Praca w nadgodzinach. Jak ją rozliczać?

Są tacy, którzy uważają, że praca w nadgodzinach to domena firm, w których panuje niezbyt dobra organizacja zadań. Niezależnie od tego, czy zgadzasz się z takim stwierdzeniem, czy nie, jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, jak rozliczać pracę w nadgodzinach.

Praca w nadgodzinach i problemy z jej rozliczaniem to temat dla tych, którzy zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę. Praca w nadgodzinach jest bowiem sytuacją, która może się zdarzyć „etatowcom”. Wszystko dlatego, że jeśli zatrudniasz pracownika na umowę o pracę, to może on pracować nie dłużej niż 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Prawo daje możliwość wydłużenia godzin pracy w ciągu doby, oczywiście, jeśli system będzie odpowiednio zmieniony.

Kiedy pracownik ma nadgodziny?

A kiedy występują nadgodziny? Definicję nadgodzin znajdziemy w art. 151 § 1 Kodeksu pracy. Nadgodziny to każda praca, która jest wykonywana ponad normy pracy. Nadgodziny pracownik może odbyć, jeśli trzeba przeprowadzić akcję ratowniczą dla ratowania życia i zdrowia, mienia albo usunięcia awarii, a także, gdy występują szczególne potrzeby pracodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Co za nadgodziny?

W przypadku gdy pracownik wykonuje nadgodziny, trzeba mu to zrekompensować. Zwykle rekompensata za nadgodziny to czas wolny. To ile tego czasu wolnego będzie zależne przede wszystkim od tego, kto zaproponował dni wolne za nadgodziny. Gdy wystąpi o to pracownik, to za każdą przepracowaną godzinę nadliczbową otrzymuje godzinę wolnego.

Pracownik ma prawo wskazać termin, w którym odbierze dzień wolny. Jeśli to pracodawca wystąpi z propozycją dni wolnych w określonym terminie, to za każdą godzinę nadliczbową musi „oddać” pracownikowi 1,5 godziny wolnego.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czas wolny za nadgodziny

Żeby rozliczyć nadgodziny czasem wolnym dla pracownika, trzeba to zrobić do końca danego okresu rozliczeniowego. Jeśli okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesięczny, to trzeba bardzo dokładnie kontrolować, ile nadgodzin trzeba „oddać”, żeby nie okazało się, że w danym okresie nie będzie miał kto pracować.

W sytuacji, kiedy nie da się udzielić pracownikowi wolnego za nadgodziny, trzeba wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny. Ile wynosi dodatek za nadgodziny?

Ile wynosi dodatek za nadgodziny?

Kodeks pracy bardzo dokładnie określa, ile trzeba zapłacić za nadgodziny. Oprócz zwykłej, uzgodnionej w umowie o pracę stawki godzinowej, każda nadgodzina rozliczana jest dodatkowo.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych to 100% wynagrodzenia, gdy „nadgodziny” odbywają się w nocy, w niedzielę i święta, które nie są dniami pracy tego konkretnego pracownika lub gdy godziny nadliczbowe są wykonywane w dniu wolnym od pracy, który został ustalony w zamian za pracę w niedzielę i święto.

W każdym innym przypadku, za pracę w godzinach nadliczbowych płaci się dodatkowo 50% normalnego wynagrodzenia. To normalne wynagrodzenie to pensja zasadnicza, a także wszystkie dodatki wypłacane do pensji.

Sumę tych wszystkich elementów dzieli się przez wymiar czasu w danym miesiącu. Wtedy będziemy wiedzieć, ile wynosi stawka godzinowa. Wystarczy pomnożyć to przez liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych i gotowe.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!