rozmowie pomogą nam wytyczyć najlepszą drogę do wyjścia z trudnej sytuacji. Jeśli dobrze przygotujemy się do rozmowy i podejdziemy do niej z należytą powagą, możemy mieć pewność, że sam wierzyciel inaczej spojrzy na nasz problem. Jeśli zachowamy się inaczej, kłopoty są właściwie pewne.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

  1. Spirala zadłużenia – jak w nią nie wpaść?
  2. Jak poprawić płynność finansową?
  3. Blokada środków na koncie. Co robić, gdy nie mogę wypłacić pieniędzy?
  4. Egzekucja komornicza – co może zająć komornik?
  5. Windykator a komornik – zakres uprawnień

Negocjacje z wierzycielem

Same negocjacje z wierzycielem, to kluczowy moment. Naprawdę wiele od nich zależy. Ważną rolę odgrywa tutaj czas. Na taką rozmowę nie można zbyt długo czekać. Szczególnie istotne jest przedstawienie z naszej perspektywy propozycji rozwiązania problemu. Możliwości jest bardzo dużo.

Mówimy tutaj chociażby o dobrowolnej spłacie, zawarciu ugody, lub określeniu ścieżki spłaty zobowiązań w ratach. Jeśli po naszej stronie zostały naliczone odsetki, można spróbować rozmawiać o ich umorzeniu. Zazwyczaj jest to możliwe, jeśli w naszej propozycji znajdzie się możliwość spłaty większej kwoty w stosunkowo nieodległym terminie. Może być to np. 75% zaległej kwoty. Wiele zależy tutaj od dobrej woli drugiej strony…

Dobra wola, a wychodzenie z długów

Jeżeli sami liczymy na dobrą wolę wierzyciela, który ma odstąpić od egzekucji, musimy sami wykazać się dobrą wolą oraz działaniem w dobrej wierze. Jeżeli tak podejdziemy do negocjacji, jest ogromna szansa, że sprawy potoczą się dla nas korzystnie.

Niezależnie jednak od tego, w jakiej atmosferze przebiegają rozmowy, spiszmy końcowe postanowienia w umowie. Wprawdzie polskie prawo dopuszcza umowy ustne, ale jak wiemy – „papier jest cierpliwy”. Umowa zabezpieczy nie tylko interesy wierzyciela, ale także nasze.

Prawnicy zachęcają także, by w takich sytuacjach archiwizować również korespondencję – nawet jeśli ma ona forma luźnej konwersacji na internetowym komunikatorze. Szczególnie jeśli nasza umowa z wierzycielem ma jednak charakter ustny.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!